BAŞKAN’IN KÖYÜNDE HIDRELLEZ

BAŞKAN’IN KÖYÜNDE HIDRELLEZ

Muhtar Zeki Tetik: “Hıdrellez pilavını eski geleneklere göre kendimiz hazırlıyoruz”

 

Başkan Selim Yağcı, Hep birlikte olduktan sonra her şeyin tadı daha güzel oluyor”

 

  Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın da köyü olan Cumalı Köyde  muhtarlık tarafından hıdrellez etkinliği düzenlendi. Kılınan öğle namazının ardından köy meydanında toplanan kalabalığa hıdrellez pilavı ikram edildi.

Görüşlerini aldığımız köy muhtarı Zeki Tetik, köylerine Belediye Başkanı, Vali ve diğer misafirlerin teşrif etmelerinden dolayı mutluluk duyduğunu kaydetti. Tetik, “ Bizim geleneksel olarak düzenlediğimiz hıdrellez şenliğimize çevre köyler ve Bilecik’ten herkes katıldı. Katılımın yüksek olması dolayısıyla çok mutluluk duydum. Yapılan hıdrellez pilavını eski geleneklere göre kendimiz hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Dağıtılan hıdrellez pilavının ardından görüşlerini aldığımız Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, yıllardan beri devam eden geleneğini yaşatmanın mutluluğunu taşıdıklarını söyledi. Yağcı, “Bilecik’imizin her köyünde her yerleşim yerinde hıdrellez geleneği devam etmekte. Cumalı Köy de benim doğduğum yetiştiğim köy, bu geleneği yaşatan köylerden birisi. Tabi biz genelde başlangıçta değil de Mayıs ayının sonunda bunu gerçekleştiriyoruz. Böyle de olunca havalar daha güzel, daha eğlenceli bir etkinlik oluyor. Hıdrellez pilavı için bulgur ve yerli hayvan eti kullanılıyor. Birlik ve beraberliği arttırmak sevgi, hoşgörü ve aradaki bağları güçlendirmek önemli. Ben bu etkinliğin düzenlenmesinde katkısı olan başta muhtarımız olmak üzere köy halkımıza çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte olduktan sonra her şeyin tadı daha güzel oluyor” şeklinde konuştu.

Gazetemiz muhabiri Erhan Toka’nın kendi köyünüzdeki hıdrellez etkinliğinin sizce farklı bir anlamı var mı? sorusuna Başkan Yağcı, “Ben bu gördüğünüz okulda okudum. Buralarda ağlamışızdır, gülmüşüzdür, top oynamışızdır, buralarda yetiştim. Bu topraklardan çıkan bir insan olarak şehrimin her noktasına geniş kapsamlı uzun süreli bir hizmet etme fırsatı bulduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Temennimiz gerçekten köylünün ve şehirde yaşayan insanların dertlerinin sıkıntılarını da bilen anlayabilecek toplumumuzun her kesiminden yöneticilerin çıkmasını arz ediyoruz” dedi.

Yapılan hıdrellez etkinliğine Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İşkur İl Müdürü Ayhan Tozan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy,İl Müftü Yardımcısı Ahmet Tokgöz, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Sabri Erarslan, Demokrat Parti İl Başkanı Ali Ünal, MHP İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Yılmaz, MHP Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Köymen, Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar, merkez Ertuğrul Gazi Mahallesi Muhtarı Niyazi Aydın, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Muhlis Alan, ASKF Başkanı Nusret Tosun, Giyim ve Mensucat Odası Başkanı Haşim Balcı, Mermer ve Granit Sanayicileri Derneği Başkanı Turgut Özen, Mali Müşavir Hüseyin Şensoy ve çok sayıda vatandaşlar katıldılar. CANER ALKAN


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam