BİLECİK’TE RAMAZAN HAZIRLIKLARI
admin • 26 Temmuz 2011 13:12:43 
BİLECİK’TE RAMAZAN HAZIRLIKLARI

 

Aşırı sıcak ve kurak geçen yaz ayından dolayı köylünün mahsulünde verim olmadığı ve çoğu bitkinin kuruduğu öğrenildi. Bilecik’te yer yer salça yapımına başlansa da büyük bir kesim salça yapmak için domates fiyatlarının düşmesini veya kendi mahsulünün çıkmasını bekliyor.

1 AĞUSTOS ORUÇLU GEÇECEK

İslam aleminin kutsal ayı, 11 ayın sultanı Ramazan, 31 Temmuz Pazar günü kılınacak ilk teravih namazıyla başlayacak. Aynı gece sahura kalkacak vatandaşlar, 1 Ağustos Pazartesi gününü oruçlu geçirecek.

Ramazan ayının başladığı 1 Ağustos günü ilk iftar Bilecik’te 20.24’te, Ankara'da 20.12'de, İstanbul'da 20.30'da ve İzmir'de 20.32'de yapılacak.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ramazan dolayısıyla il müftülüklerine gönderdiği genelgeyle Ramazan ayında teravih namazlarının ta'dili erkana uyularak kıldırılmasını istedi. 

ORUÇ EN GEÇ ÇANAKKALE'DE EN ERKEN HAKKARİ'DE AÇILACAK

Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ay olduğu için en kutsal ay olarak da kabul edilen Ramazan'da orucu en erken Hakkarililer, en geç de Çanakkaleliler açacak. Buna göre iftar Hakkari'de 19.23'de, Çanakkale'de 20.39'da yapılacak. 

Kadir gecesi 26 Ağustos'a denk gelen Ramazan ayında 29 Ağustos Pazartesi son oruç tutulacak. 30 Ağustos Salı günü ise Ramazan Bayramı başlayacak.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x