Ders Zili Çaldı

Ders Zili Çaldı

 

İlköğretim Haftası’nın kutlandığı okulların açıldığı ilk günde Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törenle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman’ın anıta çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

            Kutlamalar Merkez Kozabirlik İlkokulu’nda devam etti. Kutlamalara Vali Halil İbrahim Akpınar, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Öztürk, Milli Eğitim Bakanlığı Denetçileri Ramazan Sarı ile Ahmet Taşçı, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman, İl Emniyet Müdürü Emir Gökpınar, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız ve okul müdürleri katıldı.

            Kutlamalar saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Ardından Okul Müdürü Zeki Başdemir tarafından bir konuşma yapıldı. Başdemir yapmış olduğu konuşmada, “Sevgili öğrenciler, çok çalışınız. Okulunuzu, öğretmenlerinizi, arkadaşlarınızı çok seviniz. Sizi geleceğe hazırlayan iyi niyetli çabaları boşa çıkarmayanız. Öğretmenleriniz tüm yaşınıza yön veren ve tüm yaşamınızı etkileyen geleceğinizin mimarlarıdır. Onlar, sizin içinizdeki cevheri ortaya çıkarmak için çaba harcarlar. Okulun amacı size sadece bilgi vermek değil aynı zamanda sizi eğitmek ve geleceğe hazırlamaktır.” dedi.

            İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman da, 2012-2013 eğitim-öğretim yılına Bilecik’te 9 anaokulu, 112 ilköğretim okulu, 10 özel eğitim okulu olmak üzere toplam 168 okul, 36 bin 500 öğrenci ile yeni atanan 113 öğretmenin de dahil olduğu 2203 yönetici ve öğretmen ile başladıklarını söyledi. Şişman konuşmasına şöyle devam etti:

“12 yıllık zorunlu ve kademeli olan, yeni bir eğitim döneminin heyecanını yaşıyoruz. İlköğretim kurumlarımız, ilkokul ve ortaokul olarak yeniden düzenlenmiş olup imam-hatip ortaokulları eğitim sistemimize yeniden girmiştir. Lise eğitim-öğretimi de zorunlu olmuştur.

Dünya çok hızlı değişim ve gelişim süreci içerisindedir. Yapılan yeni düzenleme değişim ve gelişimi yakalamak içindir. Kültürümüzde ‘Her dem yeniden doğarız, bizden kim usanası’ ifadesi ile yenilik ve değişim bizim vazgeçilmez hedefimizdir.

Saygıdeğer meslektaşlarım, öğrencilerimiz ülkenin geleceğidir. Öğrencilerimizi Türk Milli Eğitimi’nin temel ilkelerine inanmış, insan haklarına saygılı, kendisiyle barışık, yardımlaşmayı ve paylaşmayı öne alan, sorumluluklarını bilen gençler olarak hayata hazırlamak öncelikli görevimiz olacaktır. Fikri hür, vicdanı hür nesiller ancak sizlerin uğurlu elleriniz ile gerçekleştirilecektir.

Veli-öğrenci odaklı hizmet anlayışı daima önceliğimiz olmalıdır. Demokrasi eğitimi ve demokratik okul kültürünün oluşturulması için gayret gösteriniz. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen bilgiyi paylaşabilen teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüven sahibi nesil yetiştirebilmek olmalıdır.”

            Vali Akpınar, Bilecik’in, ülkenin diğer illeriyle kıyaslandığında bina, araç, gereç ve eğitim imkanları bakımından iyi durumda olan illerden olduğunu söyledi. Vali Akpınar konuşmasında şunları aktardı:

            “Değerli öğretmen kardeşlerim, günümüzde esas olan, ezbercilikten uzak, öğrencilerimizin ruhsal gelişimlerini temel alan, araştırmayı, sorgulamayı, eleştirel düşünceyi destekleyen, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve sorunlara duyarlı nesiller yetiştirebilecek bir eğitim anlayışı ön plana çıkarmaktır.

Teknolojideki gelişmelerin paralelinde dünya büyük bir hızla yenilenip dönüşmekte, bilginin ve teknolojinin üretici konumundaki ülkeler, bu süreçte öncü rol oynarken geleceğin dünyasını şekillendirmektedir.

Günümüzde yaşanan bu hızlı dönüşümün itici gücü, iyi eğitim almış, nitelikli insan gücüdür. Bilgiyi üreten ve paylaşan, insanlığın yararına sunabilen genç nesiller ülkelerin en büyük zenginliğidir.

Dünyayla her alanda yarışmak isteyen ülkemizin öncelikli konusu eğitimdir. Kaliteli ve modern eğitim imkanlarının tüm okullarımıza ulaştırılması, öğrencilerimizin eşit şartlarda, tüm fırsatlardan ve teknolojik araçlardan yararlanarak yetiştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Eğitim ve öğretimde temel amacımız, insan haklarına, her türlü düşünceye saygılı, demokratik değerleri özümsemiş, yeteneklerinin bilincinde, gelişmeye ve yeniliklere açık, bilginin gücüne inanan, Türkiye’nin modern dünyanın öncüleri arasındaki yerini almasına katkı sağlayacak bireyler yetiştirmektir. Eğitimin her kademesinde standartların ve kalitenin yükselmesi ilimizde vatandaşlarımızın her yaşta eğitimin önemini kavraması ve hayat boyu eğitimi benimsemesi önemlidir.

İlimizde en büyük destekçimiz eğitimin önemine inanmış hayırsever vatandaşlarımızdır. Hayırsever vatandaşlarımızın ilgi ve desteğiyle çocuklarımıza ve gençlerimize daha kaliteli eğitim verilerek,  aydınlık bir geleceğin kapıları açılacaktır.

Okul idareci ve öğretmenlerimizin öğrenci ve velileriyle yakın ve sürekli diyalog halinde bulunmaları başarıya olumlu etki yapacaktır.”

Konuşmaların ardından 8. sınıf öğrencileri 1. sınıf öğrencilerine çiçek hediye etti. Program sonrasında Vali Akpınar ve beraberindekiler sınıfları gezdi ve 1. sınıfa başlayan öğrencilerle sohbet etti. Sınıflardaki mevcudun çok fazla olmadığını fark eden Vali Akpınar ve beraberindekiler, eğitimin rahat koşullarda gerçekleştirilecek olmasından dolayı duydukları mutluluğu dile getirdiler. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam