Bilecik’in En Temiz Köyü, Gölpazarı’nın Kurşunlu Köyü

Bilecik’in En Temiz Köyü, Gölpazarı’nın Kurşunlu Köyü

 

Tören Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Özker’in Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

            Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Özker yaptığı açılış konuşmasında, çevrenin, insan ve tabiat varlıklarının birbirleriyle etkileşim içinde bulunduğu bir sistem olduğunu söyledi. Özker şöyle devam etti:

            “Her 5 Haziran daha sağlıklı bir çevre, daha temiz bir dünya için umutları yeşertir, çabaları yoğunlaştırır.

            Türkiye; yer şekilleri, dağları, akarsuları ile ormanın bozkıra, bozkırın denize yakınlığıyla olağanüstü, yeryüzünde başka bir yerde görülmeyen bir çevre çeşitliliğine sahiptir.

            Ülkemiz, doğal alanlar bakımından gerçekten de dünyanın en önemli alanlarından biridir. Dünya genelinde hassasiyetle korunması gereken 34 sıcak noktanın 3 tanesi ülkemizde bulunmaktadır.

            Bu hazinelerin, gelecek kuşakların ihtiyaçları gözetilerek korunmasına yönelik çevre yönetim sistemleri oluşturulması, hem ülkemiz hem de dünyamız için bir sorumluluktur.

            İnsanlık, varoluşundan bu yana çevresini kendi ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirmeye çalışmış, bu zaman zarfında da çevreyi etkilemiş ve ondan etkilenmiştir. Nasıl ki tabiatın insan hayatı üzerinde derin tesirleri varsa, bizlerin faaliyetleri de tabiat üzerinde tesirde bulunmaktadır.

            İklim değişikliği ile alakalı iki temel alan, su ve enerji olarak görünmektedir.

            Su sektöründe, en önemli tedbir, sulamada tasarruf sağlanmasıdır. Enerji alanında ise enerji verimliliği ve temiz enerji kaynaklarının kullanımı gerekmektedir. 

            Enerji üretimi, bugün sera gazı emisyonları bakımından kilit sektörlerden biridir. İklim değişikliği ile mücadelede en önemli faaliyet, yeşil enerji kaynaklarının kullanımıdır.

            Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çok ciddi potansiyeli vardır. Misal olarak, dünyanın toplam jeotermal potansiyelinin sekizde birini elinde bulundurmaktadır. Bunun yanında diğer temiz enerji kaynaklarımızı değerlendirmek için de son yıllarda ciddi adımlar atılmıştır.

            Küresel ısınma ile mücadele için bütün bunların yanı sıra karbonu tutan tabii alanlarımızdaki kaybı engellememiz gerekmektedir. Bunun yolu da orman alanlarının korunması ve artırılmasından geçmektedir. Bilindiği üzere ormanlar, toprak ve su rejiminin korunmasından iklimi dengelemeye kadar birçok hayati işlevleri olan, insanoğlunun vazgeçilmez kaynaklardır.”

            Yapılan konuşmanın ardından Özel Sevgi Çiçeği İlköğretim Okulu Folklor Ekibi tarafından halk oyunları gösterisi yapıldı.

            En Temiz Köy Yarışması’nın sonucunda Gölpazarı’na bağlı Kurşunlu Köyü Bilecik’in en temiz köyü seçilirken, Pazaryeri’ne bağlı Kınık Köyü ikinci en temiz ve üçüncü en temiz köy ise Yenipazar’a bağlı Yukarıboğaz Köyü oldu. Dereceye giren köylere Çevre Beratı ödülü verildi. Ödülü köy muhtarları teslim aldı.

            En Temiz Sanayi Tesisi yarışması sonucunda Bilecik’in En Temiz Sanayi Tesisi AKENERJİ Elektrik Üretim A.Ş. Bozüyük Tesisi oldu. İkinci en temiz sanayi tesisi ise Erşan Et ve Et Ürünleri San. Tic. A.Ş. Merkez Tesisi ve üçüncü en temiz sanayi tesisi de Eczacıbaşı (Vitra) Yapı Gereçleri San. ve Tic. A.Ş Bozüyük Tesisi oldu. Dereceye giren firmalara Çevre Beratı ödülü verildi.

            Ödül töreninin ardından şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan şiir ve kompozisyon okundu. Sonrasında dereceye giren öğrencilere bisiklet hediye edildi. İlköğretim 1-2-3 ve 4. sınıf öğrencilerinin katıldığı resim yarışmasında, birinci olan öğrenci Merkez Edebalı İlköğretim Okulu 3/A sınıfı öğrencisi İrem Topçuoğlu, ikinci Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu 2/B sınıfı öğrencisi Ceyda Nur Kaptan, üçüncü Merkez Cumhuriyet İlköğretim Okulu 2/B sınıfı öğrencisi Hayal Öz oldu.

            İlköğretim 5-6-7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı şiir yarışmasında birinci Merkez Osmangazi İlköğretim Okulu 7/C sınıfı öğrencisi Enes Ezme, ikinci Merkez Osmangazi İlköğretim Okulu 7/A sınıfı öğrencisi Melek Salça, üçüncü Merkez Osmangazi İlköğretim Okulu 8/A sınıfı öğrencisi Esma Can oldu.      

            Ortaöğretim 9-10 ve 11. sınıf öğrencilerinin katıldığı kompozisyon yarışmasının birincisi Merkez Anadolu Lisesi 11/D sınıfı öğrencisi Nuray Döner, ikinci Merkez Anadolu Öğretmen Lisesi 9/B sınıfı öğrencisi Fatma Sümeyye Düven, üçüncü Merkez Anadolu Öğretmen Lisesi 9/B sınıfı öğrencisi Sevdanur Sezgin oldu.

            Son olarak Edebalı İlköğretim Okulu İzci Öğrencileri tarafından Çevre Andı okundu ve program sona erdi.

            Programa, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yürükcü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Özker, İl Genel Sekreteri Halis Nalbant, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bilgin Aydın, İş-Kur İl Müdürü Ayhan Tozan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Erkan, Yurtkur Bilecik İl Müdürü Selahattin Bulmuş, CHP İl Başkanı Çağatay Kaarahmet, Merkez İlçe Başkanı Mühiddin Demirci, HAS Parti İl Başkanı Muharrem Tüfekçioğlu, Bilecik Gölpazarını Tanıtma ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Belkıya Altıntop, Bilecik Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hayati Durak, Gölpazarı Kurşunlu Köyü sakinleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Tebrikler Kurşunlu Köyü Muhtarı ve Halkı – Çevreye ve doğaya değer veren Kurşunlu Köyü muhtarı Behzat Gültekin ve köy halkını kutlarım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam