BİLECİK HALKININ SUÇU NE?

BİLECİK HALKININ SUÇU NE?

Şensoy, konuyla ilgili olarak “Bilecik Belediyesi'nin, hukuksuz olarak aldığı ‘Evsel Katı Atık Bedeli’ni hukuki olarak alabilmesinin ilk yolu ‘Katı Atık Bertaraf Tesisleri’ni’  hayata geçirmesidir. Bu bakımdan, katı atık bertaraf tesisi kurmadan, Bilecik Belediyesi’nin yaklaşık 3 yıldır su faturalarına yansıttığı ‘Evsel Katı Atık Bedeli’ hukuksuzdur ve kaldırılması gerekmektedir.” İfadelerinde bulundu.

 

Şensoy, açıklamasının devamında şu sözleri ifade etti:

 

“AKP’li  belediyemizin halkımıza reva gördüğü haksız, hukuksuz ve yasal olmayan bir uygulaması bulunmaktadır.; Şöyle ki,  27 Ekim 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, ‘Atık su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik Hükümleri’  çerçevesinde, atık su ve evsel katı atık toplama bedelleri 2011 yılı Kasım ayından itibaren su faturalarına yansıtılarak toplanmaktadır. Her şey buraya kadar normal görülmekte Ancak durum hiçte öyle değil.

 

Söz konusu yönetmeliğin amaç maddesinde:  ‘Bu Yönetmeliğin amacı;  atıksu altyapı tesisleri ile evsel katı atık bertaraf tesislerinin kurulması, bakımı, onarımı, işletilmesi, kapatılması ve izlenmesi, bu tesislerle ilgili olarak verilen tüm hizmetleri karşılayabilecek tam maliyet esaslı tarifelerin; atıksu altyapı yönetimleri, büyükşehir belediyeleri ve belediyeler tarafından belirlenmesi, ayarlanması ve uygulanması yoluyla çevresel altyapı hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamaktır.’ ifadesine yer verilmiştir.

 

Aynı yönetmeliğin kapsam maddesinde de: ‘ Evsel katı atıklar için toplama, taşıma, aktarma, geri kazanım (kompost, yakma) ve bertaraf tesisleri kurulması, işletilmesi, kapatılması ve kapatma sonrası izlenmesi ve bakımına…’ifadeleri bulunmaktadır.

 Dolayısıyla, belediyenin evsel katı atık bedeli tahsil edebilmesi için, öncelikle katı atık bertaraf tesislerini kurması gerekiyor.

 Bilecik Belediyesi ve Selim Yağcı’ nın mevcuttaki uygulaması, adeta Bektaşi’nin hesabı gibi,“Sarhoş iken namaza yaklaşmayınız” ayet hükmünün, sadece “… namaza yaklaşmayınız” kısmını almaya benziyor. Yani, “katı atık bertaraf tesisi kurup bedelini tahsil etmek” hükmünün sadece “…bedelini tahsil etmek” kısmı Selim Yağcı yönetimince uygulanmaktadır.

Yönetmeliğin bu paraların tahsiline dayanak olan geçici madde, 15 Şubat 2013 tarihli Resmi Gazete’de değiştirildi ve uygulama tarihi 31 Aralık 2014’e kadar uzatıldı. Tüm belediyelere 31 Aralık 2014’e kadar Katı Atık Bertaraf Tesislerini Kurma ve İşletme zorunluluğu getirildi.

 Dolayısıyla, Bilecik Belediyesi'nin, hukuksuz olarak aldığı “Evsel Katı Atık Bedeli”ni hukuki olarak alabilmesinin ilk yolu “ Katı Atık Bertaraf Tesisleri’ni”  hayata geçirmesidir. Bu bakımdan, katı atık bertaraf tesisi kurmadan, Bilecik Belediyesi’nin yaklaşık 3 yıldır su faturalarına yansıttığı “Evsel Katı Atık Bedeli” hukuksuzdur ve kaldırılması gerekmektedir.

Kaldı ki; Çevremizde bulunan il ve ilçe belediyelerinde böyle bir bedel toplanılmamaktadır.

 Bu açıklamalar altında aşağıda sorduğumuz soruların AKP’li Belediye Başkanı tarafından cevaplandırılmasını Bilecik halkı adına talep etmekteyim.

1- Katı Atık Bertaraf Bedeli Türkiye'de kaç belediye tarafından tahsil edilmektedir. Toplamayan belediyeler için bu güne kadar hangi işlem yapılmıştır. Yasalar çiğneniyorsa niçin gerekli işlemler yapılmıyor?

2- Bilecik halkının önüne koyduğunuz bu fatura sosyal belediyecilik midir? Asgari ücretle geçim derdinde olan insanımıza, öğrencilerimize, esnafımıza ve tüm Bilecik halkına bu yük neden yüklenilmiştir?

3- Katı Atık Bertaraf Tesisi olmadığı halde Evsel Katı Atık Bedeli alarak suç işlemiyor musunuz? Katı Atık Bertaraf tesisi kurmak üzere birlik kurduğunuz diğer ilçe belediyeleri bu bedelleri tahsil etmekte midir?

4- Katı Atık Bedeli alınmasının zorunlu olmadığı ilgili yönetmelikte belirtildiği ve mahkeme kararları, başka belediyeler almadığı halde, bunun zorunluymuş gibi işlem yaparak vatandaşımıza bu mali yükü getirmeye hakkınız var mıdır?

6- Bugüne kadar hukuksuz olarak Bilecik halkından ne kadar Katı Atık Bedeli topladınız? Bunları Belediye Bütçesinde ayrı olarak takip etmekte misiniz?

7- Topladığınız Katı Atık Bedellerini hangi tesisin yatırımında kullandınız? Bugüne kadar yaptığınız ödeme ne kadardır?  

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam