• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLECİK’İN KURTULUŞUNUN 91’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

BİLECİK’İN KURTULUŞUNUN 91’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Bilecik Kültür ve Turizm Müdürlüğü Galeri Salonu’nda gerçekleşen törenin açılış konuşmasını Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı yaptı. Başkan Yağcı yaptığı konuşmada, “Kuruluş ve kurtuluş hamurunun aziz milletimizin kanlarıyla yoğrulduğu Türkiye’miz, emeli, düşüncesi, fikri ne olursa olsun böylesine kirli planlarla bir karış toprağının dahi kimseye yer ve mekan olmayacağını dik duruşuyla her zaman ispat etmeyi bilmiştir.” dedi. Başkan Yağcı şunları aktardı:

“Bugün burada 91 yıl önceşaha kalkan bir milletin bağımsızlığı uğrunda vermiş olduğu takdire şayan bir mücadeleyle, canları pahasına kendilerine vatan edindikleri ve bizlere miras bıraktıkları bu güzide topraklarda, kurtuluş mücadelemizin yeni bir yıldönümü anmak, o eşsiz ve isimsiz kahramanları, şanlı ecdadı bir kez daha rahmet ve minnetle yad etmek için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının ortaya koyduğu kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan bizler, rahat ve huzurluyuz. Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş, büyük Türk Milletinin neferleri olarak Milli Mücadele ve Kurtuluş hareketini büyük bir gururla anmaktayız.

Vatan sathında o dönemde başlatılan bu kutlu hareketin bu gün anlamı bizler için çok daha büyüktür. Şöyle bir etrafımıza baktığımızda birbirine düşmüş, kendisiyle çelişki içerisinde olan, gözü dönmüş, halkına kıyım yapan ülkeler var, kin ve nefret kusan liderler var. Milletlerin ve devletlerin bağımsızlıkları için birbirine kıydığı akan gözyaşlarının akan kanların dinmek bilmediği bir dünya coğrafyasında, elbette ki cennet vatanımız üzerinde de haince emeller peşinde koşan şer güçler var.

Ülke gündeminde bir boşluk bulduğunda; bugün ne yapsak da gündemi değiştirsek, huzuru bozsak, neş’e ve mutluluk içinde yaşayan insanımızın, milletimizin arasına nifak tohumları saçsak diyen topu topu parmakla sayılacak miktarda arabozucular var. Lakin her ne yaptılarsa hesapları bir türlü tutmadı. Göğsündeki imanıyla, inancıyla milletimiz, devletimiz bu fırsatçılara yıllardır geçit vermedi bundan böyle de ümit ediyoruz ki fırsat vermeyecektir.

Kuruluş ve kurtuluş hamurunun aziz milletimizin kanlarıyla yoğrulduğu Türkiye’miz, emeli, düşüncesi, fikri ne olursa olsun böylesine kirli planlarla bir karış toprağının dahi kimseye yer ve mekan olmayacağını dik duruşuyla her zaman ispat etmeyi bilmiştir.

Kadınıyla erkeğiyle küçüğüyle büyüğüyle doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, Lazı, Çerkezi, Dadaşı, Kürdü, Azerisi, topyekün bizler güçlü bir millet ve güçlü bir devletiz.

Kahraman Mehmetçiğimiz, güvenlik güçlerimiz huzurumuz için, sınırlarımızın bütünlüğü için canını dişine takmış gerektiğinde canını seve seve bu ülke için feda etmiştir ve etmektedir. Bunu sadece güvenlik güçlerimiz üzerinde de yoğunlaştırmamak gerekir diye düşünüyorum. Yukarıda da ifade ettiğim gibi önce millet olarak biz bir olacağız, beraber olacağız. Birbirimiz hakkında kötü söz söylemeyeceğiz. Hakka, hukuka riayet edeceğiz. Sevmeyi, kardeşçe geçinmeyi, paylaşmayı, idare etmeyi varsa bir öfkelerimiz hoşgörmeyi benimsemeli ve bu hasletlerimizi sevdiklerimizden başlayarak dalga dalga çevremize yaymalıyız. Tıpkı bundan 91 yıl önce olduğu gibi. Tıpkı 1071’de Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu bizlere yurt ettiği gibi, Osmanlı Devleti’nin kuruluşundaki eşsiz vakur ve duruşuyla Osman Gazi gibi ve bugün ilkelerinin bekçisi olmakla büyük onur duyduğumuz Mustafa Kemal Atatürk gibi bu vatanın yılmaz bekçileri olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Yüce Atatürk’ün ‘Bağımsızlık ve özgürlük benim karakterimdir’ sözü ulusumuzun binlerce yıllık tarihini ve bağlı olduğu değerleri en özlü ve yalın biçimde bizlere anlatmaktadır. Milletimiz her zaman vatanını ve bağımsızlığını canından yüce tutmuştur. Cumhuriyeti ve onun değerlerini korumak, bizlere bu büyük zaferleri armağan eden, canları pahasına bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan kahramanlarımıza karşı da en önemli sorumluluğumuzdur.

Bu duygu ve düşünce ikliminde şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıl dönümünün kutlu olmasını diler, bizlere, milletimize, tüm dünyaya barış, kardeşlik ve hoşgörü getirmesini temenni ederken bir kez daha başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.”

Başkan Yağcı’nın konuşmasının ardından “Geçmişten günümüze tarihsel süreç içerisinde Bilecik fotoğrafları ve Türk Büyükleri” fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Katılımcıların sergiyi gezmesinin ardından tören sona erdi.

Gerçekleşen törene Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, 2.Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Vali Yardımcıları Ekrem Ballı ve Halil İbrahim Acır, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır ve daire müdürleri katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam