BİLECİK’TE ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

BİLECİK’TE ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Bilecik’te 24 Kasım Öğretmenler Günü programı Cumhuriyet Meydanında çelenk sunma töreniyle başladı. Ardından Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde devam eden programa  Vali Tahir Büyükakın, Tugay Komutanı Tanju Selçuk, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, il müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda fazilet durmuş açılış konuşmasını yaptı.

Konuşmasına “Benim Öğretmenim” şiirini okuyarak başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabulü nedeniyle 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlandığını belirterek; “Böylesi onurlu ve güzide bir mesleğin üyesi olmanın verdiği mutlulukla, tüm öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutluyorum.” İfadelerini kullandı.

Eğitimin sevgi ve şefkat işi olduğunu söylen İl Müdürü Durmu; “Öğrencilerine sevgiyle yaklaşmayan öğretmen soğuk demiri döven demirci gibidir. Eğitimin insanı iyiden, doğrudan, güzelden ve yararlıdan yana değiştirmesi gerekir. Bunun sağlanması da öğretmenlerin elindedir. Sizlerin tavır ve davranışları bir fidana verilen ilk can suyu misali, pırıl pırıl bir gençliğin, insani değerlerle donanmış bir neslin yetişmesine vesile olacaktır.
Öğretmen bardağın boş tarafını değil, dolu tarafını görebilendir. Her çocuğun, her öğrencinin mutlaka kabiliyetli olduğu, başarıyı yakalayabileceği, bu ülkenin gelişmesine katkı sunabileceği bir alan mutlaka vardır. Öğretmen öğrenciyi her yönüyle tanımalı, onu yetenekli olduğu alana yönlendirmeli ve yüreklendirmelidir. Eğitimde kaybedilecek tek fert yoktur düşüncesinden hareketle her öğrencisini kazanmaya çalışmalıdır.
Toplumun gerçek mimarı, sadakatin eşsiz örneği, her türlü zorluğa sabreden ve milletin istikbalinin garantiye alınması konusunda durmadan çalışan sensin, benim aziz öğretmenim.
sen akıp giden zaman bazen bir köprü oldun; cahillikten ilme, karanlıktan aydınlığa. Bütün sultanlar, krallar, padişahlar, başkanlar, başkanlar senin önünde diz çöktüler. Şairin nağmelerinde senin sesin yankılanır. Ressam zamanı durdurma sırrını veren sensin.
Sen karanlığı aydınlatan ışık, geceyi gündüze çeviren güneşsin. Çaresizliğe çare, gönül yarasına merhemsin. Türk milletindeki birlik ve beraberlik duygusu, senin ruhundan feyz aldı. Bu cemiyet gerçek manada seninle millet oldu, devlet kurdu.
Yunus olup dervişliğe bürünerek gönülleri fethedip dağılan bir milleti, Osmanlı Devleti’ne dönüştürdüğün günleri hatırla. Mevlana  olup tüm insanları Hakk’a çağırarak “Ne olursan ol yine gel” terennümlerini dudağından eksik etme.
Bizler bir ölür bin diriliriz. Bu ülkenin Necmettinleri, Aybükeleri bitmez. Bilgisizlik ve cehaletten beslenen hain terör örgütleri bilmelilerdir ki vatan sever öğretmenlerimiz yurdun dört bir köşesinde karanlıklar aydınlatmaya, dostluğa ve kardeşliğe giden yoldaki engelleri kaldırmaya, sevgi tohumları ekmeye devam edecektir. Bu hain terör örgütleri de asla amaçlarına ulaşamayacaklardır.” Diyerek tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutladı.

İl Milli Eğitim Müdür Durmuş’tan sonra konuşma yapan Vali Tahir Büyükakın, salondaki tüm öğretmenleri ayağa kalkmalarını isteyerek, verdikleri emekten dolayı herkese alkışlattı. Vali Büyükakın; “” Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk, eğitim için canını veren şehir öğretmenlerimiz ve diğer tüm şehitlerimizi minnetler anarak tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum. Çok daha aydınlık bir Türkiye’nin iyi yetişmiş öğretmenlerimiz aracılığı ile yetiştirileceğini göreceğiz çok yakında. Ve yarınlar hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz için çok daha iyi olacak.”  İfadelerini kullandı.

Ardından emekli öğretmenler adına Veysel Safitürk konuşma gerçekleştirerek sahneyi Bilecik’te görev yapan öğretmenlerden oluşan Halk Oyunları Ekibi gösteri düzenledi.
Programda, 2017 yılı içerisinde emekli öğretmenlere plaket verilmesi ve adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin göreni düzenlendi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam