• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
EGZOZ GAZI ÖLÇÜMLERİNİ YAPTIRMAYANLAR DİKKAT!  

EGZOZ GAZI ÖLÇÜMLERİNİ YAPTIRMAYANLAR DİKKAT!  

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak, doğayı korumak, araç muayenesini sorunsuz yaptırmak, zararlı egzoz gazından dolayı para cezasına maruz kalınmaması amacıyla bir basın bildirisi yayımladı.

Trafikteki araçların egzozlarından çıkan gazlardan kaynaklanan hava kirliliğini önlemek amacıyla yayımlanan bildiride Müdür Budak; “yakıt tasarrufunda önemli bir yeri olan egzoz gazı ölçümü ile egzoz gazının neden olduğu kirleticilerin azaltılması sağlanmaktadır. Egzoz gazı ölçümünde önceden belirlenen sınırlar içinde kalan araçlar egzoz gazı emisyon ruhsatı alabilmektedir. Egzoz gazı emisyon ölçümü, motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarının kontrolüne dair hazırlanan yönetmeliğe göre yapılmaktadır” ifadelerini kaydetti.

Bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi:

STANDARTLARA AYKIRI EMİSYONA SEBEBİYET VERENLER “3.791,00 TL” İDARİ PARA CEZASI ÖDEYECEK

Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliğinin 13. Maddesi kapsamında İl Müdürlüğümüz Çevre Denetim Görevlileri, İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Ekipleri ve İl/İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri işbirliği ile egzoz gazı emisyonu ölçümleri ile 01.01.2018 tarihinden önce işlem yaptıranların taşıt egzoz emisyon ölçüm pulu / ruhsatı bulunup bulunmadığı, ölçümlerin süresi içinde yenilenip yenilenmediğine, 01.01.2018 tarihinden sonra işlem yaptıranların yeni sisteme göre (pul ve ruhsat kullanılmayacak) belgelerinin bulunup bulunmadığına ilişkin denetimlerimiz yapılmaktadır.

Bu itibarla; yapılacak egzoz gazı emisyonu ile ilgili denetimlerde  2872 sayılı Çevre Kanununun 20.a Maddesi gereği, egzoz emisyon ölçümü yaptırılmadığının veya süresi içerisinde yenilenmediğinin tespit edilmesi durumunda 1.895,00 TL; yönetmelikle belirtilen standartlara aykırı emisyona sebep olduğunun tespit edilmesi durumunda 3.791,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Egzoz gazı ölçümü olmaması araç muayenesinde ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Araç muayenesinin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için egzoz gazı ölçüm belgesinin alınması, egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmayacağı için araç sahiplerinin ölçüm öncesinde egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakları onarması, bağlantı noktalarının sağlamlığını kontrol ettirmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam