Çukurören Biberinde Kurutma Heyecanı Başladı

Çukurören Biberinde Kurutma Heyecanı Başladı

Bilecik merkeze bağlı Çukurören köyünde 150 yıldır yetiştirilen ve Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret belgesiyle tescillenen kırmızı biberde kurutma heyecanı başladı.

Köyde yetiştirilen acı kırmızı biber, tarlada yapılan hasadın ardından kurutma işlemi için kadınlar tarafından titizlikle iplere diziliyor. Daha sonra köydeki hemen hemen her evin balkonuna, duvarına ve çatısına asılarak kurutulan kırmızı biberin ortaya çıkardığı görüntü, ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Kurutulan biberler, öğütüldükten sonra İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok kentine gönderiliyor.

Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen,  Çukurören köyünde yetiştirilen biberin, Bilecik Valiliği ile Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan girişimler sonucunda eylül ayında “coğrafi işaretli ürün” olarak tescillendiğini hatırlattı.

Biberde hasadın ardından kurutma işlemine geçildiğini anlatan Sevinen, “Biberimizin coğrafi işaret belgesini aldık. Bunun da faydalı olacağını düşünüyoruz. 150 yıldan beri bu biber köyümüzde üretiliyor. Şu an 40 hanede biber kurutulduğunu görebilirsiniz. Ürün başka köylerde de üretiliyor ama bizimki kadar kaliteli olmuyor.” diye konuştu.

Sevinen, iyi bir hasat geçirdiklerini, fiyat konusunda da umutlu olduklarını kaydetti.

Biber yetiştiricilerinden Müşerref Aydeniz, marttan kasım ayına kadar özenle baktıkları biberi hasat ettiklerini anlatarak, ”Kurutma işlemi için köyün her yerinde biber serili durumda. Biberin emeği çoktur. Mart ayından bu yana biberin bu hale gelmesi için çaba gösteriyoruz. Ata tohumu bu, genetiğiyle oynanmamıştır. Her alanda da kullanılır.” ifadelerini kullandı.

Üretici Şerife Güler ise biberin ipe dizilmesi işlemini geçmişte annesinden öğrendiği yöntemle yaptığını belirtti. Kendilerinden sonra biberin üretilmeyeceğinden korktuğunu dile getiren Güler, “Çocukluktan beri bu biberin içindeyiz. Mart ayında tohumu ekiyoruz. Şimdilerde de toplayıp kurutuyoruz. Zahmetli ama yapıyoruz.” görüşünü aktardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam