Bilecik’te ’’En Büyük Engel Sevgisizliktir’’ söyleşisi

Bilecik’te ’’En Büyük Engel Sevgisizliktir’’ söyleşisi

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen söyleşiye, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Muhammed Akgül, Eğitimci Eyüp Sultanhan Atabay, engelli velileri ve vatandaşlar katıldı. 
     Şişman, burada yaptığı konuşmada, kendisi dahil söyleşiye katılan konuşmacıların engelli velisi olduğunu kaydetti. 
     Kendisinin de down sendromlu bir kızının olduğunu ifade eden Şişman, ''Ben kızımı bir melek gibi görüyorum. Ona 'meleğim' diye hitap ediyorum. Toplumdaki herkes aslında birer potansiyel engelli adayıdır. Bir fidanı diktiğimizde nasıl güneş, su ve hava gibi unsurlara ihtiyaç duyuyorsa, evimizdeki çocuğumuz da sevgi, şefkat ve desteğe ihtiyaç duyar. Bir ailedeki engellinin bu ihtiyaçlarının giderilmesi bireylerin sorumluluğundadır. Aynı şekilde toplum da engellilere karşı sorumludur'' dedi. 
     Akgül de kendisinin sahip olduğu üçüz çocuklardan birinin yürüme engelli olduğunu ve çocuğunun fizik tedavisinin sürdüğünü söyledi. 
     Engelli çocuğun büyütülmesinde ilk başlarda zorluklar çektiklerini anlatan Akgül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile bağlı müdürlüklerin engellilere yönelik güzel çalışmalar ortaya koyduğunu, kendilerinin de Bilecik'te engelliler adına güzel faaliyetlere imza attıklarını bildirdi. 
     Eğitimci Eyüp Sultanhan Atabay ise engelli bireylerin dünyaya gelmesi noktasında birçok faktörün olduğunu anlattı. 
     Bir engelli çocuğu bulanan Sibel Güneş de ''engelli'' kavramını yanlış bulduğunu ve çocuğunu hiçbir zaman engelli olarak görmediğini vurguladı. 
     Söyleşinin ardından engelli çocuklar, katılımcılara şiir okudu. AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam