DOĞAYI ÇOCUKLARA BIRAKALIM

DOĞAYI ÇOCUKLARA BIRAKALIM

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 2. Bölge Bilecik Şube Müdürlüğü tarafından, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklara yönelik konferans düzenlendi. Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe’nin sunumuyla gerçekleşen “Doğayı Çocuklara Bırakalım” adlı konferans öğrenciler tarafından ilgiyle dinlendi.

1

“Doğayla barışık, doğayı seven, koruyan nesillere armağanımız.”

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını yapan Bilecik Şube Müdürü Nezir Ayhan yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:“Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayramımız 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Biz de “Doğayı Çocuklara Bırakalım” diyerek doğayla barışık, doğayı seven, koruyan nesiller olarak sizlere, 23 Nisan hediyesi olarak değerli bilgiler ve büyüdüğünüzde gölgesinde dinleneceğiniz fidanlar hediye etmek istedik. Sahip olduğu tabii kaynaklar bakımından oldukça zengin bir ülke olan Türkiye’nin, bu kaynaklardan verimli ve sürekli olarak faydalanabilmesi için, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ilk defa uluslar arası standartta Türkiye’nin Biyolojik Çeşitlilik Envanterini çıkartmıştır. Bu kapsamda Bilecik ili çalışmaları, tamamlanmıştır.

2

“Prof. Dr.Türe yılların birikimini, değerli bilgilerini sizlerle paylaşmak için aramızda.”

Envanter çalışmaları sonucunda damarlı bitkilerden 1049 tür, iç su balıklarından 31 tür, çift yaşarlardan 20 tür, sürüngenlerden 61 tür, kuşlardan 484 tür, memelilerden 40 tür tespit edilmiştir.

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe yılların birikimini, değerli bilgilerini sizlerle paylaşmak için aramızdalar. “Doğayı Çocuklara Bırakalım” derken bu konuda yıllarını vermiş bir uzmandan doğayı tanıyın istedik. Hocamızın paylaşacağı bilgileri, belleklerimizde uyandıracağı yeni fikirleri ve bilim adına attığı her adım için teşekkür ediyor,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

3

“Doğayı çocuklara bırakalım”

“Doğayı Çocuklara Bırakalım” adlı konferansı gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe ise konferans hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Konferansın amacı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocuklara küçük bir armağan olsun diye düşündük. Amacım burada çocuklara doğa sevgisinin, hayvan sevgisinin, bitki sevgisinin, çevre sevgisinin aşılanması ve bu konuda farkındalıklarının artması.

4

Bu nedenle zaten çocukların özünde olan, onların ekolojik zekasında var olan doğa sevgisini daha da yukarılara çekmek.Diyoruz ki, ‘Doğayı çocuklara bırakalım.’ Bırakmaktan iki kastımız var. Kastımız öncelik olarak biz büyükler çocuklara kalacak bir doğa olsun. Bu nedenle doğayı dikkatli kullanalım. İkinci olarak biz bu doğayı çok iyi yönetemedik çocuklar şuanda bizden daha iyi yönetirler bu doğayı o nedenle yönetimini de çocuklara bırakalım mesajını vermek. Çocuklarda doğa sevgisi, hayvan sevgisi, bitki sevgisi hata su kaynaklarının korunması, enerjinin savurganca kullanılmaması konusunda küçük küçük mesajlar vermeye çalışacağım.”

MEHMET SELİM SAÇTI

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam