Bilsem Üstün yetenekli çocukları arıyor

Bilsem Üstün yetenekli çocukları arıyor

Üstün yetenekli çocuklar merkezde toplanacak

Tanılama çalışmaları kapsamında; il çapındaki okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim çağındaki üstün yetenekli çocuk ve öğrenciler belirlenecek. Belirlenen öğrenciler Bilim Sanat Merkezi tarafından bireysel yeteneklerinin farkında olmaları ve kapasiteleri geliştirilerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmaları sağlanacak.

2015-2016 eğitim öğretim yılı öğrenci tanılama toplantısında konuşan Bilecik Bilim Sanat Merkezi Müdürü Şeyma Yurdakul, 2015-2016 eğitim öğretim yılı Bilim Sanat Merkezi’ne öğrenci seçimi için tanılama sürecini başlattıkları için çok heyecanlandıklarını belirtti.

“Merkezimiz günümüzün şehir üniversiteleri gibidir”

Toplantının yapılmasıyla beraber ilçeleri de dolaşarak üstün yetenekli öğrenciler için seçme sürecine gireceklerini belirten Yurdakul şöyle konuştu:

“Bilim sanat Merkezleri günümüzün şehir üniversiteleridir. Bilim sanat merkezleri eski bir geleneğin, Selçuklu’dan kalma Nizamiye Medreseleri geleneğinin, Osmanlı’dan kalma Enderun geleneğinin bir devamıdır. Bilim Sanat Merkezleri geleceğe yön veren, geleceğe lider yetiştiren ender kurumlardır. Merkezimize geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Desteklerini esirgemeyen sayın İl Milli Eğitim Müdür Yardımcım Wemre Akpınar’a, sayın Şube Müdürüm Erdoğan Kaba’ya ve değerli İl Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Altınkaynak’a teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.”

“Önemli olan üstün yeteneği ortaya çıkartabilmektir”

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Emre Akpınar ise her sınıfta üstün yetenekli öğrencileri olabileceğine önemli olan konunun bu yetenekleri ortay çıkartabilmekte olduğuna dikkat çekti. Akpınar şöyle konuştu:

“2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde Bilim Sanat Merkezine öğrenci tanılama çalıoşmalarımız bugün itibariyle başlamış buluınuyor. Bununla beraber okuldaki tüm öğretmenlerimiz ve idarecileri şu anda odadalar. Buradaki çalışmaları bitirdikten sonra Bilecik’te bulunan tüm ilçelerimizi tek tek dolaşarak buradaki başarılı öğrencileri de Bilim Sanat Merkezi’nde okumaya hak kazanacak öğrencilerimizin de ilgilenme çalışmalarımıza bugünden itibaren başlamış bulunuyoruz. Sınıflarımızda çeşitli yönlerden birçok öğrenci yetiştirdik. Yetiştirmeye de devam ediyoruz. Bizler, eğitimciler olarak her öğrencimiz bizim gözümüzde birdir. Onlara da her türlü yapılabilecek yardımı mutlaka yapıyoruz. Ancak sınıflar düzeyind ebazı öğrencilerimiz var ki bilgi ve yetenek yönüyle diğerlerinden farklılaşmış pozisyonda oluyorlar. Ben 1996 yılında ilk göreve başladığım zamanda İstanbul’da görev yaparken çok yetenekli ve zeki bir çocukla karşılaştım. Yaşıtlarının 2 haneli sayıları toplarken o eksi sayıları bile biliyordu. Ailesini araştırdığımızda ise ne annesinin ne de babasının okuma yazma dahi bilmediğini öğrendik. O zamanlar Bilim Sanat Merkezi gibi imkanlarımız yoktu. Kendisiyle elimizden geldiği kadar özel olarak ilgilenmeye çalıştık. Eminimki o öğrencim de şimdi çok iyi yerlerde, başarılı işler yapıyordur.

Bizlerin her sınıfta veya okulda buna benzer öğrenciler mutlaka vardır. Bzilerin bu öğrencileri mutlaka tespit etmemiz, onlara daha iyi bir eğitim vererek ülkemizin geleceğine faydalı insanlar yetiştirmek için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu çalışmaları da en iyi yapacak kurumlardan bir tanesi Türkiye genelinde ve bizim ilimizde Bilim Sanat Merkezleridir. Burada buna benzer olarak, az önce örnek verdiğim gibi olan öğrencilerimizin tespit edilerek, onlara okulda gördüğü derslerinin yanında buradaki takviye dersleriyle de yardımcı olabilrsek ne mutlu bizlere. Onun için bu tanılama sürecimizi başlattığımız bugünde de ben çalışma yapan tüm idareci ve öğretmen arkadaşlarıma başarılar diliyorum. İnşallah  Bilecik ilinden dre buna benzer yeni öğrenciler çıkar. Tanılama yaparız. Bu öğrencileri gelecek için daha iyi yerlere gelmesinde bizim de bir katkımız olursa ne mutlu. Çalışmaya yapan bütün arkadaşlarıma, başta Bilim Sanat Müdürümüz Şeyma Hanım’a teşekkürlerimi sunuyorum.”

Konuşmaların ardından Kurum Müdürü Şeyma Yurdakul öğretmen ve idarecilere Milli Eğitim Bakanlığı Özel Rehberlik Hizmetleri Genel  Müdürlüğü tarafından Bilecik Bilim Sanat Merkezine gönderilen Bilim Sanat Merkezine öğrenci tanılama süreci hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. – – BİLSEMDE ÖĞRETMENLERİN KAÇI ÜSTÜN YETENEKLİ… ÖĞRENİLERE HİTAP EDEBİLECEK YETENEK VE DONANIMDALAR MI?..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam