BİLECİK’İN YENİ ÜRÜNÜ ”REZENE”

BİLECİK’İN YENİ ÜRÜNÜ ”REZENE”

Müdür Yoldaş: ”Bereketli Topraklarımız Yeni Bir Ürün Daha Kazanıyor”

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, “Bilecikli Kadınlar Rezene Üretiyor” projesi kapsamında Alpagut köyünde bulunan 1 dekarlık demonstrasyon alanında yapılan Hasat Gününe katıldı.

Hasat Gününde Kadın Çiftçilerle beraber Rezene hasadı yapan Yoldaş, konu ile ilgili şunları söyledi:

”Tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler tarafından öğrenilmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması amacıyla Bakanlığımızın Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’nca 2015 yılından itibaren “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı yürütülmektedir. Program kapsamında İl Müdürlükleri ve Araştırma Enstitüsü Müdürlükleri işbirliği ile hazırlanarak Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı’na gönderilen projeler değerlendirilerek desteklenmesi sağlanmaktadır.

Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz ve Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan “Bilecikli Kadınlar Rezene Üretiyor” projemiz 2020 yılı yatırım programına alınmış olup İlimizde uygulanmaya başlandı. Bu projeyle Merkez ilçemize bağlı Deresakarı, Çukurören ve Alpagut Köylerinde kadın çiftçilerin alternatif bir ürün olan rezene bitkisiyle tanışmaları sağlanarak küçük alanları değerlendirmeyi hedefledik.

Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda; İl Müdürlüğümüz ve Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan “Bilecikli Kadınlar Rezene Üretiyor” Projesi kapsamında Merkeze bağlı Alpagut köyünde kadın çiftçilerimize yönelik eğitim gerçekleştirildi. Büyük ilgi toplayan eğitimimize farklı köylerden 26 kadın çiftçimiz ve teknik personellerimiz katılım sağladı. Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden gelen hocalarımızın “Rezene Yetiştiriciliği” ile ilgili gerçekleştirdikleri sunum sonrası kadın çiftçilerimizin soruları yanıtlandı.

Ayrıca Alpagut köyünde bulunan 1 dekarlık demonstrasyon alanında bitkiyi yakından görme fırsatı bulan kadın çiftçiler eğitimde aldıkları teorik bilgiyi uygulamalı olarak pekiştirdiler.
Yürüttüğümüz bu proje ile tıbbi aromatik bitkilerden İlimiz envanterine bir yenisi daha eklemiş oluyoruz.Projemiz kapsamında kadın çiftçilerimizin rezene üretimini yakından görmeleri, ufuklarının açılması ve farkındalık yaratmak amacıyla, rezene üretiminin yoğun olarak yapıldığı Burdur Tefenni İlçesine teknik gezi gerçekleştirdik.

Teknik gezi kapsamında Burdur Tefenni İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından karşılanan kadın çiftçilerimiz ve İl Müdürlüğümüz teknik personeli rezene ve anason tarlalarını gezerek gerekli bilgileri edindiler. Ayrıca kadın çiftçilerimiz bölgede yetiştiriciliği yapılan lavanta ve diğer tıbbi bitkilerin yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi oldular.

Sonuç olarak bu Projenin aşamalarının sonucunda bugün meyvesini aldığımız Hasat Gününde hep beraber bir araya geldik, İl Müdürlüğü olarak her zaman İlimiz Tarımına katkı sağlayacak, yeniliklere açık, Kadın Çiftçilerimizin ailelerine ve Milli ekonomiye katkı sağlamları adına yapılan her türlü projenin destekçisi olduğumuzu belirtmek isterim.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam