Demokrasimiz güdük olmasaydı idam isterdim

Demokrasimiz güdük olmasaydı idam isterdim

Bir grup liseli öğrencinin Özgecan’ın katledilmesine tepki olarak yaptığı yürüyüşte basın açıklaması yapan Köse, Özgecan’ın öldürülmesiyle birlikte idam cezasının tekrar gündeme gelmesiyle ilgili olarak “Eğer dedemokrasisi olan ülkelerde idam cezası isterdim” dedi

“Son 5 yıl içerisinde bin 134 kadının öldürüldü”

Son 5 yıl içerisinde bin 134 kadının öldürüldiğünü ve bunlardan sadece bir kaçının adının duyulduğunu belirten Köse, “Mersin’in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan isminde Psikoloji okuyan 1. Sınıf öğrencisi bir üniversiteli kızımızı sapıkların dehşetine kurban verdik. Bu Türkiye’de ne ilk ne de son olacak. Resmi kaynakların bildirdiğine göre sadece son 5 yıl içerisinde 1134 tane kadın öldürüldü bu ülkede. Bunların kamuoyuna yansıyan bir kaç tanesi meşhur. İsimi duyulmamışbinlerce kızımız, kadınımız bu sıkıntıları yaşıyor ve ölümü bekliyor. Bunu şiddetle protesto ediyoruz.” Dedi.

“Yüce dinimizi kendi siyasetlerine ve ticaretlerine alet eden bir zihniyet var”

Şiddet olaylarının sebebinin insanları bağımsız ve bilmsel düşünceden yoksun bırakan eğitim ve kültür sistemi olduğunu dile getiren Köse, “Bunun sorumluları da siyasilerdir. Bu kadar açık ve net söylüyorum. Bu ülkede annesinin diz kapağı göründü de tahrik oldu diyenler var. Bu ülkede, hamilelerin sokakta gezmesi sakıncalıdır, ayıptır diyen bir zihniyet var. Bu ülkede 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilir diye fetva verenler var. Eğer o kız ergenliğe ulaşmışsa sorun yoktur diyenler var. Kadını eve hapsetmek isteyen bir zihniyet var. İşsizliğin sebebi kadınlarımızdır diyenler var. Kadın erkek eşitliğini kabullenmeyen bu zihniyet sokakt kahkaha atan kadını sakıncalı gören bir zihniyettir. Kısacası yüce dinimizi kendi siyasetlerine ve ticaretlerine alet eden bir zihniyet var. Bu zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Kadın erkek erkek eşitliğini bize bahşeden, ülkemizdeki hilafeti kaldırıp laik eğitim sistemini getiren yüce Atatürk’ü saygıyla anıyoruz.”ifadelerinde bulundu.

Köse, Yenişafak yazarlarına öfke kustu

Köse, açıklamasında Yenişafak gazetesi yazarlarının Özgecanın katledilmesinin ardından yazdığı yazıları çok ağır bir şekilde eleştridi. Köse şöyle konuştu:

“Günümüzde hala bugün için bile bunu savunan ve kendisine yazar diyen insanlar çıkıyor. Yenişafak diye bir gazetnin bir yazarı, Cemile Bayraktutar. Müslüman ülke, tecaviz falan diyorsunuz. Bu fırsatçılığa soyunmayın. Amerika’da her iki dakikada bir kadın tecavüze uğruyor. Ne olmuş yani. Çenenizi kapatın diyor. Yine aynı gazetede bir başka kadın. O da kendisini yazar zanneden biri. İsmi Sevda Türküsev. Uğradığı tacizi doktora değil de sosyal medyaya yazan kadınlara Bir kendinize gelin ya, dizilerdeki gibi kahraman mı olmak istiyorsunuz diyor. Kendisini gazete yazarı zanneden insanlar bunlar. Bu zihniyete biz ne diyelim. Yazarı da böyle, siyasetçisi de böyle, fetva veren uleması da böyle. Kadını hiç bir zaman erkeğiyle eşit görmeyen bu zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Daha da ileri bir şey söyleyeceğim, bu ülkenin Aile Bakanı Ayşenur İslam, bu olaydan sonra çocuk evliliklerinin çoğu masumanedir diyor. Bütün kamuoyuna soruyorum, 90 yaşında parayı bastırıp da 10 yaşındaki bir kız çocuğunu satın alıp kadın diye koynuna sokan adam evcilik mi oynuyor. O çocukla ne yapıyor.  İşte bu zihniyeti kınıyoruz. Bu zihniyeti yok etmenin yolu eğitimden, kültürden geçer. 4+4+4 eğitim sistemiyle, bütün okulları İmam Hatipleştirerek, bu eğitimi veremezsiniz. Bilimsel aklı egemen kılamazsınız. Bunu yapmadığınız sürece bu tecavüzler daha tekrarlanır ve biz çok acılar çekeriz.”

“Gerçek demokrasi gelene kadar müebbet hapis”

Demokrasisi gelişmiş bir ülke olsaydık idam cezasının geri gelmesini isterdim diyen Köse, “Bunları yapanları insan olarak görmüyoruz, hayvan bile denmez bunlara. Ama biliyoruz ki bizim gibi güdük demokrasisi olan ülkelerde idam cezasına da sahte belgelerle kılıf uydururlar. Onlarca örneğini görmedik mi. Yargıya güvenin kalmadığı ortamlardan geçmiyor muyuz. Onun için de diyorum ki, gerçek demokrasi ülkemize gelinceye kadar bu sapıklara, bu hayvan bile denmeyecek insanlık dışı yaratıklara müebbet hapis vereceksiniz. Hücrelere koyacaksınız. Hücrede ölünceye kadar da bekleteceksiniz.”dedi.

“Gelin bu iş çözecek iradeyi yüksek sesle haykırın”

Son olarak da siyasi partilere seslenen Köse, “Öfekemiz sonsuz. Bu işin çözümü bütün insanlığın el ele vermesiyle olacak. Ben buradan bütün siyasi partilere sesleniyorum, “Bugün özellikle Chumhuriyet Halk Partisi’ne, Milliyetçi Hareket Partisi’ne ve parlamento dışı partilere sesleniyorum. Gün şimdi el ele verme günü. Böyle bir olayın sağı solu, ilerisi gerisi olmaz. Yek vücut olmak zorundayız. Önce eğitimden başlamak zorundayız. Siyaset bu kararları alabilir ama mevcut yönetimler bu zihniyette olmadığı için bu sıkıntılar yaşanıyor. Onun için de muhalefete sesleniyorum. Gelin bu iş çözecek iradeyi yüksek sesle haykırın. Türkiye’nin yüreğine bir su serpin. Biz Atatürkçü Düşünce Derneği olarak laik ve bilimsel eğitimden yana kadın ve erkeğin eşitliğinden yana olan inancımızı sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam