ÇARŞI YABANCILARA KARŞI!

ÇARŞI YABANCILARA KARŞI!

Şadırvan Etrafında Toplanan Yabancı Uyruklulardan Esnaf Şikayetçi

İlimizde bulunan yabancı uyruklu vatandaşların çarşı merkezinde bulunan şadırvan etrafını mekan edinmeleri çarşı esnafını son derece rahatsız ettiği belirtildi. Sabahtan gecenin bir yarısına kadar Şadırvanın etrafında toplandıklarını, yüksek sesle bazen küfürlü konuştuklarını, Şadırvanın etrafına bir tane dahi Bilecikli erkek veya bayanların yaklaşamadığını, esnafların ticaretlerin zarar vermeye başladığını belirten çarşı esnafları yetkililerin bu işe çok acil bir önlem bulmaları gerektiğini, çarşı merkezinde değil de başka bir mekanda buluşmalarını aksi halde böyle giderse büyük sorunlar çıkacağını ilettiler. Çarşı esnaflarının konuyla ilgili görüşleri:

“Biz esnaf olarak bunlardan şikayetçiyiz”

Taci Zengin: “Suriyeli, Irak’lıların geldiği günden beri mülteciler sürekli burada Şadırvanda takılıyorlar, normal Bilecik vatandaşı hiçbir zaman bu şadırvandan yararlanamıyor. Günde en az iki sefer 155’e ihbar ediyorum, karakol bir saat sonra geliyor, ekip sadece dikiliyor, yani bunları buradan kovalamıyor veya yabancı şubelere şikayet ediyorum, onların da hakkıdır diyorlar. Ben ailecek, eşimle çalışıyorum eşim dışarıda oturamıyor.  Biz esnaf olarak bunlardan şikayetçiyiz. Normal parktaki kızlar, bayanlar bunlar sürekli burada yabancı konuşup el kol hareketi, kendileriyle şakalaşma, kimi zaman kavgaları da oluyor. Mesela dün akşam çok sıcaktı herkes çeşmelerin oraya çıkmış gölge arıyor, kimse çeşmelerden faydalanamıyor. Polis bunlara bir şey yapamıyor, yapamadığı için de biz sürekli şikayet ediyoruz ama bunların hakkı değil biz de gazeteye, basına bildirelim sizlerin sayesinde bunu Valilik öğrensin veya yabancı şubeler öğrensin bunları farklı bölgede toplasınlar.

“Ticarete de zararları dokunuyor”

Bizim çabamız bir daha buraya gelmemeleri için uğraşmak. Ticarete de zararları dokunuyor, sadece markete faydası var, çünkü normal bir vatandaş benden bir alışveriş yapacağı zaman bir 5-10 dakikalık bekleme sırasında orda oturuyordu veya çay içiyordu, bunların hiçbiri yok. Sabah saat 9 akşam saat 10-11 yani 13 saatlerini burada geçiriyorlar ve hepsi de erkek. Ben sonuçta şikayetçiyim. Çünkü eşim dışarıda oturamıyor. Kimi zaman şadırvanda elimi yıkamak için çıkıyorum, ama gidemiyorum. Önceden gençler gelirdi, Bilecik’in gençleri gelemiyor artık. Diğer esnaf arkadaşlarım da şikayetçiler. Bir an önce çözüme kavuşmasını istiyoruz”

 

Şükrü Ünsal: “Biz mültecilerden rahatsızız, çoluk çocuk oturamıyor parkta, bir aile gelip oturamıyor. Dükkanlara bakıyorlar, çoluğumuz çocuğumuz rahatsız oluyorlar. Burada aileler de çalışanlar da rahatsızız.

“Her esnaf rahatsız, bir bayan geliyor, eleman geliyor, su dolduramıyor”

Esnaf dükkanı burası yani şehrin göbeği bir aile gelip oturamıyor bizler de rahatsızız bu durumdan. Vatandaşın, halkın toplanacağı yerler olmasın, ayrı bir yerde olsunlar, akşam üzeri çok fazla oluyorlar, çeşmeye oturuyorlar, çeşmeden bir gram su dolduramıyoruz, çocuklarımızı yollayamıyoruz. Kendi aralarında kavga ediyorlar, rahatsız ediyorlar. Onların bağrış, çağırışlarından biz müşterilerin sesi duymaz olduk , insanlar buraya gelmeye çekiniyorlar.Bakın bir tane Bilecikli yok orada. Her esnaf rahatsız, bir bayan geliyor, eleman geliyor, su dolduramıyor. Halkta bu işten rahatsız. Akşamüzeri çok fazla oluyorlar. İnsanlardan imza toplansa bir çözüm olurda ama önce böyle bir dile gelirse iyi olacak, bir önderlik yapacak insan lazım”

Bekir Üstün: Mülteciler şadırvanın etrafını sardı, bir insan oturamıyor. Gece gündüz saat 01’e kadar 100-150 kişi oluyor, kendi aralarında kavga da yapıyorlar, rahatsız oluyoruz, efendice otursalar tamam ama dengesiz davranışları var.

“Gençler kendi aralarında kavga etmeye çok başladılar”

Vatandaş da rahatsız oluyor, bayanlar özellikler rahatsız oluyorlar, bayan orada oturmaya yer bulamıyor, bunlara büyüklerin, idarecilerin bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Çok rahatsız oluyoruz gece gündüz ama özellikle akşamüzeri çok rahatsız ediyorlar.  Bir insan ailesiyle gelip oturamıyor. Akşamları kavga da etmeye başladılar, gençler kendi aralarında kavga etmeye çok başladılar. Akşam polis bile geldi. Gece 01’e kadar duruyorlar, bunlara bir an önce çözüm bulunması ve buradan dağıtılmaları lazım.

Nadir Filoğlu: Aileler geliyordu eskiden buraya artık gelemiyorlar, burada oturamıyorlar. Çeşmenin etrafında oturuyorlar, yatıyorlar, çok gürültü yapıyorlar, bizim bir tane vatandaşımız gelmiyor oturmaya.

“Eskiden ne güzel aileler, çocuklar geliyordu, burada onlardan başka oturan yok”

Sabahtan bir başlıyorlar gürültü, patırtı. Eskiden ne güzel aileler, çocuklar geliyordu, burada onlardan başka oturan yok. Halk rahatsız, esnaf olarak biz de rahatsızız. Zıplıyorlar, uçuyorlar koca koca adamlar birde. Bunlar ya başka bir yerde toplanacaklar ya da gelip adam gibi otursunlar. Nasıl bir bağrışları var görmelisiniz… 2-3 değiller ki geldikleri zaman 30-40 kişi geliyorlar. En azından ayrı bir yer gösterilir, orada otursunlar, gitsinler adam gibi farklı bir yerde otursunlar. 30-40 tane erkek oturuyor, bayan da yok, çoluk çocukları çeşmenin etrafında koştura koştura oynuyorlar. Bir çözüm bulunmasını istiyoruz.

 

Ethem Güner: Geçen senelerde aileler oturuyorlardı, bunlar burada olunca hiç kimse gelmiyor buraya. Dilinden anlamayınca onların el kol hareketlerinin ne anlama geldiğini de bilemiyorsun. 3-5 kişi olsalar hiçbir şey olmaz ama akşam 50-100 kişi oluyorlar, duracaklarsa belli bir yere götürsünler. 

“Burada bu kadar, öteki parklarda kim bilir ne kadar”

Akşamüzeri elektrikçi arkadaşla konuşmuştum, lambaların cıvatalarını oynarlarken söküyorlarmış. Çözüm bulunsa iyi olur, gerekirse dilekçe verilir, göstersinler bir yeri otursunlar orada toplansınlar, böyle şehrin merkezindeki yerlerde olmuyor. Burada bu kadar, öteki parklarda kim bilir ne kadar. Gittikçe de çoğalıyorlar, geçen sene Iraklılar, İranlılar geliyorlardı ama böyle değillerdi. Onlar evlerine gidiyorlardı, geçiyorlardı buradan ama bunların işleri yok boşlar galiba buralarda.

 

Tamer Erdem: Yabancıların burada durmasından hiç memnun değilim.

“Burada çocuk kaçırmaya kalktılar ben mani oldum”

Akşama kadar burada gürültü, şamata bizi rahatsız ediyorlar, kızlar doğru düzgün dükkanımıza gelip gidemiyorlar, burada çocuk kaçırmaya kalktılar ben mani oldum. O arada polis geldi, çocuğun sahibini bulduk, İranlı sahibi değilmiş yani çocuk kendi çocuğum diyerek alıp götüreceklerdi buradan. İnşallah giderler buradan, bıktık yani. Bir gün burada katliam çıkar da ya Türkler bunları burada keserler ya da onlar bizi kesecek, ikisinden biri yani biz bıktık artık, gayette ciddiyim konuştuklarımda. İnşallah en yakın zamanda görevliler gerekeni yaparlar. Bunları buradan alıp başka bölgeye Bilecik’in dışına çıkarsınlar. Benim çoluğum çocuğum var bunlara nasıl güveneceğim? Ben Müslüman’ım onlar Hıristiyan. Müslüman’ım diye geliyorlar ama hepsi Hıristiyan yani. İnşallah gerekli kişiler gerekeni yaparlar. Biz bunları burada çekmek, yaşamak zorunda değiliz. Hükümetimiz elinden geleni yapsın.

CANER ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. ss – bu suriyeliler gökten gelmediler. geldikleri yer belli getirenler belli ne diye adamlara kızıyorsun. dur daha bunlar güzel günlerimiz. bak antepte neler oluyor. alah beterinden saklasın

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam