BİLECİK’TE İLK KEZ YAPILAN AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

BİLECİK’TE İLK KEZ YAPILAN AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

Türkiye’de sayılı merkezlerde yapılabilen vaskülerize lenf nodu nakli ameliyatı Bilecik’te ilk kez yaklaşık 6 saatlik bir operasyonla Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cem Yıldırım tarafından gerçekleştirildi. 9 yıldır sol kolunda lenfödem bulunan hastanın boynundaki lenf nodlarının bir grubu sol koluna mikrocerrahi yöntemlerle nakil edildi.

Lenfödem hastalığı’nın neyden kaynaklandığına değinen Dr. Cem Yıldırım; “Lenfödem hastalığı, lenfatik dolaşımın sağlıklı çalışmasını engelleyen tümörler, geçirilmiş operasyonlar, enfeksiyon ve bazı doğumsal hastalıklar gibi nedenlere bağlı ortaya çıkmaktadır. Bu durum hastaların hayat kalitelerini, günlük aktivitelerini ciddi derecede olumsuz etkilemektedir. Dahası, lenfödemin kendisi de yumuşak doku kanserine yol açabilmektedir. Hastalığın derecesine göre çeşitli tedavi yöntemleri izlenmektedir. Bunlardan biri de hastamıza uyguladığımız boyun bölgesinden alınan lenf nodları lenfödem bulunan kola kendi damarlarıyla mikrocerrahi yöntemler kullanılarak aktarılmasıydı. Hastamız 9 sene önce meme kanseri nedeniyle ameliyat geçirmiş ve zaman içerisinde sol kolnda lenfödem gelişmiş. Son yıllarda ise hastamızın sol kolunda ciddi derecede ağırlık ve rahatsızlık hissi, kıyafetlerini giyme ve ev işeri gibi günlük aktivitelerinde zorluklar gelişmişti. Bu ameliyat neticesinde hastamızın boynundan koluna transfer etmiş olduğumuz lenf nodlarının yeniden lenfödem oluşmasının önüne geçeceğini ön görmekteyiz” ifadelerinde bulundu.

Özellikli ve hassasiyet gerektiren ameliyatın Bilecik Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilmesinde desteklerini esirgemeyen Başhekim Dr. Hüseyin Üçkardeş’e teşekkür eden Dr. Cem Yıldırım; “İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr. Serkan Kadir Keskin’e, ayrıca emeği geçen Dr. İlker Uyar ve Dr. Elmas Üreyen’e, ameliyathane ve yoğun bakımda görev yapan tüm sağlık personelleri ile ameliyat süresince ve sonrası yoğun bakımda hastamızı takip eden Anestezi uzmanlarına teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam