DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE “İÇİMİZDEKİ YANGIN” ADLI OYUNLA DÜNYAYA HAYKIRACAKLAR

DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE “İÇİMİZDEKİ YANGIN” ADLI OYUNLA DÜNYAYA HAYKIRACAKLAR

Bilecik Belediyesi Modern Dans Kursu ekibi, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde kadın cinayetlerine tepki göstermek amaçlı “İçimizdeki Yangın” adlı oyunu sahneleyecek ve artık kadın cinayetlerinin son bulması için tüm dünyaya haykıracak.

8 Mart Pazar günü saat 16:00’da Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde ücretsiz olarak izleyicilerin beğenisine sunulacak oyun tek perde olarak sahnelenecek ve Türkiye’de cinayete kurban giden 7 kadının hikayesini konu edinerek, sosyal medyada ve çeşitli mecralarda kadın cinayetlerinin son bulması için farkındalık yaratmak ve ses getirmek amaçlanacak.

“Daha Türkiye’de kaç kadın ölecek demek istemiyoruz; kaç kadın yeşerecek demek istiyoruz.”

Gerçekleştirilen röportajda oyun hakkında bilgiler veren Bilecik Belediyesi Modern Dans Eğitmeni Volkan Kaya, 8 Mart Dünya Kadınlar gününe Modern danstan kursundan öğrencileriyle birlikte böyle bir oyun hazırladıklarını ifade ederek, ” Oyunda Bir dram anlatıyoruz, haykırış yapıyoruz. Daha kaç can gidecek buna tepki amaçlı sosyal medyada ya da herhangi bir mecrada bunu nasıl duyurabiliriz nasıl ses getirebiliriz diye düşünerek bu yola çıktık. Daha Türkiye’de kaç kadın ölecek demek istemiyoruz; kaç kadın yeşerecek demek istiyoruz. Kaç insan büyüyecek demek istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Ne yazık ki ülkemizde incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden kadınlar öldürülüyor.”

“İçimizdeki Yangın” adlı oyunla en büyük hediyeyi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’a armağan etmek istediklerini belirten Kaya, “Aylardır çalışıyoruz. Öldürülen kadınların hikayeleri, neden öldürüldükleri, nasıl öldürüldükleri hakkında araştırmalar yaptık. Ne yazık ki ülkemizde incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden kadınlar öldürülüyor. Biz de bunlara değinmek istedik. Her şeyin önce eğitimle, aile içi eğitimle başlayacağını iddia ettik ve böyle bir hikaye hazırladık” dedi.

“Oyunu yazdıkça sinirlendim, sinirlendikçe yazdım.”

Oyun içerisinde toplamda 7 cinayete kurban giden kadının hikayesini işlediklerini belirten Kaya, “Ülkemizde maalesef binlerce kadın cinayeti var ama biz sadece 7 tanesini oyunumuza sığdırabildik. Bunlar çok acı verici şeyler gerçekten. Ben oyunu yazdıkça sinirlendim, sinirlendikçe yazdım ama birilerinin artık buna dur demesi gerekiyordu biz de böyle bir şey yapmak istedik. Oyunun provalarını alırken aşırı derecede duygusal yoğunluk yaşıyoruz. Acaba provalar aktıkça oyunu konu edinen hikayeler sıradanlaşır mı diye düşünüyorduk ama her provada o nefretimiz hem dilimize hem de yüreğimize yansıyor” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Emeğinize,yüreğinize sağlık Volkan Hocam. Muhteşem bir drama olmuş.Amatör bayanlar resmen profösyonel olmuşlar sayenizde. İyi ki Bileciğe gelmişsiniz. Bizlere böyle güzellikler yaşatıyorsunuz.
    Tekrar,tekrar teşekkürler….

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam