Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden Muhteşem Mezuniyet Töreni
admin • 15 Haziran 2013 19:01:50 
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden Muhteşem Mezuniyet Töreni

Rektör Prof. Dr. Azmi Özcan, üniversite yerleşkesindeki Edebali Stadı'nda düzenlenen törende, kendilerine emanet edilen gençleri, bilgi ve mesleki donanımlarla yetiştirdiklerini, daha sonra donanımlı ve bilgili olarak emanetlerini geriye tevdi ettiklerini söyledi.

Mezunların, okullarından aldıkları ışıklarla güven ve imanla insanlığın ve barış sevgisiyle millete ve bütün insanlığa hizmet edeceğini dile getiren Özcan, şöyle konuştu:

"Bu gördüğünüz tablo, gençlere ve ülkenin insanlarına sağlanan imkanlarla 4 yılda nelerin ortaya konulabileceğinin bir göstergesidir. 4 yılda şehrin kaderine müdahale ettiler, şehrin, bölgenin kaderini değiştirdiler. İnanıyorum ki bu bağlılık ve güven, iyi niyet devam ederse 40 yılda ülkenin ve dünyanın kaderine müdahil olacaklardır. Sizler bizim bu ülkeye emanetlerimizsiniz ve bundan sonra hem bu ülkeye hem de insanlığa yapacağınız katkılarla bizi, bölgemizin, tarihimizin ve kültürümüzün ismini ebediyete kadar yaşatacaksınız. Hayatınızda hep insanlık sevgisi sizin rehberiniz olsun. İnsanları dillerine, dinlerine, ırklarına, inançlarına, hayat tarzlarına göre ayırmaksızın sadece insan ve var oldukları için değerli bilip onlar adına neler yapabileceğinizi düşünmekten bir an bile boş durmayın. Vatan, memleket ve millet sevgisi yüreğinizin ışığı, gönlünüzün kutup yıldızı olsun."

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek de mezun olan gençlerin, memlekete katma değer üreten, memleketin geleceğini temin edecek insanlar grubuna girdiğini vurguladı.

Ülkenin son zamanlarda ciddi gelişmeler kat ettiğini belirtenŞimşek, "Türkiye ekonomik, bilimsel makaleler, çalışmalar ve büyüklük açısından 17'nci sırada ama bu yetmez. Çünkü 2023 vizyonunda 80 milyon nüfus, 25 bin dolar kişi başına gelir belirlenmiştir. Bu rakam 2 trilyon dolar eder. 2 trilyon dolarlık zenginliği yönetecek olan sizlersiniz" diye konuştu.

Daha sonra, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi lisans birincisi Zehra Hayta'ya, Bilecik Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü ikincisi Canan Bingül'e, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden üçüncü olan Yeşim Kara'ya da 2'nci Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç tarafından ödülleri verildi.

Önlisans birincisi ve Meslek Yüksekokulu Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Programı öğrencisi Hüseyin Yıldız, ödülünü Prof. Dr. Şimşek'ten, Meslek Yüksekokulu Metalurji Programı öğrencisi Hamza Suna ve Pazaryeri Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı ikincisi olan Merve Şengün, ödülünü Prof. Dr. Özcan'dan, Pazaryeri Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları  Programı öğrencisi üçüncü olan Sinem Curnal ise ödülünü YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tufan Buzpınar'dan aldı.

Tören sırasında yağışın başlaması nedeniyle bazı etkinlikler iptal edilirken öğrenciler yağmur altında keplerini havaya fırlattı. Zehra Hayta da üniversite kütüğüne isminin bulunduğu plaketi çaktı.

Törene, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Kadri Şentürk, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, öğretim üyeleri, daire müdürleri ve mezunların aileleri katıldı.AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x