• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilecik’te CHP Olduğu Sürece Kadınlarımız Yalnız Değildir

Bilecik’te CHP Olduğu Sürece Kadınlarımız Yalnız Değildir

CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Nejla Eker, yapılan seçim sonrasında güven tazeleyerek yeniden göreve geldi. Eker ile yapılan seçim sonrasında bir görüşme yaptık. Yaptığımız görüşmede Eker, görevi ve gündemde yer alan konular ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

 

Siyasete ne zaman başladınız?
 
Yıllarca siyaset bana göre değil dememe rağmen 2008 yılında CHP’ye üye oldum. 2009 yerel seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi adayı oldum. Şimdi de bu görevime devam ediyorum.
 
“İnandığım her konuda sonuna
kadar mücadele ederim”
 
Haftanın 4-5 gününü parti çalışmalarına ayırdığınızı görüyoruz. Bu sizin için zor olmuyor mu?
 
Kabul edersiniz ki kadının ailedeki sorumlulukları erkeğe göre daha fazladır. Bende her kadın gibi çoğu zaman hangi işe yetişeceğimi şaşırıyorum. Ama çalışarak, üreterek yaşamaktan zevk alan, mutlu olan bir insanım. İnandığım, mantığımın kabul ettiği her konuda mücadele etmem gerekirse sonuna kadar mücadele edecek güce sahibim. 
 
Görevinizde başarılı olduğunuz söyleniyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?
 
Partimizin bütün kademelerine bir bütün olarak bakıyorum. Başarı bu bütünlük sağlandığında elde edilebilir. Şu an Bilecik’te bizler, il yönetimi, merkez ilçe yönetimi, kadın kolları, gençlik kolları olarak bu bütünlüğü sağlamış durumdayız. Hepimiz seçilerek geldik. Aynı siyasi duygu ve düşüncelerle birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bundan sonra da öyle olacak.
 
“Doğrularımı hayata
geçirmemin vakti gelmişti”
 
Kadın kolları başkanı olma fikri nasıl oluştu?
 
Bu göreve aday olmamda 2 etken var. Birincisi; kaybettiğimiz seçimlerin ardından 3 yıl boyunca partimizin içinde ve halkın içinde gayri resmi araştırmalar yaptım ve gözlemlerde bulundum. Bunun sonucunda da kendi doğrularımı uygulayabilmek için bu göreve talip oldum. İkincisi, Merkez İlçe Başkanım Sayın Muhiddin Demirci’nin başkan olmadan önce bir toplantıda yaptığı konuşmayı dinlemiştim. O konuşmada, benim duygu ve düşüncelerimin tercümanı olmuştu. Siyaset konusunda düşüncelerimiz, fikirlerimiz tamamen örtüşüyordu. Aradan zaman geçti. Baktım ki, bir gün Merkez İlçe Başkanı olmuş. Doğrularımı hayata geçirmemin tam zamanı diyip birlikte çalışabilmek için kadın kolları başkanlığına aday oldum. 
 
“CHP’liler ve delegeler artık
ne istediğini çok iyi biliyor”
 
İptal edilen il kongresi ile ilgili ne söylemek istersiniz?
 
Orada partimiz olarak bir görevlendirme yapılmamış. Seçim kurulu müdürü ve görevlisi sandığın başında, sandık herkesin gözü önünde, hiçbir hileye başvurulmamış, iptal edilmesini haksızlık olarak görüyorum. Seçim tekrarlandığında, tekrar aynı şekilde sonuçlanacağından hiç şüphem yok. Artık delegeler ve CHP’liler ne istediğini çok iyi biliyor.
 
Açıklamalarınızda halkın partisi olmayı amaçladığınızı belirtiyorsunuz. Bunu nasıl yapacaksınız?
 
Biz halkın partisinin temsilcileriyiz. Halkımızın iyi gününde, kötü gününde yanında olmak başlıca görevimiz. Halka verdiğiniz saygı, sevgi ve değeri verdiğiniz nispette geri alırsınız. Ben bu konuyu özellikle önemsiyorum. Gerekirse her kapıyı çalacağız. Halkımıza CHP’nin diğer partilerden hiçbir eksiği olmadığı gibi artılarının da fazla olduğunu göstermek için elimizden geleni yapacağız. Halkla bütünleşmeye çalışıyoruz halktan kopuk olarak bu iş yürümez. İnsanların sorunlarıyla ilgilenip, onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.
 
“Bilecik’te CHP olduğu sürece, kadınlarımız yalnız değildir”
 
CHP Butik açmıştınız, devam ediyor mu?
 
Evet, devam ediyor. Gerçekten ihtiyacı olan çok insanımız var. Giyinip gidiyorlar. Biraz da olsa, onlara yardımcı olmaktan mutluyuz. Keşke daha fazlasını yapabilsek.
 
Başka projeleriniz var mı?
 
Kafamda çok güzel projeler var tabi ki. Hayata geçirmeyi planladığım en önemli projemde, İl Başkanım Çağatay Karaahmet’in desteğini almam gerekiyor. Bu nedenle seçim sonrasını bekleyeceğim. Maddi olanaklarımız kısıtlı olmasa özelikle kadınlarımız için çok şeyler yapmak isterdim.
 
Kürtaj konusunda ne düşünüyorsunuz?
 
Anne karnında canlanmış bir bebeğin hayatına son vermek cinayettir. Dinimizce günahtır, vicdanen de son derece rahatsızlık vericidir.
Ancak; Millet olarak aile planlaması yapabilecek, eğitim düzeyi yüksek, korunma yöntemlerini bilen bilinçli bir toplum değiliz. Türkiye’de bugünün şartlarında aileler 1 veya 2 çocuğun ihtiyaçlarını zor karşılarken, hamile kalınan her çocuğun dünyaya getirilmesi bu çocukların aç kalması, insanca yaşayamaması demektir. Bu günah değil mi?
 
Aile içi şiddet hakkında düşünceleriniz neler?
 
Bilecik olarak aile içi şiddette birinci sıradayız. Bu konu kesinlikle ilgililer tarafından araştırılmalı, nedenler bulunup çözüm getirilmeli. Küçük bir şehirde, stresin az olduğu bir şehirde şiddetin çok olması üzücü ve düşündürücü.
 
CHP Kadın Kolları olarak, bayanlara ne söylemek istersiniz?
 
Bilecik’te CHP olduğu sürece, kadınlarımız yalnız değildir. CHP kadına önem veren bir parti. Bizlerde kadının daha aktif olarak her yerde olmasına yardımcı oluyoruz. Çünkü kadının olduğu yerde düzen oluyor, birlik oluyor. 
ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam