“BİLECİK KÜLTÜRÜYLE SOSYALLEŞİYOR”

“BİLECİK KÜLTÜRÜYLE SOSYALLEŞİYOR”

Bilecik İli ve Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği Koordinatörlüğünde yürütülecek proje ortakları Merkez İlçe köylere Hizmet Götürme Birliği, Bilecik Belediye Başkanlığı, İl Özel İdaresi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Bilecik İli ve Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği Başkanı Mustafa Gezen, Vali Yardımcısı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanı Mehmet Taşdögen, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak ile Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Mehmet Kocabıçak'ın imzaladığı 1 yıl sürecek olan projede, 10-25 yaş arası kız ve erkek grubunu bir araya getirerek, halk oyunları ekibi ile halk oyunları oynayabilen ekipler kurulmasını hedeflediklerini bildirildi.

Gençlerin sosyal farkındalık ve aidiyet duygularının geliştirilmesi planlanan projede, unutulmuş yöresel halk oyunları figürlerinin ortaya çıkarılmasının amaçlandığını belirten Gezen, şu bilgilere yer verdi:

"Ortak özellikleri taşıyan 4 köyde yapılacak araştırmayla taklitten uzak ve özgün folklor figürleri de belirlenerek, ekiplerdeki çocuklarımıza bu figürleri de öğretmeyi amaçlamaktayız. Gruplarda yer alan gençlerin hem sosyalleşmelerini sağlamayı hem de aidiyet duygularını arttırmayı amaçlıyoruz. Farklı konularda özellikle köyden şehre taşımalı olarak okumaya giden hedef grubumuzdaki gençlerin olası tehditlere karşı savunma geliştirebilmelerini ve bilinç olarak desteklenmeleri amaçlanmaktadır. Genel olarak, faaliyetlerle Bilecik ilinde yerel, kültür ve folklora olan ilgi ve alakanın artmasını hedefliyoruz."

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam