BOZÜYÜK’ÜN EN ÖNEMLİ TARİHİ YAPITI; KASIMPAŞA CAMİİ

BOZÜYÜK’ÜN EN ÖNEMLİ TARİHİ YAPITI; KASIMPAŞA CAMİİ

1523 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yapımına başlanan ve 1528 yılında muhteşem bir eser olarak tamamlanan Kasımpaşa Camii günümüzde yüzyıllara meydan okuyan ihtişamıyla Bozüyük Merkezini süslüyor.

Kasımpaşa Camii yapımının üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen çok az restorasyon gördü. Son restorasyon çalışmasının 2006 yılında yapıldığı Kasımpaşa Camii Bozüyük’ün Yunan işgalinde büyük zarar gördü. Savaş yıllarında bakımsız ve viran bir hale dönen bu olağan üstü güzel yapıt 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile tamir edilebildi.

Bozüyüklü Tarihçi Yazar Mehmet Can Çetin’in kitabı Nefs-i Karadona Nam-ı Diğer Bozüyük (Cami ve Türbeler) kitabında yer alan belgeden bu restorasyonun ayrıntılarını görebiliyoruz.1938 yılında Başvekalet Kararlar Dairesi Müdürlüğü tarafından 2/8987 No’lu kararname ile ve Reisicumhur Atatürk’ün imzasıyla yayınlanan belgede 938 yılı içerisinde tamiratına başlanacak imaret ve camiler içinde ilk sırada olan Bozüyük Kasımpaşa Camii için 43 bin 152 lira 36 kuruş ödenek tahsis edildiği belirtilmiş.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam