BİTSİN BU HASRET
admin • 19 Haziran 2012 10:59:57 
BİTSİN BU HASRET

 

Türkiye, 135 ülkeden gelen ve 'İnsanlık el ele bayram o bayram ola' sloganıyla iki hafta boyunca gönüllere taht kuran olimpiyat çocuklarına muhteşem kapanış töreniyle veda etti. 14.06.2012 Perşembe katıldığımız kapanış programında 18.00'da 52.000 kişilik TT Arena dolmuştu. Yani dünya çocuklarının şiirleriyle duygulanan, horonlarıyla coşan, şarkılarıyla mest olan İstanbullular Türk Telekom Arena'yı doldurdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onur konuğu olarak katıldığı gece, sanat, siyaset ve iş dünyasını bir araya getirdi. Sarı, siyah, beyaz tenli çocukların gösterileriyle renklenen gecede coşku alkışlarla taçlandırıldı. Stada sığmayan yüz bin kişi ile ekranları başındaki milyonlar Türkçe'nin çiçeklerini gözyaşı ve alkışlarla uğurladı. Türkçe'nin yıldızlarına 'Sizi özleyeceğiz' mesajları verildi. Türkçe Olimpiyatları'nın 10. yıl etkinliğinin kapanış programının sunuculuğunu ünlü oyuncu Kadir Çöpdemir ve TRT spikeri Bülent Özveren yaptı.
Eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldığı gecede konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen Hocaefendi'yi 'bitsin bu hasret' diyerek Türkiye'ye davet etti. Başbakan Erdoğan'ın, "Kardeşlerim, gurbet hasrettir. Hasretin bedeli çok ağırdır, faturası çok ağırdır. Biz, gurbette olup, şu vatan topraklarının hasreti içerisinde olanları aramızda görmek istiyoruz." şeklindeki sözleri büyük alkış aldı. Erdoğan şöyle devam etti: "Gurbet aynı zamanda garipliktir. Zaten oradan anlamını yükleniyor. Onun için de biz garipliğe tahammül edemeyiz. Diyoruz ki, bu sıla hasreti artık bitmelidir, bitsin istiyoruz. Çok büyük alkış ve coşku karşısında “Doğrusu ben şu andaki tavrınızla hep birlikte bu hasretin bitmesini istediğinizi anlıyorum. Öyleyse bitsin bu hasret diyelim. Bu anlamlı gecede kadim bir medeniyetin evlatları olarak, zengin bir kültürün diliyle, Türkçe'yle bize ve dünyaya seslendiğiniz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Gurbeti bir kenara, hasreti bir kenara bırakalım diyorum." dedi.
Mali ve Moldovalıların horonlarıyla coşan, Türkmenistanlı Aygül'ün okuduğu 'Güneşi İçenlerin Türküsü' şiiri ile duygulanan, Ruslan'ın 'Gülüm Benim' şarkısı ile mest olan Türkiye, TT Arena stadındaki muhteşem kapanış töreniyle 10. Türkçe Olimpiyatları'na veda etti. Yıllar önce tohumları saçılan Türkçenin çiçeklerini bağrına basmak için seferber olan milyonlar Arena'ya sığmadı. Ülkemizde kaldıkları 15 gün boyunca şarkı, şiir ve danslarıyla gönüllerimizi fetheden 135 ülkeden bin 500 dünya çocuğu için düzenlenen veda gecesi unutulmaz anlara sahne oldu.
Ünlü oyuncu Kadir Çöpdemir ve TRT spikeri Bülent Özveren'in sunuculuğunu yaptığı gece saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından renkleri, dilleri, dinleri, ırkları farklı 270 çocuktan oluşan dünya korosu, 'İnsanlık El Ele' şarkısıyla barış ve birlik mesajları verdi. Senegalli Seynabou Dien'in 'İkimiz Bir Fidanın Güller Açan Dalıyız' isimli şarkısıyla coşan Arena'yı dolduran on binlerce kişi Azerbaycanlı Sema Sultanova'nın 'Aziz İstanbul' ve Makedonyalı Muhammed Tahiri ile Sema Sultanova'nın birlikte seslendirdiği 'Uzayan Bir Şafak' şiirleriyle duygulu anlar yaşadı. Nijeryalı Zara Aminu, Suriye'den Yadigâr Muhammed'in şarkı seslendirmesi eşliğinde 'Canım İstanbul' şiirini okudu. Endonezyalı Patton Otlivio Latuperissia'nın 'Aç Açabildiğin Kadar Sineni' şarkısının ardından Kırgızistanlı Miktibek Nurlanbekuulu 'Genç Osman', Bangladeşli Najia Sharmin Karadeniz potporisiyle seyircileri coşturdu. Binlerce kişilik koro, şarkılara eşlik edip halaylar çekti. Pakistanlı Muhammed Awais'in okuduğu 'Usta', Tanzanyalı Münir Abdu'nun seslendirdiği 'Dudu Dudu' şarkısı büyük alkış aldı. Türkmenistan'dan Ruslan Annamammedov ve Irak'tan Dahat Muhlis'in okuduğu türkü potporilerine bütün stat ortak oldu. 22 ülkeden 270 öğrenciden oluşan dans topluluğu Arena sahasına yansıtılan dünya haritası üzerinde değişik yörelere ait folklor gösterisi sundu. 10. Türkçe Olimpiyatları final gecesi 270 kişilik dünya korosunun seslendirdiği 'Yeni Bir Dünya' şarkısı ve havai fişek gösterileriyle son buldu.
Tarihi şan ve şereflerle dolu bu necip millet bir sefer daha insanlığın buluşma noktasından (Türkiye'den) dünyaya; sevgi dili Türkçe ile barışa, hoşgörüye ve sevgiye çağrıyı 135 dünya çocuğu ile en yüksek perdeden seslendirdiler.
Gönüllerde bıraktıkları unutulmayan izlerle ayrılan güller önce Allaha sonra onları yetiştiler bahçıvanlara emanet….    
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x