DEMİRBAŞ BİSİKLETLER HEDİYE Mİ EDİLDİ?

DEMİRBAŞ BİSİKLETLER HEDİYE Mİ EDİLDİ?

Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yarıyıl tatil döneminde öğrencilere karne hediyesi adı altında dağıttığı bisikletlerin Sağlık Bakanlığı tarafından okullara demirbaş olarak dağıtıldığı ortaya çıktı. Sağılık Bakanlığı, “Fiziksel aktiviteyi teşvik projesi” adı altında okullara seçmeli ders olarak okutulan sağlık dersini seçen okullara oranlarınca bisiklet dağıttı. Bu bisikletlerinin dağıtılmasındaki amaç sağlık dersi seçen öğrencilerin fiziksel aktivitelerini arttırmak ve obeziteyle mücadele etmekti. Fakat Bozüyük’te ilginç bir olay yaşandı. Sağlık Bakanlığı tarafından okullara dağıtılan bu bisikletler, Bozüyük ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürlerinin belirlediği kriterlere uyan öğrencilere karne hediyesi olarak dağıtıldı. Sağlık Bakanlığı, proje kapsamında Bozüyük’e toplamda 45 bisiklet dağıtıldı. Bisikletlerin dağıtılması gereken okullar; Yüzüncü Yıl Orta Okulu, Albay İbrahim Çolak Orta Okulu, Ertuğrul Gazi Orta Okulu, Saffet Şeker Orta Okulu, Mehmet Akif Ersoy Orta Okulu, İç Köy Orta Okulu, Özel Orhangazi Orta Okulu.

 

Konu hakkında görüştüğümüz Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı’nın kendisine Sağlık Bakanlığı’nın okullara ders için dağıttığı bisikletleri öğrencilere karne hediyesi olarak dağıtmasında bir sakınca olmadığını söylediğini ve kendisinin de buna göre hareket ettiğini ifade etti.

 

 Gümüş’ün açıklamaları şu şekilde; “Bisikletler Sağlık Bakanlığı tarafından okullara verildi. Bize 45 adet bisiklet ayırdılar. Biz bu bisikletleri karne günü öğrencilere hediye olarak dağıttık. Halk sağlık müdürlüğü bize; bu bisikletleri öğrencilere kullanmaları için vereceksiniz dedi. Ben İl Sağlık Müdürü Yasın Yılmaz ve Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı ile konuştum ve okulların seçtiği başarılı öğrencilere dağıttık. İl Sağlık Müdürü ve Halk sağlık Müdürü dedi ki biz bu konuyu bakanlıkla görüştük. Ömer Balcı ile bu konuyu görüştük ve bize bisikletleri öğrencilere verebileceğimizi söyledi. Ben devlet memuruyum bana ne dedilerse onu yaptım. Bana bu bisikletler çocuklara verildi denildi. “Bisikletleri törende dağıtırken yanlış olduğunu söylemediler”

 

Ben Halk Sağlığı Müdürünü, İl Sağlık Müdürünü törene çağırdım. Ben burada memurum amir değilim. Onlar bana ne dedilerse ben onu yaptım. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de aynısını yaptı. Ben İl Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı’ya sorarak bisikletleri öğrencilere dağıttım.” Ömer Balcı’nın konu hakkındaki “Bu bisikletler il sağlık müdürlüğünden milli eğitim müdürlüklerine tahsis edildi ve okullara dağıtıldı. Bu bisikletler okulların demirbaş malzemesi olarak kaydedildi.” Sözlerini hatırlatmamız üzerine Gümüş; “Halk sağlığı müdürü bana bisikletleri öğrencilere zimmetleyip verebilirsiniz dedi. biz bu şekilde dağıttık yanlış ise yanlıştır. Yapacak bir şeyimiz yok. Ben bana denileni yaptım. Dağıttığım bisikletleri geri mi toplayayım. Öğrenciye törenle kaymakam, belediye başkanı, il sağlık müdürü, halk sağlık müdürü verdi bu bisikletleri. Dağıtılırken bana bu şekilde dağıtılması yanlış, bu bisikletleri okulda tutmalısınız demedi.” Dedi.

 

 Sağlık Bakanlığı tarafından proje için yapılan basın açıklaması şu şekildedir; “Bakanlığımız tarafından çocuk ve gençlere fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılarak sağlıklarının korunması, gelecekte sağlık sistemimiz üzerinde oluşabilecek potansiyel yükün azaltılması için toplumda bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programımızın da içeriğine uygun olarak; “Fiziksel aktiviteyi teşvik projesi 2015-2018” kapsamında bisiklet desteği sağlanması için 4 yıl içinde bir milyon adet bisiklet, sektörün arz koşulları da dikkate alınarak farklı miktar ve zamanlarda temin edilecektir. Hedef gruplar çocuklar ve okullar, üniversiteler ve belediyeler olarak belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ile temasa geçilerek ortaokullarda spor ve fiziki etkinlikler seçmeli dersi içinde yer alan “bisiklet” modülü dersini açan ve uygulayan okul listeleri temin edilmiştir. Öncelikli olarak 30 büyükşehir belediyesi olan illerimize gönderilmiştir. Ayrıca Halk Sağlığı Müdürlüklerimize Milli Eğitim Müdürlükleri ile yapacakları taslak protokol örneği hazırlanmış ve iletilmiştir. Buna göre ilk bisiklet temini 19 Mayıs 2015 tarihinde başlamış olup Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile ortaokul 5., 6. ve 7. sınıflarda seçmeli spor ve fiziki etkinlik dersini açan ve/veya “bisiklet modülü” dersini uygulayan okullara protokol ve yapılan törenler ile 10.589 adet bisiklet teslim edilmiştir.” Sağlık Bakanlığı tarafından demirbaş niteliğinde verilen bisikletlerin Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hediye edilmesi kamuoyunda tepkilere neden olurken, yapılan usulsüzlüğün sonucunun ne olacağı da merak ediliyor.

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam