Bilecik’te “Tarih ve Kültür Sohbetleri”

Bilecik’te “Tarih ve Kültür Sohbetleri”

Bilecik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde, Tarih ve Kültür Sohbetleri ve Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında "Anadolu'da Ahilik" konulu konferans veren Prof. Dr. Demir, Ahilik kültürünün Anadolu'ya gelişinin, Abbasi Halifeliği vasıtasıyla gerçekleştiğini, Ahiliğin Arapça'da "Kardeşlik, uhuvvet" anlamına geldiğini aktardı.

Ahiliğin, Anadolu'da oynadığı ekonomik ve sosyal rolünün çok daha büyük olduğunu ifade eden  Prof. Dr. Demir, şöyle konuştu:

"13. yüzyılda Anadolu'da gelişen düşünce ve felsefe akımlarını, daha sonraki 900 yılda elde edilememiştir. Mevlana'nın, Ahi Evran'ın, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayramı Veli'nin hatta Şeyh Edebali'nin içinde büyüdükleri o fikri atmosfer, 13. yüzyılda Selçuklular'ın oluşturduğu fikri atmosferdir. Hatta 13. yüzyılda Hristiyanlar, o fikri atmosferden o kadar çok etkilendiler ki, din olarak Hristiyan kaldılar ama kültür olarak Türkleştiler. Geleneklerini, kültürel umdelerini, bütün her şeylerini Türkler gibi yaptılar. İnsanlık tarihi boyunca dünya üzerinde 900 yıl, farklı din ve etnik unsurun bir arada yaşamın sürdürüldüğü başka bir örnek yoktur. Etnik unsur farklı, din de farklı 800-900 yıl bir milletle beraber, gayrimüslim unsurlar savaşsız nasıl yaşayabildi? Bizim milletimizi, geleceğe yönelik olarak bir arada tutabilmemizin sırları burada saklıdır." AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam