BAŞKAN YAĞCI, EKMEK ZAMMINI DEĞERLENDİRDİ:

BAŞKAN YAĞCI, EKMEK ZAMMINI DEĞERLENDİRDİ:

“İTİRAZ EDECEĞİZ”

Bilecik’te ekmek fiyatının 75 kuruştan 1 liraya yükseltilmesi üzerine açıklama aldığımız Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ekmek fiyatlarının belirlenmesinin Ticaret ve sanayi odası bünyesinde karar alındığını belirti. Ayrıca Belediye olarak Valilik makamına bu konuya ilişkin itirazlarımızı bildireceklerini aktarırken Bilecik halkının belediye ekmek satış noktalarından ucuza ekmek almaya devam edebileceklerini de ifade etti. Yağcı, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kaydetti;

“Ekmek fiyat belirlenmesi noktasında ekmeğe fiyatları Ticaret sanayi odası bünyesinde karar veriliyor. Bununla ilgili komisyonları var. Bu komisyonlar toplanmış ekmeğin fiyatına ilişkin olarak bir değerlendirme yapmışlar. Ben kendileri daha önceden bana geldiklerinde Ticaret mutlaka karlılık için yapılır. Kazanamıyorsanız zam yapılır. Biz de belediye olarak halkımızın yanında olduğumuz kadar esnafımızın da yanında oluruz. Fakat şuanda zam zamanı değil ve onların istediği oranda bir zammında olması mümkün olmayacağını söyledik. Hatta maliyetlerin bu anlamda uygun olduğu için belediye tarafından 50 kuruşa biz ekmek sattığımızı da kendilerine ifade ettik. Ama kendileri böyle bir karar almışlar dün karar ilişkin yazı bize de geldi. Belediye olarak bu zaman da bu şartlar içerisinde bu orandaki bir zammı halkımız adına bizin kabul etmemiz söz konusu değil.

Valilik makamına bu konuya ilişkin itirazlarımızı bildireceğiz.

Arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik. İtiraza ilişkin gerekli çalışmaları yapıyorlar. Cuma günü geldiği için yapmadık pazartesi günü valilik makamına bu konuya ilişkin itirazlarımızı bildireceğiz. Orda oluşabilecek komisyon Ticaret Sanayi Odası temsilcisinin, Esnaf Odası temsilcisinin, Valilik ve belediye temsilcisinin bulunduğu komisyonun vereceği oylama ile oluşacak kararla ekmek zammı belli olacak. Biz bunları da düşünerek belediye olarak onalar 1 Lira da yapsalar,1.50 Lira da yapsalar biz 50 kuruşa halkımıza ekmek vermeye devam edeceğiz. Bu konuda eğer aşırı derecede böyle bir ısrar olursa gerekirse halkımıza ekmek satış alanlarını da genişletiriz. Hemşerilerimizin rahat olmasını hiçbir paniğe kapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu geçiş sürecinde de 2-3 gün içerisinde de aşırı derecede mağdur olan hemşerilerimiz varsa belediye parkımızın oradaki ekmek satış yerimizde her zaman ekmek bulabilirler. Talimatı verdik oranın da sayısını arttırıyoruz.

50 kuruşa ekmek satıyoruz, hemşerilerimiz bu noktada gerekli ilgiyi göstermiyorlar

Yalnız şunu da ifade edeyim. Bu gecen 3 aylık deneyimde ekmek fiyatları 75 kuruş da fazla deniliyordu. Bunun karşılığında biz 50 kuruşa ekmek satıyoruz. Ama 50 kuruşa ekmek satışına bu noktada ilgi gösteren çok az. Ekmek tabi ki hepimizin yediği en temel gıda maddesidir. Buna yapılan zam hepimizi ilgilendiriyor. Fakat uygun şartlarda bu noktada girişim yapanlara da halkımız destek vermiyor. Bu ekmek alım noktasında hiç kuyruk da görmediniz. Büyük şehirlerde ucuz ekmek almak için belediye büfelerinin önünde kuyruk olur. Bizin burada kuyruk da olmadığı halde hemşerilerimiz bu noktada gerekli ilgiyi göstermiyorlar.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam