Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
“BİLECİK İLE TÜRKMENİSTAN’IN AYRI BİR BAĞI VAR!”
Sosyal Medyada Paylaş
9 Nisan 2013
admin

“BİLECİK İLE TÜRKMENİSTAN’IN AYRI BİR BAĞI VAR!”

 

Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) yönetimiyle bir araya gelen işadamları, iki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik bağları konuştular.

Türkmenistan’ın Merv şehrinden gelen işadamları, Bilecik’i gezdi. BİSİAD Başkanı Yusuf Subaşı, Yönetim Kurlu Üyesi Ali Onay, Yalçın Ercümen ve yönetimiyle bir araya gelen işadamları, karşılıklı görüş alış verişinde bulundular.

BİSİAD Başkanı Yusuf Subaşı, Türkmenistan ile Bilecik arasında ayrı ve çok sağlam bir bağ olduğunu belirterek, bu bağın Şeyh Edebali Hazretleri ve Ertuğrul Gazi’den kaynaklandığını söyledi. Osmanlı’nın kurucusu olan bu iki zatın Türkmenistan’ın Merv şehrinden geldiğini belirten Subaşı, “Bu zatlar iki milletin ezeli ve ebedi kardeşliğinin bir göstergesidir. Sizlerin Türkiye’ye her gelişinde Bilecik’e uğramasından ayrıca mutlu oluyoruz. Biz de BİSİAD olarak 2008 yılında Türkmenistan’a gezi düzenlemiştik. Ata yurdumuzun gelişmesini yerinde gördük ve çok mutlu olduk. İnşallah, tarihi kardeşliğimiz, ekonomik, sosyal ve kültürel işbirliği ile daha da güçlenir. Bunun için bizim üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız.” dedi.

Türkmenistan’daki güzel gelişmeleri görmekten mutlu olduklarını belirten İşadamı Ali Onay ise, Türkmenistan’ın sahip olduğu doğal kaynaklarla daha da gelişeceğine inandığını, iki ülke arasındaki ekonomik gelişmenin daha da artacağını söyledi.

İşadamı Yalçın Ercümen ise, Türkmenistan’a yaptıkları geziden bahsederek, “Biz kendimizi orada hiç yabancı hissetmedik. Hatta bazı kaybolmuş değerlerimizi hatırladık. Mesela bir işyerinde ‘Dermanhane’ yazıyordu. Ben “Burası Eczane mi” dedim. ‘Evet’ dediler. Aslında eczanenin asıl ismi Dermanhanedir. Biz iki kardeş ülkenin iki kardeş halkları olarak bu kardeşliğimizin daha da gelişmesini istiyoruz” dedi.

Türkmen İşadamları ise, Bilecik’in, Türkmenistan’la Türkiye arasındaki köprünün en önemli ayağı olduğunu söylediler.  Bu nedenle de her gelişlerinde mutlaka Bilecik’e uğradıklarını belirterek; “Dedemiz Şeyh Edebali Hazretleri ve Ertuğrul Gazi hazretlerini ziyaret ediyoruz.  Başkanımız Yusuf Beyin de dediği gibi bu zatlar bizim şehrimiz Merv’den buraya gelmişler. Bizim için bu zatlar ve Bilecik ayrı bir yere sahip” dediler.

Türkmenistan’da güzel gelişmeler olduğunu, Türkmen işadamlarının birçoğunun Türkiye’de okuduğunu veya Türkmenistan’daki Türk okullarından mezun olduklarını belirterek, “Bu bağlar ekonomik alana da yansıyor. Birçok işadamımız Türkiye ile iş yapıyorlar. Sık sık gelip gidiyorlar. İnşallah bu bağ daha da güçlenir” dediler.

Türkmen işadamları, daha sonra Araştırmacı Tarihçi Durmuş Günsür ile birlikte, Bilecik ve Söğüt’teki tarihi mekanları ziyaret ettiler.

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım