BÜYÜK ZAFER ALTERNATİF TÖRENLE KUTLANDI

BÜYÜK ZAFER ALTERNATİF TÖRENLE KUTLANDI

Hep birlikte İzmir Marşı söylediler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Türk Kadınlar Birliği 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95.yıl dönümü nedeniyle Bilecik’te alternatif çelenk töreni düzenledi.

Düzenlenen törene CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP İl Başkanı M.Metin Yaşar, Vatan Partisi İl Başkanı Niyazi Güner, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bilecik Şube Başkan Yardımcısı Şinasi Çetinkaya, Türk Kadınlar Birliği Bilecik Şube Başkanı Ayla Ercan ile katılan partilerin ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileri, üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Alternatif tören Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlarken törene katılan tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının aynı anda çelenklerini sunması anlamlı bir görüntü oluşturdu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda CHP Bilecik İl Başkanı M.Metin Yaşar günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Ulusların; halkıyla, ordusuyla ve gerçek başkomutanıyla buluştukları zaman başaramayacakları hiçbir engel olmadığını ve bunun en güzel göstergesinin 30 Ağustos Zaferi’nin olduğunu dile getiren İl Başkanı Yaşar konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün 30 Ağustos Zaferi’nin 95.yıl dönümü nedeniyle atamızın manevi huzurunda toplanmış bulunuyoruz. 30 Ağustos bizler için, ulusumuz için, bu ülkede yaşayan tüm yurttaşlarımız için çok önemli ve anlamlı bir tarihtir. 30 Ağustos bizim bağımsızlığa ve cumhuriyete gidişimizin başlangıç tarihidir.

Eğer 30 Ağustos olmasaydı Lozan Antlaşması yapılamazdı ve bugünkü sınırlarımız mevcut olmazdı. 30 Ağustos olmasaydı Cumhuriyetimiz ilan edilememiş olurdu. Cumhuriyetin getirdikleriyle birlikte bizler eğer 30 Ağustos olmasaydı kul olmaktan çıkıp birer özgür bireyler olamazdık.

Hiç kuskusuz ki Türk ulusunun tarihinde çok anlamlı büyük zaferler vardır. Bunlar kendi dönemleri içinde değerlendirdiğimiz zaman hiçbir şekilde biri diğerinden daha önemlidir şeklinde kıyaslama yapmamız mümkün değildir.

Onlar bizim onurla, gururla kabul ettiğimiz zaferlerdir. Fakat Büyük Taarruz 30 Ağustos sonuçları itibariyle hepsinden çok fazla önem arz etmektedir. Çünkü 30 Ağustos Osmanlının küllerinden yeni bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin doğmasına vesile olmuştur.

Bu nedenle sonuç itibariyle 30 Ağustos çok anlamlı ve büyük bir zaferdir. Sadece bizim ulusumuz için değil bu dünyada ezilen tüm uluslar için de bu zafer rehber olmuştur. Emperyalizmin baskısı altında olan birçok ulus bu 30 Ağustos zaferini arkasından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden sonra onlar için örnek oluşturmuş ve onlar da dünyanın birçok ülkesinde bağımsızlık mücadelesi başlatmışlardır.

Uluslar; halkıyla, ordusuyla ve gerçek Başkomutanıyla buluştukları zaman başaramayacakları hiçbir engel olmadı. Bunun en güzel ve en büyük göstergesi işte 30 Ağustos Zaferi’dir. Ben bu vesileyle bizlere bu büyük zaferi kazandıran, Cumhuriyetimizi kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmetle anıyor, mekanları cennet olsun diyorum.

Ayrıca vatan mücadelesinde, vatan savunmasında canlarını feda eden tüm şehitlerimize de rahmet diliyorum. Bu uğurda savaşan gazilerimize de sağlıklı uzun ömürler diliyorum.”

Tören katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirilmesi ve ardından İzmir Marşı’nın hep beraber söylenmesiyle son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam