Bilecik, Yeni Yılda Sevdikleriyle Sağlıklı Yaşama Yürüyecek

Bilecik, Yeni Yılda Sevdikleriyle Sağlıklı Yaşama Yürüyecek

Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde düzenlenecek olan “Yeni Yılda Sevdiklerimizle Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz” sloganıyla bir etkinlik başlatıldı. Etkinlik Bilecik’te de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılı “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” ilan edildi. Bu kapsamda 29 Aralık 2013 Pazar günü Pelitözü Gölpark’ta saat 11.00’de “Yeni Yılda Sevdiklerimizle Sağlıklı Yaşama Yürüyoruz” temalı yürüyüş düzenlenecek.

Konuyla ilgili gazetemize açıklama yapan İl Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ömer Balcı, “Sürdürülebilir Sağlık konusu insanlığın varoluşundan beri gündemde olan bir konudur. Sağlık varsa umut var, geleceğe güvenle bakma var ama sağlığı kaybettiğinizde ne kadar çok imkânınız olursa olsun pek bir anlamı kalmıyor. Dolayısıyla sürdürülebilir kavramının içini çok iyi bir şekilde doldurmamız ve takip etmemiz gerekmektedir. Sağlıklı bir gelecek adına asıl önemli olan sağlıklı yaşam felsefesinin gereğinin yerine getirilmesidir.

 

‘Kendimize yarım saat ayıralım’

 

Koruyucu sağlık hizmetlerinde fiziksel aktivite önemli bir yer tutmaktadır, günde yarım saat spor yaparak, hareketsiz yaşamın neden olduğu obezite, diyabet, kalp-damar, kas-kemik ve eklem hastalıklarının önüne geçilebilmektedir. 30 dakikalık bir zaman diliminde yapılacak fiziksel aktivitenin sonucunda sağlıklı bir beden ve zinde ruh hali kazanılacaktır. Sağlığımıza değer verecek böyle bir bakış açısını yaşam felsefemize yerleştiremiyorsak kendimize haksızlık etmiş oluyoruz. 24 saat içinde birçok şeye zaman harcayabiliyorsak, sağlıklı yaşam için de yarım saatimizi ayırmamız gerekmektedir.

 

‘Hayattan keyif almak için hareket etmeliyiz’

 

Kronik hastalıklarla mücadele için öncelikle koruyucu sağlık hizmetlerinin gereklerinin yerine getirilmesi önem arz etmektedir. Bunu yaparken toplumu bu konuda bilinçlendirmek ve sağlıklı yaşam alanlarının açılmasını sağlamak, sigara, alkol, hareketsizlik, obezite gibi kronik hastalıklara zemin hazırlayan faktörlerle mücadele etmek bu yönde toplumsal bir algı oluşturarak, sağlıklı yaşamı bireyin kültürünün bir parçası haline getirmeliyiz. Hayattan keyif almak, yeni bir şeyler öğrenmek ve sevdiklerimizle birlikte yeni mutluluklar yaşamak için hareket etmeliyiz. Bir başka ifadeyle hareket yaşamın kendisidir. Bu sebeple yapılacak olan etkinliğimize tüm vatandaşlarımızın katılımını bekler saygılarımı sunarım.” diye konuştu. Ayrıca etkinlik sonunda katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunulacağını belirtti.

 

“% 100 memnuniyet için çalışacağız”

 

Balcı ayrıca yeni yılla ilgili düşüncelerini de paylaştı. Uzm. Dr. Balcı şöyle konuştu:

“Bilecik Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak 2012 Mart ayında başladığımız bu serüveni 2013 yılı içerisinde Bakanımızın ve Kurum Başkanımızın verdiği düzenlemeler, talimatlarla değerli Halk Sağlığı Müdürlüğümüz çalışanlarıyla el ele çok güzel hizmetlere imza attık. Gerek bulaşıcı olan, bulaşıcı olmayan hastalıklar gerek sağlık hizmetleri, koruyucu sağlık hizmetlerinde çok güzel çalışmalara imza attık. Bunun için tüm çalışanlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepsinin ellerine sağlık.

2014 yılı için hem vatandaş memnuniyeti hem de sağlık çalışanlarımızın memnuniyetine %  100 hedef koyup önümüze bakmaya ben de dahil tüm arkadaşları bu hassasiyeti göstermeye davet ediyorum.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam