Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Başkan Yağcı,  mal varlığını açıkladı
Sosyal Medyada Paylaş
3 Mart 2014
admin

Başkan Yağcı, mal varlığını açıkladı

Chp ve Mhp Bilecik Belediye Başkan Adaylarının mal varlıklarını açıklamalarının ardından mevcut Belediye Başkanı Selim Yağcı’dan mal varlıklarını açıklaması talebinde bulundular. Son olarak da Mhp Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker’in de bu konuyla ilgili talepte bulunmasına yönelik Yağcı da “Bunu daha farklı bir zaman da ve zeminde, başka şartlar içerisinde açıklamak istiyordum. Ama siyasetçi ağabeyimiz diyeyim bu şekilde ifade edince, dedim Allah Allah bu iş bu noktalara kadar geldi, Bilecik gündemine oturdu.” İfadelerinde bulundu.

Yağcı konuyla ilgili şu ifadelerde bulundu:

“Mal varlığımıza ilişkin, bir kaygımız, bir derdimiz yok”

“Bilecik Belediye Başkanı mal varlığını açıklamıyor diyorlar. Tatlı su kurnazlığı yapmanın anlamı yok. Falanca meclis üyeleri mal varlığını açıkladı. Zaten yasaya göre, Belediye Meclisi üyesi veya başkanı olan herkes bu çalışmalara başlamadan önce mal varlığını açıklıyor, kayıtlara giriyor ve her mal varlığındaki artışı bir ay içerisinde bildirmek durumunda. Ben ki 1989 yılında hakim adayı olarak göreve başladığımdan itibaren tüm mal varlığım devletin kayıtlarında olan biriyim. Belediye Başkanı olduktan sonra, oluşan mal varlığımıza ilişkin, bir kaygımız, bir derdimiz yok. Ben sizlere bunlara ilişkin başkaları gibi defter, kitap gibi şeylere e ihtiyaç duymuyorum.”

Yağcı mal varlığını şu şekilde sıraladı:

Şu anda üzerinde oturduğum, ailemle ortak olan ve tapusu üzerimde olan Belediye Başkanı olmadan önceki yaptırmış olduğumuz, Bahçelievler Mahallesindeki evimiz. Bunun tapusu şu anda bana ait ama bir katı ağabeyime ait, ailecek müşterek olarak yaptığımız.

 Hanımıma ait Bizim öyle Q7’lerimiz, Mercedes’lerimiz, başka şeylerimiz yok. 2005 model Toyota Corolla araba var.

 Bilecik Belediye Başkanı olduktan sonra, Koza Yapı Kooperatifinde 65 bin TL’ ye, bir arkadaşımız hissesini devrediyormuş. Vakıflar Bankasından kredi alarak ayda bin 660 TL ödeyerek, 3 yıllık bir krediyle Koza Kooperatifinde bir daire aldık. Bu daire de eşimin üzerine.

 Oğlumun, hepinizin bildiği 2010 model 2. el aldığımız, 2010 model Renault Megane bir arabası var.

Yine, kızım evlendi ve kendisi öğretmen, damadım Makine Mühendisi, İstanbul’da yaşıyorlar. Kızım ve damadımın bu anlamda Toki’de bir tane daire, kendilerinin ödedikleri. Bir de şu anda zannedersem banka borcunun da olduğu 1+1 Zafer Bey’den alınan bir dairesi var. Herhalde kendilerine göre bir bütçe planlaması yapmışlardır. Bir de onların, 2009 model Volksvogen Golf arabaları var. Yaklaşık aylık gelirleri 6 bin TL civarında.

Benim Vakıflar Bankasından çekilmiş 70 bin TL kredi borcum var. 100 bin TL’de kendi uhtemde nakit para var. 70 bin TL’yi seçime girerken kredi olarak çektim. 30 bin TL’de nakit para var.

Yeğenime ilişkin olarak, yeğenim İstanbul’da 10 yılı aşkın avukatlık yapıyor. Bu anlamda kendisinin İstanbul’da 1 tane dairesi var Maltepe’de. Zannedersem bu günkü şartlarda, Çifttaşın yapmış olduğu konutlardan 300 bin TL civarında aldığı bu günkü şartlarda 400 bin TL civarında tutan ve ödemesine ilişkin olarak da kendisi krediyi de aldı.

Ağabeyimin, bir tane de Honda Marka arabası var. O da herhalde 5, 6 yıl oldu, Avukatlığa başladıktan sonra aldığı Ağabeyimin de Kütahya’da bir tane evi var. Bir tane arabası var. Babamın şu anda almış olduğu, bir traktör var, Ziraat Bankası kredisiyle aldı. 4 taksitle aldı, 2 taksitini de ödedi. 2 taksiti de hasat zamanı Ziraat Bankası’nda Hasat dönemlerinde ödenmek üzere duruyor.

“Yalancı pehlivanlık yapmaya gerek yok”

Eğer mal varlığımıza ilişkin, bu 6 ay ile 1 yıl içerisinde bir yerden bir yere transfere ilişkin olarak, alım satım ve benzeri noktalarda bir bilgisi, belgesi, bulgusu olan varsa da o konuda da boynumuz kıldan incedir.  Ben kendimden çok eminim. Yalancı pehlivanlık yapmaya gerek yok. Serbest piyasada çalışmış, işe yeni başlamış, mal varlığını açıklıyor. Dürüstlük yapıyor. Zaten mal varlığın ortada. Ben kendimden eminim, böyle bir şeyle yargılanmayacağımı halk nezdinde düşünüyorum. Ama bunun da polemik konusu da yapmak istemiyorum.

“Polemik konusu yapılacak bir malımız yok”

Bizim mal varlığımız, yazılacak, çizilecek ve broşürlere konulacak kadar değil. Ben bu memlekette 25 yıldır üst düzey yöneticilik yapan bir insanım. Normal şartlar içerisinde 10 yıl içerisinde120 ay var. 120 ay noktasında insan her ay 2 bin TL tasarruf yapsa, 240 bin TL tasarruf yapar. Bizim şartlarımız, pozisyonumuz, mal varlığımız bu. Çok böyle polemik konusu yapılacak bir malımız yok. Biraz da açıklamam sebebim, mahcubiyet duyduğum için. Arkadaşlar maşallah çok iyiler, Allah daha da versin bu anlamda. Onların yanında bizim başkan da amma çulsuz demesinler diye buna ilişkin olarak.

İlgili arkadaşlar, nerede, nasıl araştırmak isterlerse buna ilişkin de gerekli araştırmaları yapabilirler. Aldığımız mülklerin, oluşan diğer şeylerin değerleri ortada. Bunları, bankalardan, şartlara göre diğer imkânlarla nasıl aldığımız da ortada. Banka kredilerimiz bu anlamda ortada. Hanıma aldığımız arabayı da Akbank’tan o dönemde krediyle almıştık. Ama hanıma sözüm var, nasip olursa seçimden sonra inşallah hanımın arabasını yenileyeceğiz.

 

Bir adet yorum var.

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım