“Bilecik Sanayisi Önemli Projelerle Sınıf Atlayacak”

“Bilecik Sanayisi Önemli Projelerle Sınıf Atlayacak”

Bin iki yüz üyesi olan Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Bilecik TSO) yeni dönem başladı. Odanın yeni Başkanı olan Fevzi Uzun, ilk etapta proje grubu oluşturdu. Aynı zamanda BEBKA Yönetim Kurulu Üyesi de olan Uzun, 3’üncü OSB’nin kurulması için Ankara’daki temaslar da dahil olmak üzere ellerinden gelenin fazlasını yapacaklarını söyledi. Bilecik sanayisinin dünü, bugünü ve yarınını konuştuğumuz Bilecik TSO Başkanı Fevzi Uzun, BEBKA Haber’e çarpıcı mesajlar verdi…

Bebka Haber-Bilecik ekonomisinin bir anlamda patronu oldunuz. Böylesine önemli konumda biri olarak, Bilecik ekonomisinin fotoğrafını çekerseniz nasıl bir manzara ortaya çıkıyor?

Fevzi Uzun-İlimiz sanayi hamlesine diğer illere nazaran geç başladı. Burada en önemli sorunlardan biri ulaşımdı. Son 5 yılda ulaşımda çok ciddi mesafeler kat edildi. Ulaşım konusunda Bilecik’te adeta bir seferberlik ilan edildi. Her ay Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız buraya geliyor ve rapor alıyor. Özellikle hızlı tren projesini takip ediyor. Bundan önce de çok problemli olan İstanbul-Eskişehir Otoyolumuz vardı. O da çok zor şartlarda, bugüne kadar yapılamayan bir projeydi, bu çok büyük yatırım gerçekleştirildi ve Bilecik’in önünü açacak yatırımlardan biri oldu.

Bebka Haber-Bilecik sanayisinin dünü, bugünü ve yarını için neler söyleyeceksiniz?

Fevzi Uzun-Bilecik’te ilk organize sanayi bölgesi (OSB) 1986 yılında kuruldu. Nüfusumuz o zaman yaklaşık 12 bin idi. Bunun da yaklaşık 3-4 bin kişisi askerdi. 1987’deki hamleden sonra 2000’li yıllara doğru 2. OSB kuruldu. 1. ve 2. OSB şu an tamamen dolu. Kalanlar çok küçük, yatırımcıları cezbetmeyen parseller. İlçelerimizde OSB’lerimiz var ancak çeşitli nedenlerden dolayı şu an yatırım yok. Şu an en büyük problemimiz, Bilecik merkezde 3’üncü OSB’mizin olmamasıdır. İlçelerimizde özellikle Söğüt ve Osmaneli’de büyük OSB’lerimiz var. Söğüt, ulaşım zorluğu ve uzaklığı nedeniyle tercih edilmiyor. Osmaneli ise Bilecik’ten daha yakın İstanbul’a. Fakat orada da arsalar satılmış, yatırımcı yatırım yapmıyor. Şu an Osmaneli’de OSB’yle sanayi kuruluşları mahkemelik. Biz, bir an önce bu sorunun aşılmasını istiyoruz. Aşılsın ki sanayici, bir an önce yatırımını yapsın. Bakanlık, diğer OSB’ler dolmadan yeni OSB’ye izin vermiyor. Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanımız’a ziyaretimizde bu konuyu rapor olarak sunacağız.

 

İhtisas OSB olmaması büyük eksik

 

Bebka Haber-Bilecik’te öne çıkan sektörler ve sanayinin geleceğe yönelik gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Fevzi Uzun-Bilecik için arzuladığımız şey, ihtisas organize sanayi bölgesinin olmasıdır. Bilecik’te 3 sektör ön plana çıkıyor: mermer, maden ve seramik. Metal işlemeciliği de ağırlığını hissettirmeye başladı, ciddi yatırımlar var. Bunlarla ilgili bir ihtisas organize sanayi bölgesi yapılması noktasında çalışma başlatmak istiyoruz. İlimizin ticari anlamda çok ciddi canlılığı yok. İstanbul’a yakın olmamız nedeniyle tarım ürünlerinin pazarlanması söz konusu. Domatesi, kiraz ve üzümün pazarlanmasında durumumuz iyi. Tarım alanında kendi kendimize yetiyoruz.

Bebka Haber-Yönetiminizde öncelikli olarak hangi çalışmaları hayata geçireceksiniz?

Fevzi Uzun-Bizim 1200 üyemiz var. İlk talimatımız, meslek gruplarının NACE* kodlarının dağınık olmasıyla ilgiliydi. Öncelikle bunların düzgün bir fizibilitelerinin yapılmasını istedim. Meslek komiteleri oluşturup bu komitelerin içlerinde anketlerini yaparak bir arama çalışması gerçekleştireceğiz. Akabinde, gerek KOSGEB olsun gerek BEBKA’yla ilgili projeler noktasında aracılık yapacağız. Göreve başlar başlamaz, Proje Yazım Grubu oluşturduk. Böyle bir şey yoktu. Üniversiteden destek aldık, yeminli mali müşavirimiz de var. Bu meslek komitelerini onlarla bağlantılı çalıştırarak daha fazla proje üreteceğiz. Biz önceliğimizi Yenişehir Yolu ve 3’üncü OSB’ye verdik.

 

BEBKA ile iletişimimiz gelişecek

 

Bebka Haber-Yönetim Kurulu Üyesi olduğunuz BEBKA, Bilecik’in geleceğine ne kadar etkili olabilir?

Fevzi Uzun-Ar-Ge, eğitim teknoloji konularında BEBKA olarak Bursa ve Eskişehir için güzel projeler hazırlandığını gördük. Ancak Bilecik’in bu konuda açığı çok. Bilecik’ten daha çok sosyal projeler hazırlanmış bugüne kadar. Bundan sonrasında sanayicilerimizin sorunlarını çözecek projeler için BEBKA’yla sürekli irtibat halinde olup gelişimlerine daha fazla katkı sunmak istiyoruz. Benim katıldığım ilk toplantı oldukça verimli geçti. Var olan iletişim kopukluğunu giderme adına araştırmalar yaptık. BEBKA’nın kaynakları Bilecik şartlarında iyi ve bizim daha fazla destek almamız gerekir diye düşünüyorum. Çünkü kuruluş amacı, iller arasındaki gelişmişlik farkını azaltmak. Önemli bir eksiklik olan proje yazım grubunu tamamlayarak önümüze umutla bakıyoruz. BEBKA ile daha sık iletişim halinde olacağız artık.

Bebka Haber-Bilecik’in tanıtımı ve daha fazla öne çıkması için neler yapılmalı? Siz nelere öncülük edeceksiniz?

Fevzi Uzun-Bilecik, Osmanlı’nın beşiği konumundadır. Bilecik Belediye Başkanımız’ın bu konuda yoğun çalışmaları var. Yine Bilecik Belediyesi’nin BEBKA’yla hazırladığı ‘Yaşayan Kentler Müzesi’ projesi var ve her hafta Zeytinburnu’ndan otobüsle insanlar gelip ziyaret ediyorlar kentimizi. Bizim de Bilecik TSO olarak bu konuda proje çalışmalarımız var. En büyük sorunumuz eskiden ulaşımdı, büyük bir kısmı halledildi, tek bir sorun kaldı o da Bursa-Bilecik-Yenişehir Yolu. Bu yol hem ekonomik değil hem de şartları zorluyor. Hızlı Tren Projesi de mesafeleri kısaltacak. Ulaşım eskiden en büyük sorundu ama şimdi en büyük sorunumuz tanıtım. Belediyeyle de ortak çalışmamız olacak. Sanayinin merkezi İstanbul’da olduğu için Bilecik, vergisini İstanbul’a ödüyor. Bu nedenle kaynaklar adaletli bir şekilde paylaşılamıyor.

Bebka Haber-Sanayinin en önemli merkezlerinden biri olan Bursa’dan bu konularda destek almayı planlıyor musunuz? Bu konularda girişimde bulundunuz mu?

Fevzi Uzun-Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın İbrahim Burkay’la görüştük. Ortak bir toplantı yapma kakarı aldık. Bursa, Bilecik ve Eskişehir birlikte hareket ederse bölge kazanır, ülke kazanır. Kalkınmamız Bursa’ya da Eskişehir’e de fayda sağlayacak. Onların 3’üncü OSB ile ilgili talepleri olabilir bizden. Bizim, bazı sanayi kuruluşlarının buraya kaydırılması söz konusu olabilir. Bundan sonra daha sık iletişim içinde olacağız. Sanayiciyi buraya çekmemiz için ucuz arsa temin etmemiz lazım. 1’inci ve 2’inci OSB, toplamda 5 bin 200 dönüm alanı kapsıyor. 3’üncü OSB için ise 8-9 bin dönüm kamuya ait tarıma elverişli olmayan arazilerimiz mevcut. Biz bunlarla ilgili 3’üncü OSB oluşturmak istiyoruz. Tabii ki, bu noktada Bilecik ve Eskişehir’den gelecek talepler önemli.

Bebka Haber-Bilecik’in hangi avantajlarını kullanmayı düşünüyorsunuz? Bugüne kadar yapılmayan neleri yapacaksınız?

Fevzi Uzun-Bundan önce ilimizde iletişim sorunu, kopukluk vardı. Öncelikle bu kopukluğu gidereceğiz. İlçelerimizle olan kopukluğu da aşmak için, her ay bir ilçemizde yönetim kurulu toplantısı yapmayı planlıyoruz. Bölgemizin dinamiklerini ortak bir payda da buluşturarak birlikteliği sağlamak istiyoruz. Sanayi bölgeleri, ihracatçı birlikleri, sanayici ve iş adamları dernekleri, diğer iş dünyası örgütleri ve meslek kuruluşlarını aynı zeminde buluşturmak istiyoruz. Kent için proje üretmeyen, kentin tüm dinamiklerini ortak paydada buluşturmayı amaçlıyoruz. Bu birlikteliği sağlayabilirsek Bilecik için daha güçlü bir ses çıkarmış oluruz.

Bebka Haber-Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi için projeleriniz var mı?

Fevzi Uzun-Üniversitemizde şu an 12 bin civarında öğrenci var. Hızlı bir şekilde büyüme sürüyor. Üniversiteyle işbirliği noktasında, proje grubumuza zaten 2 akademisyen şu an katkı sunuyor. Bilecik’in son yıllardaki kazanımlarını üniversitemiz hızlandırmıştır.

Biz, bunun devamı için üzerimize düşeni yapacağız ve çok daha sık görüşmelerde bulunacağız. Üniversitenin laboratuarıyla ilgili proje hazırlandı ve BEBKA’ya da gönderildi. Ortak projelerimizi gerçekleştireceğiz.

 

Çevre konusunda üyelerimizi bilinçlendireceğiz

 

Bebka Haber-Dergimizin bu sayıdaki ana gündem maddesi ‘çevre’. Bilecik’te çevre adına bugüne kadar yapılanları yeterli buluyor musunuz? Bundan sonrası için Bilecik TSO nelere dikkat edecek?

Fevzi Uzun-Orman alanı noktasında çok iyi yerdeyiz. Seçimlerimize 2 hafta kala Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) organize ettiği fidan dikimi organizasyonu gerçekleşti, biz de ona katıldık. Orman Bakanlığı’nın da yetkilileri törene katıldı, önemli açıklamalar yaptı. Çevre konusunda iyi noktadayız. Ortak atık su arıtma tesislerinin varlığı da çok önemlidir. Bu konuda da biz üyelerimizi bilinçlendireceğiz.

Bebka Haber-Sorunları dile getirme noktasında Ankara’yla iletişimde neler yaptınız ve yapmayı planlıyorsunuz?

Fevzi Uzun-Seçimden sonra TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaret ettiğimizde kendisi Bilecik’ten yana şikayetçiydi. TOBB’un olanaklarından fazla faydalanmadığımızı ifade ettiler. Biz de bu noktada köprü oluşturacağız. TOBB, 1 milyon 200 bin üyesiyle en büyük sivil toplum kuruluşudur. O yüzden olanakları da çok fazla. Biz de yılda 2 kez tüm TOBB üyelerine yönelik seminer yapacağız. Bugüne kadar yapılmayan ufak açıcı toplantıları düzenleyeceğiz. 2023 Vizyonu’na hep birlikte katkı sunmalıyız. Bilecik için üzerimize ne düşüyorsa biz yapacağız.

Bebka Haber-Sizce Bilecik neyin kenti olmalıdır? Sanayi mi, tarih mi, ticaret mi?

Fevzi Uzun-Kendimize bir hedef belirlememiz gerekiyor. En kısa zamanda bu konuda kamu kurum ve kuruluşlarının da yer alacağı kapsamlı bir toplantı yapmak istiyoruz. Öncelikli sorunları ve hedefleri belirleyip hareket etmeliyiz. Madenciliğimiz ön plana çıkabilir, sanayi yeterli noktada değil. Turizm ve ormanlarımız ön plana çıkarılmalı. (BEBKA HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam