Bilecik Belediyesi Engellilere Umut Olmaya Devam Ediyor

Bilecik Belediyesi Engellilere Umut Olmaya Devam Ediyor

Bilecik Belediyesi tarafından çeşitli kurumlardan toplanan ve vatandaşların kendilerine ulaştırdıkları mavi kapaklarla engellilere destek sağlanıyor.

Bilecik Belediyesi tarafından toplanan ve kendilerine teslim edilen kapakların engellilere ulaştırılması için bir tören düzenlendi. Kapaklar Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Kadri Şentürk tarafından Görsem Görme Engelliler Derneği Bilecik Şube Başkanı Akif Biçer’e teslim edildi.

 

Yaklaşık 200 kg kapak teslim edildi

 

Törende konuşan Başkan Yardımcısı Kadri Şentürk, mavi kapak toplama projesinin Bilecik Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projeleri arasında yer aldığını belirtti. Bu yılın başında okullarda ve çeşitli kurumlarda mavi kapakların toplanabileceği yerler tespit ettiklerini ifade eden Şentürk şöyle devam etti:

“Ayrıca vatandaşımızın kendi gayretiyle toplayıp bize bildirdikleri bu toplanmış olan kapakları yine kendi imkanlarıyla bize getirdiler. Böylece yaklaşık 200 kiloya yakın şu an elimizde mavi kapak mevcut. Bunu da biz sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu kapakların gelirini Görsem Görme Engelliler Derneği’ne bağışlayacağız. Güneş Geri Dönüşüm firması da bu konuda destek sağladı. Desteklerinden dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz. Yine duyarlı olan halkımıza, vatandaşlarımıza da bu şekilde bu mavi kapak toplama projesine katkılarından dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

 

Engellilere yönelik hizmetler devam ediyor

 

Bizim belediye olarak bütün bu sosyal sorumluluk çerçevesinde engelli kardeşlerimize, vatandaşlarımıza, halkımıza yönelik faaliyetlerimizden bir tanesi bu. Bunun yanında ‘Engelsiz Ulaşım Aracı’yla yine engelli vatandaşlarımıza şehir içi hizmet vermeye devam ediyoruz. Tekerlekli sandalye gibi kendilerine bu konularda destek olmaya çalışıyoruz. Bunun haricinde yine belediye projemiz kapsamında okullarla işbirliği içerisinde toplanan atık pillerin değerlendirilmesi projemiz var. Bununla ilgili de yine orada toplanan piller lisanslı firmalar aracılığıyla değerlendiriliyor. Yine okullarda ve bunu toplama noktalarında atık yağların, bitkisel kullanılmış yağların değerlendirilmesi, lisanslı firmalar tarafından alınmasının sağlanması gibi çevreye karşı, çevresel hizmet olarak duyarlılık kapsamında yürüttüğümüz projelerimiz mevcut.

Görsem Görme Engelliler Derneği’ne bu şekilde yapılan yardımı en iyi şekilde değerlendireceklerini biliyoruz.”

Görsem Görme Engelliler Derneği Bilecik Şube Başkanı Akif Biçer de yaptığı konuşmada Bilecik Belediyesi’ne teşekkür etti. Biçer, “2009 yılı Eylül ayında Bilecik Belediye Başkanımız sayın Selim Yağcı’yla birlikte görüşmelerimiz sonucunda istihdam edilemeyen engellileri istihdam edelim diye bir proje başlattık. O günkü gazetelerimiz şöyle bir manşet attı, ‘Bilecik Belediyesi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi’. Bugün baktığınızda sanki o başlığı atan arkadaşımız bugünü görmüş gibi başlık attı. Mavi kapak toplama projesi 2010 yılı itibariyle başlamıştır, Türkiye geneline yansımıştır. Ama Bilecik Belediyesi’nde engellilerin yapmış olduğu bu projeden kaynaklanarak çıkılmış bir projedir.

Türkiye’de ekseri duyduğumuz bir şey mavi kapaklarla tekerlekli sandalye alımları yapılmaktadır. Ama Bilecik’te unutulan bir şey vardır, işitme engelli arkadaşlarımız. Bilecik yine farklıdır. O yatırımını işitme engelli olan arkadaşlardan dolayı yapmaktadır. Bugün Bilecik’te baktığımız zaman çok büyük bedensel engelli arkadaşlarımız yok. Çok şükür duyarlı vatandaşlarımız, belediyemiz ve devletin katkılarıyla bunun adımları atılıyor. Güzel projelere imzalar atıldı.

 

‘İnşallah mutlu yarınlar engellilerin olur’

 

Keçiören Belediyesi atık yağ toplama kampanyasından engellilere tekerlekli sandalye almaya başladı ama biz bunu 2010 yılında yapmıştık. Bilecik Belediyesi ve Güneş Ticaret bugün engellilere elinden geldiği kadar her alanda destek olmakta. Çalışamayan engelliler olduğu takdirde Bilecik Belediyesi Güneş Geri Dönüşümle görüşüp kendilerini oradaki firmada çalıştırmaktadır.

Ben bu kampanya için de gerek Bilecik Belediye Başkanlığı’na gerek bu kampanyaya desteği vermiş vatandaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah mutlu yarınlar engellilerin olur diyorum.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. helal olsun – bilecikteki en aktif stk başkanlarından birisi akif bicer yaptıkları hakikaten engellilere ışık tutuyor inşallah ileridede siyasete atılırda tüm kesim yararlanır fikirlerinden ve dürüstlüğünden

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam