“Bizim İçin Esas Olan Yangını Çıkarmamak”

“Bizim İçin Esas Olan Yangını Çıkarmamak”

“Bilecik ilimizdeki orman servetimiz 10 milyon m3 kadar. Her yıl ormanlarımız 377 bin m3 kadar artım yapıyor, büyüyor hacimsel olarak. Bakım ve gençleştirme gayesiyle 110 bin m3 kadar bu artımı alıyoruz. Yani ormanlarımızın serveti Bilecik’te her geçen gün çoğalıyor. 531 bin ton yılda oksijen üretiyor Bilecik ormanları ve 9 milyon m3 kadar da karbonu tutuyor. Bizim Bilecik ilimizde 5 projemiz var. Yatırım ödeneğimiz 1 milyon 673 bin TL. Şimdiye kadar nakdi gerçekleşme % 7, fizik gerçekleşme % 20.

Bunlardan kadastro projemiz 2. Kadastro kurulumuz çalışmalara devam ediyor. Konuşlandırdık Bilecik’te. Ormanlarımızın %77sinin kadastrosu yapıldı. Yine koruma projemizle orman koruma yangınlarla mücadele projemiz iki tane yangın gözetleme kulemizin büyük onarım işi vardı. İkisini de ihale ettik. Birisi aslında şu anda tamamen bitti. Birisinin yapım çalışmaları devam ediyor.

 

‘Ağaçlandırma bakım çalışmalarımız devam ediyor’

 

Ağaçlandırma projemiz üçüncü projemiz. Bunun toplam ödeneği 686 bin TL. 2013 yılında 200 hektar bizim programımız. Proje çalışması yapılmış olup çalışmalara başlanacaktır. Ağaçlandırma bakım çalışmalarımız da devam ediyor. Şimdiye kadar 100 hektar alanda bakım çalışması yaptık. Yine rehabilitasyon dediğimiz bozuk alanların iyileştirilmesi çalışmalarında 200 hektar kadar sahada çalışma yaptık. Yine devam ediyor. Toprak muhafaza çalışmalarımız 400 hektar kadar sahada devam ediyor.

 

 ‘Bizim çalışmalarımız gözden ve gönülden uzak, görmek zor’

 

Orman köyleri etüt planlama projesi var. Bunu genelde kendi mühendislerimize yaptırdığımız için bunu şimdiye kadar kullanmadık. Orman koruma ve işletmecilik projemiz, 20 km yeni yol programında. Yollarımızı ihale ettik. Şu anda yapım çalışmaları devam ediyor. Büyük onarım 3 km, şimdiye kadar 2 km gerçekleşti devam ediyor. Üst yapı çalışmamız 23 km yolda devam ediyor. Karayollarının çalışmalarını herkes görüyor ama bizim çalışmalarımız gözden ve gönülden uzak, uç noktalarda. Görmek zor. Yine sanat yapısı 15 km’lik yolda devam ediyor. Diğer ormancılık çalışmalarımız programımızın % 82’sini şimdiye kadar gerçekleştirdik. 2012 yılında ormancılık çalışmalarından dolayı Bilecik iline 11 milyon TL vatandaşlara para ödemiş olduk.

 

‘700 hektara yakın sahada fidan bakımı yaptık’

 

Doğal gençleştirme dediğimiz bir şey var. Biz sadece fidan dikmiyoruz aynı zamanda mevcut ağaçların tohumundan fidan getiriyoruz. Şimdiye kadar 130 hektar sahada böyle bir çalışma yaptık. Yine yaptığımız çalışmalarda fidan bakımı yapıyoruz. Yaklaşık 700 hektara yakın sahada Bilecik’te fidan bakımı yaptık bu ilkbaharda. Yine sıkışmış ormanlarda bakım çalışmalarımız devam ediyor.

 

‘Yangınla mücadelede araç ve çalışanlarımızla hazır bekliyoruz’

 

Yangınla mücadele için ilimizde 9 kulemiz, 13 kadar itfaiye aracımız, 1 dozer, 1 greyder ve 100’ün üzerinde işçimiz şu anda hazır bekliyoruz. Bu sene 5 orman yangını çıktı. 2.7 hektar kadar orman alanımız zarar gördü. 4 adette kırsal alan dediğimiz orman dışı yangına müdahale ettik. Geçen yıl Osmaneli’ndeki yangın asıl bizim için çok büyük yangındı. 200 hektara yakın orman kaybetmiştik. Bu sene yine Soğucakpınar’da bir yangın çıktı. Hakikaten köylülerimiz ve vatandaşlarımızın işbirliği ile çok büyük bir felaketi orada arkadaşlarımız önlemişti. Tam ormana sıçramışken tutmuşlardı.

 

‘Orman yangınlarına erken müdahale için yangına hassas köylerimize su tankı verdik’

 

Orman yangınlarına etkili müdahale edebilmek için 2 yılda Bilecik iline 11 adet su tankı verdik. Orman yangınlarında erken müdahale önemli onun için su tanklarını yangına hassas köylere veriyoruz, yangın çıkar çıkmaz köylülerimiz hemen müdahale ediyor. Yine 7 adet yangın havuzu yaptık. Helikopterlerimizin kısa sürede suyu alıp yangına müdahale edebilmesi için. Bir de bizim dumansız yangın dediğimiz böceklerin ormana vermiş olduğu zarar var. Bunlara karşı da şimdiye kadar 300 adet kuş yuvası ormanlara astık. Yine 600 kadar da feromon tuzağı kurduk. Bundan dolayı bu sene büyük bir zarar yok. Böcek yönüyle Bilecik ormanlarımızda bir zarar yok.

Orköy kredileriyle geçen yıl 85 aileye 317 bin TL yaklaşık kredi sağladık. Bu sene 48 aileye 600 bin TL’nin üzerinde kredi vereceğiz. Bunun 130 bin TL’ye yakını hibe şeklinde olacak.

 

‘Bozüyük’teki şehir ormanımızı Bakanımızın teşrifleriyle açacağız’

 

Bozüyük’teki şehir ormanımızı bitirdik. İnşallah Sayın Bakanımızın teşrifleriyle uygun bir zamanda açılışını yapacağız. ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Bakanımız çok okul olsun istiyor. Biz okul bahçesi bulmakta zorlanıyoruz.

Kamu kurum kuruluşlarına, vatandaşlara ücretsiz fidan dağıttık 25 bin kadar. Birde bizim Orman Bölge Müdürlüğü olarak başlattığımız bir proje var, ‘yılda bin köy gezisi’ diye. Bilecik’in 240’ın üzerindeki köyün bir kaçına 2 kere gitmekle bin köyü inşallah ziyaret edeceğiz. Ormanla ilgili olan sorunlarını dinleyeceğiz. Özellikle kredileri nasıl verdiğimizi anlatacağız. Şimdiye kadar Bilecik’te 62 köyü bu şekilde ziyaret ettik. Yine ziyaret çalışmalarımız devam edecek.

 

‘Bizim için aslolan yangını çıkarmamak’

 

Bizim için aslolan yangını çıkarmamak, bunun için tedbirleri almak. Bu Osmaneli Soğucakpınar’daki yangın da ziraat alanında çıkmıştı. Açık alanda çalışan, şantiye usulü çalışan yatırımcı kuruluşların şantiye şeflerini, orada çalışan işçilerini özellikle ikaz etmelerini arzu ediyoruz. Karayolu kenarındaki şu kuru otların temizlik sırasında temizlenmesini. Çünkü bir kısım yangınların sigaradan çıktığını tahmin ediyoruz gittiğimiz zaman. Bakıyoruz karayolu kenarından yangın başlamış.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam