• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLECİK KENT KONSEYİ OLAYLI TOPLANTI ARDINDAN KURULDU

BİLECİK KENT KONSEYİ OLAYLI TOPLANTI ARDINDAN KURULDU

Bilecik’te, kurum kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile halkın düşünce, talep ve görüşlerini ifade ederek, şehrin gelişim ve büyümesine katkı sağlayacak olan Kent Konseyinin 1. Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi.

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Semih Şahin, Bilecik Barosu Başkanı Halime Aynur, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Keskin, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve sivil toplum kurluşlarının temsilcileri katıldı.

“Şehrimiz için güzel çalışmalar yapılacağına inanıyorum”

Bilecik Kent Konseyi hakkında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Semih Şahin, Kent Konseyi’ne çok önem çok önem verdiğini ve konseyin Bilecik için çok güzel çalışmaların yapılacağına inandığını söyledi. Şahin, “Kurulacak olan Kent Konseyinin şehrimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Daha öncelerde de belirttiğim gibi Kent Konseyine ben çok önem veriyorum. Aslında kent konseyleri bütün dünyada ve Avrupa’da çok önemli işlevleri görüyor. Ancak bizim ülkemizde yeterli oranda faydalanılmıyor. Bilecik Belediyesi öncülüğünde kurulan kent konseyinde her görüşten sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir arada getireceğine ve şehrimiz ile halkımızın menfaatine birçok çalışmanın gerçekleştirileceğine inanıyorum. Kent konseyinin faaliyetlerine başlaması ile birlikte şehrimiz için yeni fikirler ve çalışmalar ortaya çıkacak. Belediye Başkanı olarak benim görüşüm, her konuda eleştiriye açık olmak, bir çalışmada ben yaptım ve oldu yerine birlikte karar verebilmek, birlikte düşünebilmek ve ortak akılla bir sonuca varmaktır. Bu anlamda kent konseyinin birçok konuda bizlere katkı sağlayacağına inanıyorum” şeklinde ifade etti.

Divan kurulu ve başkan seçildi

Başkan Şahin’in konuşmasının ardından Divan Kurlu üyeleri ve Divan başkanlığı için önerilen üç isimden Halit Gölcan, Nesrin Mazlum ve Tennur Tutgun Divan Kurulu üyeliğine seçildi. Divan Başkanlığı’nada Halit Gölcan seçildi.

Oybirliği ile kabul edildi tartışması

Divan kurulu başkanı Halit Gölcan’ın gündem ve açılacak meclisler için yaptığı oylamalarda oy birliği ile kabul edildi demesi üzerine. Katımlıcılardan oylama için sayım yapılıp yapılmadığı soruldu. Bu sorunun sebebinide 4 oylamada da hayır oyu kullandığını belirten Makine Mühendisleri Odası temsilci oy birliği olarak kabul edildi denilmesine tepki gösterdi. İtiraz sonucunda ise Divan Kurulu Başkanı Halit Gölcan, “Çoğunluk öyle siz bir kişi iki kişi hayır dediniz” cevabı üzerine soruyu soran Makine Mühendisleri temsilcisi bu durumda oy birliği olmaz çokluğu olur diyerek karşılık verdi. Halit Gölcan bunun üzerine “Oy çokluğu mu fark etmez oy birliği olur yine bir kişi iki kişi tesir etmiyor” dedi.

Listeler için süre tanınmadı iddiası

Yönetim Kuruluğu üyeliği için tek listenin olduğu toplantıda. Divan Başkanına, Yönetim Kurulu üyeliği için aday olan isimlerin toplantıya gelen temsilciler ile paylaşılmaması üzerine tepkiler geldi.  Katılımcılardan, “Bize liste için süre tanımadınız, bize şu kadar süre içerisinde liste hazırlayıp gelin deseniz belki bizde liste hazırlayabilirdik. Zaten siz masaya oturduğunuzda aday olan kişilerin isimleri masanızdaydı, bu isimler masanıza daha sonra gelmeliydi. Bu divanın hatasıdır. Diğer bir hatanızda bizlerle, aday olanların isimlerini paylaşmadınız bunları bizimle paylaşmanız gerekirdi” tepkisi geldi.

Olaylı geçen Kent Konseyi Toplantısının ardından Kent Konseyi üyeleri yapılan oylama sonucunda belirlendi. Oylama sonucunda Kent Konseyi Başkan’lığına Seyfi Özgen seçildi. Kent Konseyi üyeliğinede, Ayla Ercan, Serhan Yücel, İsa İpçioğlu, Perihan Erşan, Hakkı Aynur, Halil Altınay, Didem Mean Aydoğan, İnanç Taşkın, Sedat Bayam, Aydın Avcı yer alırken, yedek üyelerde ise Tennur Tutgun, Rasim Yıldırım, Arif Durmuş, Gönül Karaoğlu ve Erdem Nazilli seçildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam