BİLECİK’TE MANTAR BEREKETİ

BİLECİK’TE MANTAR BEREKETİ

Sonbahar yağmurlarının tüm yurtta olduğu gibi Bilecik’te de artmasıyla doğada, ormanlık alanlarda yetişen mantarlar fazlaca görülmeye başlandı.

Bilecik’in hemen hemen her köyünde ve ilçesinde doğal ortamda yetişen bu mantarlar sofraları süslemeye devam ediyor.

Özellikle köylülerin toplayarak il ve ilçe merkezlerinde, pazarlarda sattıkları mantarlar aynı zamanda gelir kapısı da olmuş durumda.

Lezzetini seven insanların vazgeçilmez gıdası olan mantar aynı zamanda büyük bir tehlikede oluşturuyor.

Bilecik’te yüksek olan mantar destinasyonu için il dışından da toplayıcılar geliyor. Ayrıca doğa severler platformları mantar toplarken doğaya zarar verilmemesinin de altını çiziyorlar.

Ülkemizde bulunan 2 bin 500 mantar türünden 100 tanesi zehirli 10 tanesi de öldürücüdür. Eğer mantarı tanımıyorsanız doğada bunlara rastlamanız mümkün. Bu yüzden uzmanlar bu konuda dikkatli olunması konusunda uyarıyor.

Sadece bir mantarın bile insanı öldürecek düzeyde zehir taşıdığını vurgulayan uzmanlar, diğer canlılarda olduğu gibi doğada dikkat çekici renge sahibi olan mantarların genelde zehirli olan mantarlar olduğunu söyledi.

Doğada yetişen mantarın zehirli olup olmadığını belirleyen kesin bir kriter bulunmadığına dikkati çeken uzmanlar; mantar hakkında bilinen yanlış inanışları şöyle sıraladı:

“Mantar koparılınca zehirli ise iç kısmının rengi hemen mavileşir. Gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde mantar zehirli ise gümüş kararır. Zehirli mantarları salyangozlar yemezler, böceklerin yediği mantarlar zehirsizdir.

Çayırlarda yetişen mantar türleri zehirsizdir. Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir. Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır. Mantarın yanında veya yakınında demir varsa o mantar zehirlidir. Mantara zehiri yılanlar verir. Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır. Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam