Bilecik’te ”Egzoz Ölçüm Elemanı Kursu” Düzenlenecek

Bilecik’te ”Egzoz Ölçüm Elemanı Kursu” Düzenlenecek

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ”Egzoz Ölçüm Elemanı Kursu” düzenleneceği bildirildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgiler aktarıldı:

”Trafikteki araçların egzozlarından çıkan gazlardan kaynaklanan hava kirliliğini önlemede ve yakıt tasarrufunda önemli bir yeri olan egzoz gazı ölçümü ile egzoz gazının neden olduğu kirleticilerin azaltılması sağlanmaktadır. Egzoz gazı ölçümünde önceden belirlenen sınırlar içinde kalan araçlar egzoz gazı emisyon ruhsatı alabilmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümü, motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarının kontrolüne dair hazırlanan yönetmeliğe göre yapılmaktadır.

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 13. Maddesi kapsamında İl Müdürlüğümüz Çevre Denetim Görevlileri, İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Ekipleri ve İl/İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri işbirliği ile egzoz gazı emisyonu ölçümleri ile 01.01.2018 tarihinden önce işlem yaptıranların taşıt egzoz emisyon ölçüm pulu / ruhsatı bulunup bulunmadığı, ölçümlerin süresi içinde yenilenip yenilenmediğine, 01.01.2018 tarihinden sonra işlem yaptıranların yeni sisteme göre (pul ve ruhsat kullanılmayacak) belgelerinin bulunup bulunmadığına ilişkin denetimlerimiz yapılmaktadır.

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 12’nci maddesinde belirtilen “Egzoz gazı emisyon ölçüm personeli olarak görevlendirileceklerin ayrıca egzoz gazı emisyon ölçümü konusunda eğitim almaları ve bu eğitimi Millî Eğitim Bakanlığı onaylı kurs bitirme belgesi ile belgelendirmeleri gerekir.” hükmü kapsamında Bilecik Halk Eğitim Merkezi ve İl Müdürlüğümüz işbirliğiyle Egzoz Ölçüm Elemanı Sertifika eğitimi düzenlenmesi planlanmaktadır.

Şartları tutan kişilerin Bilecik Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam