Başbakan “hızlı” geldi, Bilecik’te sevgi seli yaşandı

Başbakan “hızlı” geldi, Bilecik’te sevgi seli yaşandı

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Bilecik’e geldi. Başbakan Erdoğan için alınan yoğun güvenlik önlemleri de dikkatlerden kaçmadı.

Yoğun bir katılımın yaşandığı Bilecik Yüksek Hızlı Tren Garı’nda halka seslenen Erdoğan, “ Ankara’da Hacı Bayram Veli’yi, Eskişehir’de Yunus Emre ile buluşturduk. Ardından 2011 yılında bu hatta Anadolu Selçuklu Devleti’nin kadim başkenti Hazreti Mevlana’yı, Hazreti Mevlana’nın şehri Konya’yı da yine Ankara’da kucaklaştırdık. Şimdi bugün bu modern ve kadim başkentleri, bu ulu insanları Bilecik’te, Ertuğrul Gazi’nin, Şeyh Edebali’nin, Dursun Fakih’in şehriyle kucaklaştırıyoruz. Adeta Selçuklu Osmanlı ve Cumhuriyet yolculuğunu hızlı tren hatlarıyla çok anlamlı bir şekilde farklı bir boyuta taşıyoruz. ” Dedi. Erdoğan yaptığı konuşmada muhalefeti de sert bir şekilde eleştirerek Cumhurbaşkanlığı seçimi için haltan destek istedi.

Erdoğan, konuşmasında şu ifadelerde bulundu:

“Sevgili kardeşlerim, değerli hanımefendiler, beyefendiler sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Buradan tüm Bilecik’e Bilecik’teki tüm kardeşlerime selamlarımı sevgilerimi yolluyorum. Bozüyük’ü, Gölpazarı’nı, İnhisar’ı, Osmaneli’ni, Pazaryeri’ni, Söğüt’ü, Yenipazar’ı, oralarda yaşayan tüm kardeşlerimi gönülden selamlıyorum.

Alperenler serdarı Ertuğrul Gazi Bilecik’te bir kez daha hürmetle, minnetle yâd ediyor mekânı inşallah cennet olsun diyorum. Ertuğrul Gazi’nin oğlu Osman’a, ‘ Beni üz ama Şeyh Edebali’yi üzme’ dediği Osmanlı cihan devletinin gönül mimarı muhterem merhum Şeyh Edebali’yi de rahmetle ve minnetle yad ediyor Allah onlardan razı olsun diyorum.

Bilecik, İstanbul ve Ankara’ya yaklaşık 2 saat mesafede olacak

Kardeşlerim, işte bugün bu kadim tarih içinde bu kadim medeniyet yolculuğunda çok önemli bir anı, muhteşem bir töreni sizlerle birlikte yaşıyoruz. Bakın, 2009 yılında Cumhuriyetimizin başkenti Ankara’yı, Türk dünyasının başkenti Eskişehir’le hızlı tren aracılığıyla yaklaştırdık. Kardeşlerim, Eskişehir’de az önce açılışı yaptık. Bilecik’te şu an açılışı yapıyoruz. Buradan İstanbul’a geçiyoruz. Orada açılışı tamamlıyoruz. Bugün bu yaptığımız açılışta, Ankara ile Bilecik 1 saat 47 dakikaya düşüyor. Bu millete de bu yakışır. Ankara’dan inşallah binlerce yolcu hızlı trenlere binecek, Bilecik’i, Ertuğrulgazi’yi, Şeyh Edebali, Dursun Fakih’i ziyaret edecekler Bilecikli kardeşlerim hızlı trene binecek 1 saat 47 dakikada Ankara’ya ulaşacaklar. Bitmedi, Konya’nın tarihi ve manevi havası ile Bilecik’in tarihi ve manevi havası bu açtığımız hatla 2 saat 11 dakikaya düşecek. Eskişehir artık 32 dakika. İstanbul bu hat sayesinde 1 saat 48 dakika.

“Her ilde bir istasyon varken Bilecik’e iki tane yaptık”

Rabbime hamd olsun. Dağları deldik. Toprağa 41 kilometre uzunluğunda 31 tünel yaptık. 15 kilometre uzunluğunda 27 viyadük yaptık. Bilecik’i bugün itibariyle sapa bir şehir, ulaşılması güç bir şehir olmaktan çıkarttık. İnşallah hem Türkiye’nin hem dünyanın şehirlerine yaklaştırdık. Bilecik’e yalnız bir de ayrılık yaptık. Hızlı trenin her şehirde 1 istasyonu var ama Bilecik’te merkez ve Bozüyük olmak üzere 2 istasyonu var. Çok da modern istasyonlar. Çok da estetik. Mimari tasarım olarak çok farklı. Yakında Bursa’yı da Bilecik’te bu hatta bağlıyoruz. Ardından Edirne’den Kars’a kadar, Kayseri’den Şanlıurfa’ya kadar, Denizli’den  Antalya’ya kadar bu ağı genişleteceğiz. 

Önünüzde iki tercih var, ya eski Türkiye ya yeni Türkiye”

10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Bu çok önemli bir gün. İlk defa halk başkanını seçecek. Bunlar halkın cumhurbaşkanı seçmesini istemediler. Ne CHP ne MHP ne HDP istemediler. Biz getirdik. O yasal düzenlemeyi biz getirdik. Şimdi ben halkıma sesleniyorum; Ey halkım hangi partiye gönül verirsen ver şimdi sen sana güvenen, senin iradene güç katmak isteyen başkanını seçeceksin. Sana efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya gelen başkanını seçeceksin. Önünde iki tercih var, ya eski Türkiye ya yeni Türkiye.

Eski Türkiye’nin o kutuplaştırıcı aktörlerine değil yeni Türkiye’nin kucaklayıcı adayına destek vereceğinizi biliyorum. İnşallah 10 Ağustos’ta Bilecik’ten farklı bir ses çıkacağına inanıyorum. Sandıkların patlayacağına inanıyorum.

Kardeşlerim, ben sizi Allah için seviyorum. Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Gürcü’süyle, Roman’ıyla ne varsa yaratılanı yaratandan ötürü seviyorum. İnşallah Bilecik monşerlere, sermayesi yalan olanlara gereken dersi 10 Ağustos’ta verecektir. İşte bugün muhteşem bir eser. Dağları tıpkı Ferhat gibi deldik. Şirin’e ulaştık. Ferhat Şirin ile buluştu. İnşallah yakın zamanda Bilecik istasyonu da bitiyor. İnşallah en geç 1 ay içerisinde bitiyor.”

“Ablalar, kapı kapı dolaşmaya var mıyız?”

Başbakan Erdoğan,  konuşması sırasında Ak Parti Gençlik Kolları’nın  Nurullah Genç’in “Uyan artık yiğidim” şiirini söylemesini dikkatle dinledi.

Konuşmamsına devam Erdoğan, “Ablalar, fazla vaktimiz kalmadı kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Abiler, fazla günümüz kalmadı kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Hele de 3 gün bayram. Bir kenara koy 12 gün var. Bayram sohbetlerinizin gündemi belli. Öyleyse tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, bununla yürüyeceğiz. Bizi bölemeyecekler. Biriz, iriyiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey Bilecik’i hatırlatıyor, bana her şey Türkiye’yi hatırlatıyor. Açılışımız hayırlı olsun. Ramazan ayımız mübarek olsun. Ramazan Bayramı İslam dünyası için, tüm insanlık için barışa vesile olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Sizleri Allah’a emanet ediyorum” ifadelerinde bulundu

Erdoğan'ı, Bilecik YHT Garı'ndan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, AK Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru ve öteki ilgililer uğurladı. Heyet tarafından Erdoğan’la beraber hatıra fotoğrafı çektirilirken çiçek ve Osmanlı tabluları hediye etti.

AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da İstanbul'a gitti. 

Erdoğan, YHT'nin Ankara-İstanbul seferlerine başlanması dolayısıyla Pendik'te düzenlenecek açılış programına katılacak. 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam