• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bozüyük’te yeni üretim tekniğiyle buğday hasadı

Bozüyük’te yeni üretim tekniğiyle buğday hasadı

Bozüyük İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü proje ofisi sorumlusu Orhan Karalar, dünyanın değişik yerlerinde uygulaması yapılan sırta ekim tekniğinin, genelde taban ve eğimi çok az olan sulu arazilerde uygulandığını belirterek, kıraçta ise buna benzer bir uygulamanın başarı getirme ihtimali üzerine, 2010 yılında Dübekli köyünde çiftçi yardımı ile deneme yaptıklarını belirtti:

Yeşilçukurca köyünde de yeni üretim tekniği uygulaması ile buğday hasadı gerçekleştirildiğini anlatan Karalar, şunları kaydetti:

"Verimde başarı sağlanınca, ilçe genelinde yaygınlaştırılabilmesi için yeni bölge ve denemenin yapılması gerekti. Bu amaçla en uç ve yüksek köylerimizden Yeşilçukurca köyünde, köy muhtarlığınca deneme parselleri kurduk. Çiftçiler nezdinde kardeşlenmesi az bilinen buğday çeşidi ile yapılan üretimde, dekara 10 kilogram buğday ektik. Emsal tarlalarda dekara ekimi yapılan 20-25 kilogram buğdaydan 150 ila 250 kilogram buğday alınırken, dekara 10 kilogram ekilen deneme tarlalarından 400 ila 500 kilogram verim alındı. İlçe genelinde esen ters rüzgarlardan dolayı verimin düşük olduğu harman döneminde bu parsellerden alınan verim, mevsimin güzel verimlerinden oldu. Bu çalışma ilçe genelinde ki köylerde de yapılacak."

Köy muhtarı Ahmet Erik de yıllardır yaptıkları üretimde dekar başına en fazla bire beş ve bire on verim alırken, bu uygulama ile bire 16 civarında verim aldıklarını, fazladan kullanmadıkları tohumun kendilerine gübre parası olarak kaldığını ifade etti. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam