Bilecik 2. OSB’den atık su arıtma tesisi projesi

Bilecik 2. OSB’den atık su arıtma tesisi projesi

 

     Bilecik 2. OSB'den yapılan açıklamada, 1995 yılında hizmete giren OSB'nin toplam 27 parselden tahsisi yapılan parsel sayısının 24, üretime geçen parsel sayısının 16, inşaat halinde yapımı süren parsel sayısının 5, kapalı olan 3 tesisin ve tahsise hazır boş parsel sayısının da 3 olduğu kaydedildi. 
     Ortak atık su arıtma tesisi bulunmadığı için 2. OSB sınırlarında faaliyete geçen veya faaliyette olan fabrikalar ön atık su arıtma tesislerini kurarak faaliyetlerini sürdürdüğü ve atık sularını ön arıtma işlemine tabi tutarak Karasu deresine verdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
     ''Günümüz koşullarında temiz su kaynaklarının hızla azaldığı bir gerçek. Mevcutların önemsenerek korunması gerekmektedir. Yapılacak ortak atık su arıtma tesisiyle 2. OSB sınırlarında faaliyet gösteren sanayi tesislerinden kaynaklanan atık sular su kirliliğinin kontrolü yönetmeliği kapsamında ortak olarak arıtılarak alıcı ortama deşarj edilecektir. Bu durum karşısında Bilecik 2. OSB yönetimi aldığı bir karar neticesinde, BEBKA 2011 yılı çevre ve enerji mali destek programı kapsamında gerekli ön izinler alındıktan sonra hazırlayıp sunmuş olduğu atık su arıtma tesisi projesine hibe başvurusunda bulunmuş ve hibe başvurusu onaylanmıştır. Bu proje kapsamında Karasu deresinin çevre ve sağlık açısından taşıdığı risklerin minimize edilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. 
     Arıtma tesisi sayesinde su havzasında yer alan kamu ve özel kuruluşların bulunduğu yaşam ve iş alanlarını içine alan bölgede öncelikle su ve yaşam kalitesi yükseltilecek, yereldeki turizme olumlu katkıları olacaktır. 28 Martta ajansta imzalanan hibe sözleşmesi ile start alan proje 8 aylık olup, tesisin inşaat giderleri hariç toplam bütçesi 665 bin 950 liradır. Bu rakamın yüzde 75'i hibe, kalan yüzde 25 başvuru sahibince karşılanacaktır. Tesisin inşasına Temmuz ayı içerisinde başlanılacak ve 5 ay içerisinde faaliyete geçilecektir.'' AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam