BELEDİYE BİNASINA ZİYARETÇİ AKINI
admin • 25 Temmuz 2011 09:37:32 
BELEDİYE BİNASINA ZİYARETÇİ AKINI

 

Her hafta kafileler halinde gelen ziyaretçiler tarihi belediye binasında ve yanında bulunan saat kulesinde incelemelerde bulunuyor. Hatta yeni evlenen çiftlerin tarihi saat kulesi önünde fotoğraf çektirmek için geldiği belirtiliyor. 

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın Özel Kalem Müdürü Nihat Can, Belediye Hizmet binasını gezen vatandaşlara ve gençlere bina hakkında bilgi verdi. Özel Kalem Müdürü Nihat Can, binaya vatandaşlardan çok yoğun bir ilgi olduğunun altını çizdi. Can şöyle konuştu; “Şehrimize dışarıdan gelen çok sayıda misafir oluyor. İlimize geldikleri zaman Belediye Hizmet binamıza gelip geziyorlar ve çok beğendiklerini ve böyle bir binayı kazandırılmasından ötürü teşekkür ediyorlar. Bizde ilimizin tanıtımı konusunda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bilecik Belediyesi tarafından yaptırmış olduğumuz ilimizi anlatan broşür ve kitapları gelen misafirlere dağıtıyoruz” dedi. 

BİLECİK BELEDİYE HİZMET BİNASI

Bilecik Belediye Hizmet binası 1905 yılında Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmış ve bahçesine Bilecik'in sembolü olan Saat kulesi de inşa edilmiştir. Tarihi bina rüştiye olarak inşa edilmiş Cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllara kadar da rüştiye olarak hizmet vermiştir. 2001 yılında kadar bir çok kuruma hizmet vermiş olan bina bu yıldan itibaren tamamen atıl vaziyette kalmış. Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın 2004 yılından seçilmesinin ardından binanın kazandırılması için yoğun çabaları sonucunda, Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Belediye arasında imzalanan protokol ile bina Belediyeye tahsis edilmiştir. 1 Temmuz 2005’de başlayan onarım çalışmaları 71 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak 11 Eylül 2005’de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kurdeleyi kesmesi ile bina, Bilecik Belediye Sarayı olarak hizmete açılmıştır. 

 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x