Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
“Bilecik’te sulanmadık toprak bırakmayacağız”
Sosyal Medyada Paylaş
11 Ekim 2013
admin

“Bilecik’te sulanmadık toprak bırakmayacağız”

4 tesisin açılışı 8 tesisin de temel atma töreni için Bilecik’e gelen Bakan Eroğlu, burada Bilecik için 20 müjdesinin olduğunu da dile getirdi. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törene katılan Bakan Eroğlu Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar ve beraberindekiler tarafından karşılandı. Katılan konuklarla tek tek ilgilenen Bakan Eroğlu’na katılımcılar tarafından sevgi gösterisinde bulunuldu.

 

“Bilecik’te sulanmadık toprak bırakmayacağız”

 

Bilecik’in ayrı bir yerinin olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu şöyle konuştu:

“Burada Şeyh Edebali var,  Osmanlı cihan imparatorluğu burada kuruldu. Buranın ayrı bir yeri var. Biz de buraya ne kadar hizmet etsek azdır düşüncesiyle Şeyh Edebali’nin söylediği gibi, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyoruz.

Buraya gelirken eli boş gelinmez. Burada 4 tesisin açılışını yapıp 8 tesisimizin de temelini atacağız. 12 tesisi bu güzel ilimize kazandırmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Gerçekleşen yatırımlarımızın toplam maliyeti 13 milyon TL, eski parayla 13 trilyon. Bu tesislerin hayırlı ve uğurlu olmasını canı gönülden temenni ediyorum.

Bilecik’e tam 20 müjdeyle geldi. Bu müjdeler toplam 20 milyon TL’lik. Bunlardan 14 tanesi Devlet Su İşleri tarafından gerçekleştirilecek. Burada sulanmadık toprak bırakmayacağız.

Gölpazarı’na gittiğim zaman oradaki kardeşlerimize söz vermiştik. Yıllardan beri Akçay Barajı’nı yapacaklarını söylemişler ama kimse el atmamış. Hemen söz verdiğimiz tarihte planlaması yapıldı. Projesine başlıyoruz. Projesi biter bitmez paramız hazır ihalesini yapacağız. 11 tane dere ıslahı var. Peki, bunların ne faydası olacak? Bunlarla 5 bin 680 dekar alan sulanacak. Müjdelerle 11 tane meskun mahal, köy-kasaba-ilçe merkezi taşkınlardan kurtulacak.

 

‘Muazzam bir çalışma başlattık’

 

Burası ormanlar açısından zengin bir yer. Geçmişte orman kanunu işliyordu. Ormancılarla orman köylülerimiz hasım gibiydi. Ama şu anda durumu tamamen değiştirdik. Orman teşkilatıyla köylülerimiz hasım değil hısım olacak. Bu anlayışla hareket ediyoruz. Bu kapsamda vatandaşlarımız ormanlardan istifade etsin diye bir proje gerçekleştiriyoruz. Her şey insan için her şey milletimiz için. Bilecik’te muazzam bir seferberliğe başladık. Bozuk orman alanlarını, ağaçlandırması uygun olan alanları vatandaşımıza gelir getirici badem, ceviz başka burada ne oluyorsa onları dikeceğiz. 3 yıl bakımı, masrafı, toplaması orman teşkilatına ait. Etrafının çitle çevrilmesi de dahil. Ama şimdiden bunları parsel parsel böleceğiz kaç tane ağaç düşüyorsa hane başına o köyde onlara diyeceğiz ki, ‘Alın buranın bu kadar badem ağacı sizin. Artık geliri bundan sonra sizin olacak.’ Masrafı devletin geliri vatandaşın. Bunun bir adımı olarak Yeniçepni Köyü’nde badem ağaçlarını kurayla dağıtıyoruz. Adalet çok önemli. Biz Bilecik’e çok büyük yatırımlar yaptık. Ama bunlar bana göre yetmez. Şimdi 12 tane daha baraj, gölet ve sulama tesisi tespit ettik. Bunlara başladık. İnşallah en kısa zamanda bunları da inşa edeceğiz. Sulamalar da tamamen modern sulama olacak.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileten Bakan Eroğlu, “Başbakanımızın da Bilecik’e karşı ayrı bir gönül bağı var. Bilecik’e açılış ve temel atma töreni için geleceğimi ve 20 müjde ileteceğimi söylediğimde çok duygulandı ve ‘Oraya ne yapılsa azdır’ dedi. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun temelinin atıldığı bu diyarlara ne gerekiyorsa yapmak bizim de boynumuzun borcu. Yani ben de kendimi buranın hizmetkarı olarak görüyorum.  İnşallah ne gerekiyorsa yapacağız.

 

‘Bize büyük millet olmak yakışır’

 

Bazı hususları da hatırlatmakta fayda var. İnsan hafızası çok çabuk unutuyor. Bakın geçmişte gerçekten çok büyük sıkıntılar çekildi. Bir gecelik faizin ben İSKİ Genel Müdürüyken İstanbul’da % 500 olduğu dönemleri bilirim. Enflasyon canavarının hortladığını % 70-80-90 enflasyon olduğunu biliyoruz. Paramızın yanında 6 sıfır vardı. Neticede bakın son 10 yılda Türkiye’de muhteşem bir dönüşüm oldu. Bunu herkes kabul ediyor. Hakikaten paradan 6 sıfırı atıverdik. Paramız itibarlı hale geldi. Enflasyon canavarı diye bir canavar artık kalmadı. Şu anda paramız da değerlendi. Bunun dışında borçlarımız vardı. İnsanın borcu olunca dik yürüyemiyor, boynu büyük oluyor. Allah’a şükür borçlarımızı ödedik. IMF’ye 23,5 milyar borcumuz vardı. Bunu ödeyen biziz. Borç alan başkası geçmiş hükümetler, ödeyen hükümetimiz. Ama bütün bunlar ödeniyor. Artık Türkiye’nin ekonomisi çok şükür çok daha güçlü. 26’ncı sıradan 16’ncı sıraya yükselttik Türkiye’yi. Bu yeterli değil. Osmanlı’nın torunları, daha iyi bir nesil olabilmek için bu bayrağı, bu şanlı bayrağımızı, ayyıldızlı bayrağımızı daha da zirveye dikmek gerekir. Çünkü biz büyük bir milletiz. Bize gerçekten büyük bir güç olmak yakışır. Güçlü bir ülke olmak yakışır diye düşünüyorum.

 

‘3 büyük hedef koyduk’

 

Başbakanımız 2023 yılı için bir hedef ortaya koydu. Çünkü büyük hedefi olmayan milletler tarih sayfasından silinir. Selçuklunun büyük hedefi vardı. Osmanlı işte burada kuruldu. Asırlar boyunca dünyaya hükmetti. Dolayısıyla büyük hedefi olan milletler ayakta kalır. Hedefi olmayan milletler tarih sahnesinden silinir. Bu yüzden bizim de büyük hedeflerimiz var. 3 tane büyük hedef Sayın başbakanımız tarafından belirlendi. Birinci en yakın hedef cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılından yani 2023 yılından önce Türkiye’yi dünyadaki 10 büyük ekonomi arasında taşımak. En azından ilk 10’a girelim diyoruz. Çünkü daha yukarıda olmak bizi tatmin etmiyor. Hedef 2023, Türkiye hazır Bilecik hazır. Bu hedef gerçekleştiği zaman bunları hayal değil.

 

‘Gençlerimize güveniyoruz’

 

İkinci büyük hedef, atalarımız Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul’u fethetti. Onun 600. senesinde 2053 yılında idrak edeceğiz. O yıl kutlayacağız. İnşallah o yıl da bu gençler onlar çok daha iyi yetişiyor. Gençlerimize güveniyoruz. Gençlerimiz geleceğimizin teminatı. O bakımdan gençleri de çok iyi yetiştirmek için bütün Türkiye’de her ile bir üniversite kurduk. Burada da gerçekten muhteşem bir üniversite var. Şeyh Edebali Üniversitesi. Çok daha güzel, dünyanın sayılı üniversitelerinden olacağına inanıyorum. İnşallah uygun bir zamanda da ziyaret edeceğiz. Neticede niçin yapıyoruz? Okullar açılınca kitaplar koyuluyor muydu masaya? Benim de evlatlarım vardı. Bütün kitapçıları dolaşıyorsun bulamıyorsun. İşi gücü bırakıyoruz kitap peşindeyiz. Neticede kitabı belki buluyoruz 1 hafta sonra ama ödediğimiz yol parası bir de ayırdığımız zaman kitabın parasının 5-10 katını geçiyor. Ama şimdi bütün öğrencilerimizin, evlatlarımızın sıralarının üzerine okullar açılınca kitabı konuluyor. Tablet bilgisayarlar, akıllı tahtalar okullara koyulmaya başlandı. Çünkü gençlerimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz. Artık dünyada bir yarış dönemi var. Dünyada bir rekabet bir yarış var. Büyük bir mücadele var. Bu mücadele de ancak gençlerimizi, gelecek nesillerimizi gerçekten çok iyi yetiştiren güçlü bir ülke ayakta kalır. Onun için bu konuya da çok önem veriyoruz. Bu yüzden diyoruz ki ikinci büyük hedef 2053. Bu gençlerin hedefi işte.

 

‘21. asır Türk milletinin asrı olacaktır’

 

Üçüncü hedefimiz de, atalarımız bu topraklara gelirken gerçekten büyük muharebeler büyük zaferlerle gelmiş. 1071 yılında sultan Alparslan gerçekten kendisinden kat ve kat üstün bir orduyu mahf-ı perişan etti. Anadolu’nun kapısını bizlere, bu büyük millete açtı.  İşte onun bininci yılını 2071 yılında kutlayacağız. Allah nasip ederse o yıl yeni doğanlar veya doğacak olanlar Türkiye’yi dünyada büyük küresel güç olarak hazırlayacaklar. Buna yürekten inanıyorum. Hatta diyorum ki, 21. asır Türk milletinin asrı olacaktır, bizim milletin asrı olacaktır. Bunu yürekten söylüyorum. Geleceğe bir not olarak düşün çünkü gerçekten bu milletin yıldızı parlak. Birlikte hep beraber çok çalışarak birlik, beraberlik, kardeşliği daha da pekiştirmek ümidiyle inşallah bu şanlı bayrağımızı zirveye dikeceğiz. Bunun için hep beraber hazırız.

Allah’a şükürler olsun biz yaptık. Neticede şu anda 1215 tane dpssi hazırladık. Aziz millete sunduk. 232 tanesi baraj, 18 milyon dekar araziyi Türkiye’de suladık. Ayrıca içme suyu problemi. Ben sanıyordum ki sadece İstanbul’da problem var. Halbuki baktığımız zaman Kars’tan Siirt’e kadar Şırnak’tan Mersin’e kadar Sinop’tan İzmir’e kadar 58 şehirde su problemi varmış. Bunların tamamını çözdük. Sadece günübirlik değil. 2040-2050 yılına kadar su meselesini kökünden çözdük.

Sadece DSİ değil aynı zamanda orman teşkilatımızda çok çalışıyor. Orman teşkilatımızla şu ana kadar dünyada sayılı ağaçlandırma yaptık. 2008 yılında büyük bir seferberlik başlatmıştık. Dedik ki, 5 yıl zarfında yani 2012 yılsonuna kadar biz 2 milyon 300 bin hektar, 23 milyon dekarlık araziyi ağaçlandıracağız, bozuk ormanları ıslah edeceğiz. Ayrıca yol kenarlarına, mezarlıklara, cami avlularına nereler varsa ağaçlandıracağız. Bir de badem, ceviz, keçiboynuzundan tutun da mahlebe kadar fıstık çamına kadar gelir getirecek türleri dikip vatandaşlara vereceğiz dedik. Hakikaten bunu yapıyoruz.

 

‘En çok ağaçlandırma yapan hükümet biziz’

 

Şu ana kadar gelmiş geçmiş hükümetler içinde en çok ağaçlandırma yapan hükümet bizim hükümettir. Bunu gururla ifade ediyorum. Son 5 yılda 2 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Son 10 yılda da 3 milyar adet fidanı geçti. Neden? Çünkü biz gerçekten ülkeyi yemyeşil bırakmak istiyoruz. Gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye, daha müreffeh bir Türkiye, gerçekten daha güçlü bir Türkiye bırakmak için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede inşallah çok daha güzel olacak ağaçlandıracağız. Seferberlik devam ediyor. Birinci seferberlik bitti ama şimdi 3 tane büyük seferberlik başlattık. Erozyon kontrolü, taşkınlar için ağaçlandırma çalışmaları, yamaçlarda dağlarda, ayrıca bütün göletlerin etrafını ağaçlandıracağız ‘Yeşil Kuşak’ adıyla bir ağaçlandırma seferberliği. 3 tane büyük seferberlik başlattık. Hatta bütün dünyanın dikkatini çekti. Türkiye’nin gerçekten ormancılıkta da yıldızı parlıyor.

 

‘Havayolları halkın yolu oldu’

 

Sadece biz mi çalışıyoruz? Bütün bakanlıklar destan yazıyor. Ulaştırma Bakanlığımız, 16 bin 500 metre bölünmüş yol inşa ettiler kısa sürede. Ayrıca hızlı tren var. Hızlı tren ilk defa Ankara-Eskişehir arasında başladı şimdi 29 Ekim’den sonra muhtemelen Ankara-Bilecik-İstanbul hızlı treni de devreye girecek. Ayrıca Konya-Eskişehir hatları devreye girdi. Diğer hatlar yapılıyor. Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-İzmir hattının inşaatına başlandı. Havayolları halkın yolu oldu. Bunlar kolay değil.

 

‘Bir taraftan borçlar ödeniyor bir taraftan yatırımlar yapılıyor’

 

Sağlık sisteminde muhteşem bir dönüşüm oldu. Eskiden koğuş sistemleri vardı. İlacı bulamazdınız. Bulsanız bile çok pahalıydı. Ama şimdi isteyen istediği hastanede muayene oluyor. İstediği eczaneden ilacını alabiliyor. Bu gerçekten çok önemli bir husus. Geçmişte 2002 yılında aldığınız bir ilaç varsa bu ilacın bu gün aynı ilacın daha da ucuzladığını göreceksiniz. Bu paralar nereye gidiyordu sizlerden alınan paralar bir taraftan faiz lobisine bir taraftan ilaç lobisine bunlar böylece uçup gidiyordu. Sizlere yatırım için para kalmıyordu. Ama şimdi artık onlar millete hizmet olarak dönüyor. Millete hizmet olarak dönmeye devam edecek. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını en iyi koruyan hükümet bizim hükümetimizdir. Çünkü hesap ortada. Bir taraftan borçlar ödeniyor, bir taraftan yatırımlar yapılıyor.

 

‘Bilecik kendi nüfusuna göre kişi başına en çok yatırımı alan illerimizden birisi’

 

TOKİ 600 bin tane konutu inşa etti. Milli Eğitim Bakanlığı bütün illere üniversite kurdu. Bunlar gerçekten muhteşem. Köydes-Beldes projeleri kapsamında büyük projelere imza atıldı. Bilecik’e yapıldı derseniz. Bilecik’e de gerçekten biz büyük hizmetlere imza attık. Şu ana kadar Bilecik hükümetimizden büyük destek aldı. Şu ana kadar Bilecik’e yapılan yatırımları kısaca özetlersem yaklaşık olarak geçen yılsonuna kadar Bilecik’e merkezi hükümette bizim bakanlığımız, Ulaştırma, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, TOKİ 4 milyar 383 milyon 618 TL yani yaklaşık 4,4 katrilyon eski parayla. 4,4 milyar TL’lik yatırım yapmış. Gerçekten Bilecik kendi nüfusuna göre kişi başına en çok yatırımı alan illerimizden birisi. Bu yatırımlar daha da artacak.”

Vali Akpınar da törende yaptığı konuşmada, “Biz görevimiz icabı Türkiye’nin muhtelif yerlerinde çalışıyoruz. Devlet Su İşleri Türkiye’nin her tarafında yaptığı yaptırımlarla ülkemizi adeta bir çiçek tarlasına, çiçek bahçesine dönüştürdü. Türkiye’nin her yerinde çok büyük projelere imza attı. Bilecik’te de baraj ve gölet yapılan her yere baraj ve gölet yapılmış vaziyette. Yeni yapılacak olan çok az projeler var, küçük gölet projelerimiz var. İnşallah onlar da projelendirildiği şekliyle kısa sürede yapılır ve bitirilir. Islah çalışmaları devam ediyor. Ben bu vesileyle Türkiye’nin her tarafında hizmet için yarışan devlet su işlerimizin değerli mensuplarını ve yöneticilerini başta Sayın Bakanımız olmak üzere teşekkürlerimizi sunuyorum halkımız adına. Bilecik’te de yapılacak yatırımlarla inşallah ilimiz daha güzel olacak. Taşkınlardan korunacak. Gerekli tedbirler yerine getirilmiş olacak. İnşallah memleketimiz daha güzele daha iyi daha müreffeh hale gelir.” dedi.

DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı, “Tesislerimiz birincisi ve en önemlilerinden Selöz Göleti sulaması 2 bin 803 dekarlık bir sulama. Ayrıca Oğulpaşa Göleti sulaması 2 bin 810 dekarlık modern bir sulama. Merkez Karasuçayı ikinci kısım. Daha önce ilk kısımlarını yapmıştık. Üçüncü kısmını tamamlıyoruz. Son olarak da merkez Demirköy taşkın koruma tesisinin 5’incisi Yenipazar ilçe merkezi taşkın koruma merkezi, İnhisar Çayağzı ve Çaykara Dereleri taşkın koruma, Bozüyük Dodurga Uzunçam Deresi taşkın koruma ve merkez Bayırköy taşkın koruma tesisi olmak üzere toplamda 8 adet tesisimizin temelini atıyoruz. Tamamladığımız 4 adet tesisimiz de kısaca Bozüyük Kocadere ıslahı taşkın koruma tesisi, Söğüt-Çaltı-Dudaş Deresi taşkın koruma, Pazaryeri ilçe merkezi taşkın koruma tesisi ve Söğüt-Tarpak ve Çaydereleri taşkın koruma tesislerini tamamladık. Onların da açılışını yapıyoruz. Ayrıca bu ilimizde şube müdürlüğümüz yoktu. DSİ 33’üncü şube müdürlüğümüzü de açacağız.

Bu tesislerden 2 adedi gölet sulaması 10 adedi de taşkın koruma maksatlıdır. Bu tesisleri tamamladığımızda toplamda 5 bin 680 dekar tarım alanı sulama alanına kavuşacak. 4 ilçe ve 6 yerleşim yeri de taşkından korunmuş olacak. Selöz Göleti 1 milyon 700 bin TL’ye mal olacak. Modern sulama sistemiyle sulanacak. Proje 2014 yılında tamamlanacaktır. Sulama sahasında buğday, ayçiçeği, taze fasulye, barbunya, börülce meyve üretimi bu vesileyle daha fazla yapılabilecektir. Diğer önemli tesislerimiz Oğulpaşa Göleti sulaması. Bu işimizde 1 milyon 600 bin TL’ye mal olacak. 2 bin 810 dekar tarım alanı sulama suyuna kavuşmuş olacaktır. Temel atacağımız bu tesislerimiz büyük sulama bölgeleri dışında kalan kırsal kesimlerde geliştirdiğimiz Sayın Bakanımızın bizlere vermiş olduğu talimat gereği GÖLSU projesi olarak adlandırdığımız yani bin günde bin gölet kapsamında inşa edeceğimiz projelerdir. Bu dev projeler kapsamında Bilecik şehrimizde de toplam 12 adet göletin sulaması yapılacaktır.

Bu güne kadar geçen yıl başladığımız bu proje kapsamında bin adet projeyi tamamladık. 2 adedi temelini atacağımız gölet sulaması. 5 adet projemiz proje aşamasında. 1 adette planlama aşamasında 3 adet göletimizde henüz ön inceleme aşamasındadır. Böylece 12 göleti Bilecik ilimize kavuşturduğumuzda 55 bin dekar tarım alanı sulama suyuna kavuşmuş olacak. Diğer 10 adet tesisimizde taşkın koruma maksatlıdır.” dedi.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı da şunları aktardı:

“Bilecik taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, kuruluş ve kurtuluşun beşiği Şeyh Edebali’nin diyarı Ertuğrul sancağı olan bir şehirdir. Allah’a çok şükürler olsun ki son yıllarda yapılan hizmetlerle tarihi misyonuna uygun vizyonun yüklenmesi noktasında her gün büyük aşamalar kaydediyoruz. Bu çalışmalar içerisinde devletimizi, hükümetimizi, belediyelerimizin bu çalışmaları içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın çalışmaları ayrı bir yer tutmakta ben tüm hemşehrilerim adına burada Sayın Bakanımıza ayrı ayrı şükranlarımı sunmak istiyorum. Sayın Bakanımız bizler için Bilecik için hatta bu bölge açısından özellikle Belediye Başkanlığımız açısından bir Bakandan ziyade bölgemizin bir abisi olarak sıkıştığımızda ilk başvuracağımız kimse olarak gerçekten bizlere çok katkı sağlamaktalar. Ben ilimize, bölgemize bu zamana kadar sağladıkları tüm katkılar sebebiyle şükranlarımı arz ediyorum. Bilecik Belediyesi olarak başlangıçtan beri bir sloganımız var. Hep birlikte daha iyiye, daha güzele ulaşmak üzere el ele gönül gönüle olun diyor saygılar sunuyorum.”

Bakan Eroğlu daha sonra diğer protokol üyeleriyle, bakanlığına ait yatırımların toplu açılış ve temel atma merasimini gerçekleştirdi. Eroğlu, Osmaneli "Oğulpaşa Göleti Sulaması" işi Bilecik merkez "Selöz Göleti Sulaması" işi taahhütnamesini yüklenici firmayla imzaladı.

Eroğlu, ardından Vali Akpınar ve Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir ile bozuk orman alanlarının ağaçlandırması amacıyla başlatılan badem ve ceviz dikimlerinin yapılacağı parsellerin kura çekimini gerçekleştirdi. Eroğlu, DSİ 33. Şube Müdürlüğünün de açılışını yaptı. ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım