CHP İl Başkanı Karaahmet: “Görevimizin Başındayız”

CHP İl Başkanı Karaahmet: “Görevimizin Başındayız”

 

 

“11 Haziran günü CHP Bilecik İl Kongresini gerçekleştirdik. Bu kongrenin neticesinde Sinan Baba’nın listesi ve benim listem olmak üzere 2 liste yarıştı. Biz 83 oy alarak bu kongredeki yarış sürecini önde tamamladık ve birşekilde CHP’nin il başkanlığını ve yönetimini aldık. Ama gelinen süreçte kongremize Cengiz Özer tarafından itiraz edildi ve kongremizin seçimleri iptal edildi.

‘Hiçbirimiz dışarıdan devşirilmedik’               

Bu konuda kırıldığım en büyük nokta veya akıllarda soru işareti bırakan nokta, bildikleri halde neden bizi uyarmadılar? Kaldı ki seçimin sonucunu etkilemeyecek bir unsurdu. Neden sandık kurulunu uyarmadınız, neden divanı uyarmadınız? Biz aynı partinin insanlarıyız. Hiçbirimiz dışarıdan devşirilmedik. Uyarıda bulunsaydınız ve yarışı dürüstçe devam ettirseydik.

‘CHP’nin iç meseleleri CHP’nin çatısı içerisinde çözülür’           

Gerek itirazı yapan arkadaşım tarafından gerek partimizde şu anda hiçbir vazifesi olmayan, o kongreden önce merkez ilçe kongresinde başkanlığa aday olan diğer partili arkadaşımın arka arkaya kamuoyunda 3-4 kere açıklaması oldu. Ben bu açıklamalara bu güne kadar hiçbir şekilde yanıt vermedim. Basın mensupları röportaj istedi, reddettim. Bizim söylenmeyecek sözümüz yok mu zannediyorlar? Biz konuşmuyor muyuz zannediyorlar? Herkesten daha iyi konuşur, daha güzel açıklarım. Buradan açık olarak zikrediyorum, yapılan açıklamalar yalandır, yanlıştır, hata doludur, bilerek veya bilmeyerek. CHP’nin iç meseleleri CHP’nin çatısı içerisinde çözülür.

                O gün nasıl arkadaşlarım yasal haklarını kullandılarsa bende yasal hakkımı kullanmayı düşündüm ve aynı gün saat 15.00’ten sonra Yüksek Seçim Kurulu’na Bilecik Merkez İlçe Seçim Kurulu(YSK)’nun verdiği kararın iptal edilmesi için başvuruda bulundum. CHP ilçe yönetimleri, il yönetimleri usulü de hukuku da çok iyi bilmektedir.  Dolayısıyla bu hukuk bilgimize dayanarak YSK’ya başvurumuzu yaptık. YSK, 18 Haziran 2012 tarihli toplantısında bizim başvurumuzu değerlendirdi ve Bilecik Merkez İlçe Seçim Kurulu’nun verdiği kararın tam kanunsuzluk hali nedeniyle kaldırıldı. Partimizin yapılan bu hata neticesinde sadece disiplin kurulu yedek üyesi olan ve sandık kurulunda yanlışlıkla görev alan arkadaşımın üyeliğinin düşürülmesine ama diğer organ seçimlerini il başkanlığı, il yöneticiliği, kurultay delegeliklerinin seçimlerinin geçerli olduğunu kanaat getirdi. Ben bunu telefonla öğrendim ve suskunluğumu Cuma gününe kadar korudum. Resim açıklama yapabilmemiz için kararın tarafımıza yazılı olarak tebliğ edilmesini beklememiz gerekiyordu.

‘Bundan sonra partimizde yetkisi olmayan açıklama vermeyecek’        

Ben CHP’nin İl Başkanıyım. Basında CHP’nin iç meselelerinin konuşulmasına, aslı astarı olmayan sözlerle, ithamlarla CHP’nin yıpratılmasına izin vermem. Bu ana kadar yapılan eleştirileri gülerek, partimin il başkanı olarak kucaklayıcı vasfımla karşılıyorum. Biz bu kongreye giderken bu partide değişim yaratacağız, partinin yüzünü değiştireceğiz, partiye bir nefes aldıracağız diye yola çıktık. Bundan sonra CHP’de görevi, söz hakkı olmayan, basına açıklama yeteneği olmayan, bu yetkilerle donatılmamış hiçbir üye basında hiçbir açıklama veremeyecektir, vermeyecektir. Biz yetkilendiririz, ilçelerimiz yetkilendirir ve o arkadaşımız CHP ile ilgili her türlü konuyu basına açıklar. Biz umudun, çağdaşlığın, geleceğin partisiyiz. Biz biribirimizi eleştirerek yol bulacağız. Ben eleştirmeden, eleştirilmekten kaçmıyorum. Dayanak tüzüktür. Bu tüzüğün gereği de bundan sonra CHP’de uygulanacaktır.

Biz birbirimizle mücadele etmeyeceğiz. Biz CHP olarak önce mevcut iktidarla mücadele edeceğiz. Ondan sonra oturacağız, düşüneceğiz, tartışacağız, biz mevcut iktidardan daha iyisini nasıl beceririz, nasıl yaparız, halka nasıl yaklaşırız nasıl proje üretiriz ondan sonra bunu tartışacağız. Artık ufak tefek söylemlerle, bu dedikodularla uğraşmanın zamanı bitmiştir. Cevap vermedim, yine vermeyeceğim ama zannetmeyin ki il başkanının söyleyecek lafı yok. İl başkanının söyleyecek çok lafı var. Ama partime zarar gelmesin diye susuyorum.

Tüm anlatılanlar gerçek dışıdır. Gerek kongre öncesinde yapılan sözleşmeler, kongre öncesinde verilen sözlerden tutunda CHP’nin geçmiş dönemlerinde yapılan hizmetlerinde vardın yoktun tartışmasına, tuzundan biberine, kazanına kadar bunların hepsi gerçek dışıdır.

Kurultay delegeliklerimiz aldığımız mazbatayla kesinleşmiştir. CHP Bilecik İl örgütü yapılacak kurultayda Bilecik’i temsil edecektir. 4 tane kurultay delegemizle birlikte Ankara’ya gideceğiz.

Alınan bu kesin kararla CHP İl Başkanı olarak, il yönetim kurulundaki arkadaşlarımla beraber biz görevimizin başındayız. Verilen kararla bu tescil edilmiştir. Biz görevimize devam ediyoruz, yolumuza devam ediyoruz.”

Konuşmanın ardından CHP Merkez İlçe Başkanı Mühiddin Demirci, partilileri temsilen İl Başkanı Çağatay Karaahmet’e çiçek hediye etti. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam