Bilecik’te “Yaşlı Çınarlar Güvende”
admin • 1 Ağustos 2013 19:14:53 
Bilecik’te “Yaşlı Çınarlar Güvende”

Projenin polis-vatandaş ilişkilerinin geliştirilmesi, yaşlılık sürecinde de sosyal yaşamdaki sorumluluğun devam ettiği bilincinin tazelenmesi, polisle daha kolay iletişim kuran yaşlı vatandaşların sayıca çoğaltılması, yalnız yaşayan yaşlı vatandaşların evde, sokakta kendilerini daha da güvende hissetmelerinin sağlanması, yaşlılarımızın sosyal yaşama katılımlarının arttırılması, tecrübelerinden yararlanılması, psikolojik ve sosyal destek sağlanması, toplumda varoluşlarının öneminin hissettirilmesi, kuşaklar arası iletişimin kuvvetlendirilmesi ve toplumdaki dayanışma kültürünün daha da artırılması amacıyla hazırlandığı ifade edildi.

İl Merkez’inde yalnız yaşayan yaşlıların birbirlerini ve Emniyet Teşkilatını daha yakından tanımaları, sosyal birlik ve beraberliklerini pekiştirmeleri amacıyla Limon Restoran’da restoran sahibi Mehmet Fatih Yücel’in de katkılarıyla düzenlenen organizasyona İl Emniyet Müdür Yardımcısı Zafer Erdoğan, Toplum Destekli Polislik Şube Müdür vekili Alper Uzman, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli ve aileleri katıldı.

Gerçekleşen etkinlik ile ilgili İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Önümüzdeki günlerde de çeşitli sosyal faaliyetlerle sürdürülecek olan “Yaşlı Çınarlar Güvende Projesi”  çerçevesinde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personelince yalnız yaşayan yaşlılarımızın evlerine ziyaretler gerçekleştirilecektir.

Bu ziyaretler sırasında yaşlılarımızın sosyo-ekonomik durumları hakkında bilgiler alınacak, daha güvenli bir kent oluşumuna katkıda bulunulması maksadıyla, yaşlılarımız bazı suçlara karşı bilgilendirilecektir.

Yaşlılarımızdan güvenlik, sosyal ve diğer kurumları ilgilendiren sorunlarını personelimize bildirmeleri istenecek, tespit edilen konular ilgili kurumlarla paylaşılarak gerekli yardımda bulunulacaktır.

Yalnız yaşayan yaşlılarımızdan bakıma muhtaç durumda olanlarının Huzur Evine başvurularının yapılması için, ilgili kuruma bilgi verilecektir.

Yaşlılarımızın adres ve telefon bilgileri alınarak bilgisayar ortamına kaydedilecek, bu adres ve telefon kayıtları aynı zamanda 155 Polis İmdat telefonu hafızasına da aktarılacaktır. Yaşlılarımızın herhangi bir güvenlik sorunlarında veya diğer acil durumlarında, kayda alınan numaradan ihbar telefonu gelmesi halinde arayan yaşlımızın adres ve kimlik bilgilerine daha hızlı ulaşılması ve ihtiyaç duyulan acil hizmetin daha kısa sürede ve daha kaliteli bir şekilde sunulması sağlanacaktır.

 Ayrıca huzurevinde kalan yaşlılarımızın moral-motivasyonlarının arttırılması, yalnızlık duygularının en aza indirilmesi amacıyla, ilimizde bulunan Huzur Evi sakinleri Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü personeli ve katılmak isteyen diğer gönüllülerle birlikte ziyaret edilecektir.” (İl Emniyet Müdürlüğü)

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x