CUMHURİYET’İN 92.YILI KUTLANDI

CUMHURİYET’İN 92.YILI KUTLANDI

Kutlamalar Vali Ahmet Hamdi Nayir’in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.  Törene Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Ak Parti Milletvekili Halil Eldemir, CHP Milletvekili Yaşar Tüzün, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Prof.Dr.Azmi Özcan, Baro Başkanı Av.Halime Aynur, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkân ile vatandaşlar katıldı. Saat 10.00’da Edebali Stadyumu’nda gerçekleştirilen törene Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Tuğgeneral Koç ve Başkan Yağcı’nın öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasıyla başlandı.  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.Nayir konuşmasında şunları belirtti:

Saygıdeğer Bilecikliler,

Değerli Mesai Arkadaşlarım,

Geleceğimizin Güvencesi Sevgili Gençler…

Bugün, Yüce Türk Milletinin, Büyük Devlet adamı Atatürk’ün önderliğinde kenetlenerek, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu Tüm Dünyaya ilan ettiği günün 92. yıldönümüdür.

Bugün, bu topraklarda yaşayan istisnasız herkesin atasının, dedesinin, nenesinin bu vatan topraklarını kurtarmak için verdiği bir ölüm kalım mücadelesinin neticesinde, zaferle taçlanan “Kurtuluş Savaşı” sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyetinin 92. yıldönümüdür.

Bugün, millet olmanın, bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın verdiği gururun, sevincin, coşkunun zirveye çıktığı gündür.

Bugünü tüm Türkiye de olduğu gibi Bilecik’te de huzur ve güven içinde kutlamanın kıvancını yaşıyoruz.

Hepimize kutlu olsun…

Kıymetli Bilecikliler,

Bir yönetim şekli olmanın ötesinde, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği açılımlarla insanımızın önünü açmış ve ufkunu genişletmiştir. Cumhuriyet, kurumları, kudreti ve önderliği ile bilimde, eğitimde-kültürde, sağlıkta, ekonomide, sosyal yaşamda var olan tüm kazanımlarımızın ve değerlerimizin, çağdaş uygarlık düzeyine erişmek adına attığımız her adımın, aldığımız her yolun şaşmaz güvencesi olmuştur.

Cumhuriyet, milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejimdir. Bu anlamlı günde, imkânsızlık ve çaresizlikleri yenerek, İstiklal Harbimizi kazanmamızı sağlayan milli ve manevi değerlerimize olan saygı ve bağlılığımızı daha da pekiştirme ihtiyacının önemine dikkat çekmek istiyorum.

Büyük Atatürk´ün, "Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır" vecizesini rehber edinerek, laf değil daha çok hizmet üreterek aziz milletimize, kutsal vatanımıza karşı olan vazifelerimizi eksiksiz yerine getirdiğimiz takdirde en büyük hedeflerimizi kısa sürede gerçekleştirmemiz mümkün olacaktır.

Yine unutmamalıyız ki, Atatürk’ün söylediği gibi “Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da bağımsızlıklarını kaybetmeye mahkûmdur.”

Sevgili Gençler,

Sizler, Atatürk’ün deyimiyle “geleceğin ümidi, ışıklı gençler”siniz. Sizler, Büyük önderin “Bu eseri onlara bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak” sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Bu emanete sahip çıkınız. Bunun için de, yakın tarihimizi çok iyi öğrenip dersler çıkarınız. Cumhuriyetimizin kuruluşunu iyi bilmek, o kuruluştaki gerçeği anlamak ve anladığınız şeyi hayata katmakla, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını daha da anlamlı hale getireceğinizden kuşkum yoktur.

Cumhuriyet genci olmanın sorumluluğuyla, kendinizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamanız, milli birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek hiçbir olumsuzluğa fırsat vermemeniz ve hain emellere alet olmamanız ve itibar etmemeniz büyük önem arz etmektedir. 

Heyecanınızı, bu millete, bu ülkeye olan hizmet etme şevk ve ideallerinizi asla yitirmeyiniz. Zira Türkiye Cumhuriyeti idealist gençlerin omuzlarında ilelebet payidar olacaktır.

Bu konuda, yetişkin olan bizlere, anne-babalara ve onları geleceğe hazırlayacak olan aydın Türk Öğretmenlerine büyük görev ve sorumluluk düşmektedir.

Saygıdeğer öğretmenler!

Bugünkü seviyemizi sizlere borçlu olduğumuzu ifade etmekle beraber bundan sonraki zaman dilimlerinde de daha iyi seviyeye çıkabilmemiz için öğrencilerinize tarih bilincini, yurt bilincini, kültür bilincini ve ahlak bilincini, evrensel ilkeleri, milli kültürümüzü ve mahalli gelenek görenek örf ve adetlerimizi ve inancımızı öğretmeniz hülasa onları iyi eğitmeniz en büyük istirhamımızdır.

Saygıdeğer Bilecikli hemşerilerim,

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 92. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder ATATÜRK ve silah arkadaşlarıyla, vatan savunması ve bölünmez bütünlüğü için görevleri başında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi bu anlamlı günde ve sizlerin huzurunda rahmetle ve minnetle anıyorum.

Gazilerimizin ve Yüce Türk Milletinin tüm bireylerinin de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarını en içten duygularla kutlayarak, hepinizi Cumhuriyet coşkusu ve heyecanı içerisinde sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

Vali Nayir, konuşmasının ardından Cumhuriyet ve Atatürk’e Saygı Gençlik koşusuyla gelen gençler Vali Nayir’e Türk bayrağını teslim etti. Kutlamalar çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerin verilmesinin ve geçiş töreni ile program sona erdi.

MEHMET SELİM SAÇTI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam