Doğa sporcularının gözdesi “Harmankaya”

Doğa sporcularının gözdesi “Harmankaya”

Bilecik'in Yenipazar ile İnhisar ilçeleri arasında bulunan Harmankaya Kanyonu, doğa sporcularının uğrak yeri oldu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu eğitmeni Sönmez Erkaya öncülüğündeki 10 kişilik grup, bölgede 3 günlük kamp sırasında kaya tırmanışında ve İnhisar'daki kanyonda yürüyüş düzenledi.

Erkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'dan doğa sporcusu olarak yaklaşık 3-4 yıldır bölgeye geldiklerini belirterek, bölgenin doğayı sevenleri buluşturmasıyla birlikte doğa sporuyla güzel aktiviteye katkı sağladığını söyledi.

Kanyonun İstanbul'a 3 saatlik bir mesafede olmasından dolayı ulaşım sıkıntısı yaşamadıklarını anlatan Erkaya, şunları kaydetti:

"Bölge, gerek kanyonu, gerek kaya yapısı, gerekse yüksekliğiyle bizi adeta büyülemekte. Yöre halkının da bize kucak açması, misafirperver olması bizi daha çok memnun ediyor. Biz doğa sporcuları olarak kaya tırmanışı, kanyon, yamaç paraşütü, hey king, hay king, gece yürüyüşleri yapmayı seviyoruz. Burası da bizim arayıp bulamadığımız nimetlerden biri, bundan dolayı çok memnunuz. Son dönemlerde bazı mermer ocaklarının çevreye yakın olması buranın ekolojik dengesini bozacağı gibi bizim de gelmemizi engelleyecektir. Burada sadece bizim dışımızda ev sahibi olan canlılar var. Buradaki mermer ocaklarının durdurulmasını ve doğaya daha fazla zarar verilmesini istemiyoruz."

Harmankaya Kanyonu'nun doğal bir miras olduğunu ve gelecek nesillere bırakılması gerektiğini ifade eden Erkaya, "Harman köyü ve diğer çevredeki bölgeleri, bölge yapan kanyonu kaybedersek maalesef geriye hiçbir şey kalmayacaktır" diye konuştu. 

Türkiye'nin doğa harikası alanlarından biri olan Harmankaya Kanyonu, 206 hektarlık alanda bulunuyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, kanyonu koruma altına alarak, ocak ayında "tabiat parkı" ilan etmişti. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam