• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ELDEMİR SEÇİMLERE DAHA İDDİALİ GİRİYOR

ELDEMİR SEÇİMLERE DAHA İDDİALİ GİRİYOR

Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir ve Ak Parti heyeti gazetemizi ziyaret etti.

Ziyarette merkez ilçe başkanı Fikret Karabıyık, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, Belediye Meclis üyesi Ebutalip Dursun ve yönetim kurulu üyeleri bulundular. Geçtiğimiz 7 Haziran Genel seçimlerinin sonuçlarını, Koalisyon çalışmalarını, Seçmenlerin verdiği mesajları, Yenişehir yolu ve yeni yapılacak Devlet Hastanesi konularını, 1Kasım seçimlerini, seçimlerde hedeflerinin kaç milletvekili olduğunu,CHP Bilecik Milletvekili  Yaşar  Tüzün’ün yapılacak erken seçimlerde Bilecik’te 1. Parti çıkacaklarını iddialarını ve kamuoyunun merak ettiği  diğer soruları cevaplandırdı.

Eldemir’in açıklamaları şu şekilde:

Seçim çalışmalarında vatandaşlardan nasıl tepkiler aldınız?

Bu seçim olacağı endeksli bir seçim değildi. Bu benim şahsımız siyaset tarzıyla alakalı bir şey. Biz hükümet olsak da olmasak da bölgemizle olan bağı hiçbir zaman kopartmayacağız. Öncelikle bunu söylemiş olayım. Ama olayın seçime gidiyor olması da burada bize bir saha avantajı sağlamış olabilir ama bu seçime direk endeksli bir şey olarak düşünülmesi pek doğru bir şey olmaz diye düşünüyorum.

“Vatandaş bize ikazda bulundu”

 Hemşehrilerimizle sohbet ederken “Biz bazı konularda Ak Parti iktidar olsun istiyorduk. Ama biraz da ikaz etmemiz gereken bazı konular vardı. Kulağını hafif çekelim diyorduk ama kulak koptu. Çok mağduruz” diyen vatandaşlarımız da oldu. Milletin takdiri de bu yönde. Ama 7 Haziran seçimlerinde adaylar olarak, teşkilatlar olarak ve millet olarak hepimizin üzerine çıkarttığı mutlaka dersler vardır. Sonuçta bütün vatandaşlarımız, Ak Partililer ve diğer partililer hepimiz aynı gemide gidiyoruz. Aynı ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla ben bu seçimlerin daha farklı olacağına inanıyorum.

“İktidar olamadık diye görevlerimizde vazgeçmedik”

Bu süreçte memleketimizde iktidar olamadık diye yapacağımız işleri de yapmama gibi bir lüksümüz de olmadı. Şehrimizin birtakım kangren olan sorunlarını çözme adına da bir takım girişimlerimiz oldu. Onlarla ilgili de güzel neticeler almaya çalıştık. Bir iktidar milletvekili sorumluluğuyla yaptığımız işleri yapmaya çalıştık. Bundan sonra da milletimiz takdir eder de bize görev verirse aynı sorumlulukla devam edeceğiz. Aynı şekilde de alanlarda olacağız.

7 Haziran seçimlerinde Ak Parti tek başına iktidarlığını kaybetti. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Siyasi süreçte bu kaybı nasıl okuyorsunuz?Parlamenter demokratik sistemin aslında bizlerde yıllardır Türkiye’deki koalisyonlardaki olumsuzluğunun en büyük yeni tezahürü oldu. Siz bir tarafta yüzde 41 alıyorsunuz. Yüzde 41 azımsanmayacak bir rakam. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde yüzde 41’leri zaten hala bulamıyor. Ama buna rağmen bizdeki anayasa gereği demokratik parlamenter sistemde yüzde 41ile iktidar olamıyoruz. Bizim 7 Haziran seçimlerinden önce anlatmak istediğimiz böyle bir meseleydi. Türkiye’de her zaman güçlü iktidarlar yüzde 50 alacak, yüzde 40’ların üzerine çıkacak iktidarlar olmayabilir. Ama sistemi sağlama almamız lazım.

“Türkiye ne zaman tek partili iktidarlar olduysa o zaman ileri gitmiştir”

Biz genç bir ülkeyiz. Türkiye Cumhuriyeti daha 100 yılını tamamlamadı. Çok partili demokratik hayata geçeli de henüz daha 60 yılın biraz fazlasını tamamladık. 60-70 yıl içerisindeki sürece baktığımızda Türkiye ne zaman tek partili iktidarlar olduysa o zaman ileri gitmiştir. 1950’lerde Demokrat Parti böyledir. 1960’larda Adalet Partisi böyledir. 1980’lerde Anavatan Partisi iktidarı böyledir. 2002’den sonraki Ak Parti iktidarları da böyledir. Ne zaman tek parti olmuş, o zaman memleketimiz ileri gitmiştir.

Vatandaş bu tek parti iktidarını neden devam ettirmedi?

Bunun mutlaka bir sebebi vardır ve vatandaşımız mutlaka buna daha doğru cevap verir. Şu olabilir, bizim genelde çok büyük projelerimiz var. Cumhuriyet tarihi boyunca  hem Bilecik’te hem Türkiye’de bugüne kadar yapılan yatırımların kat ve kat fazlası yapıldı 13 yıllık dönemde. Ama son yıllardaki büyük projeleri yaparken yaptığımız küçük projelerin reklamını yapmakta, vatandaşlarımıza bunu anlatmakta sıkıntı yaşadık.

Vatandaşımız bu güne kadar elde ettiği kazanımların aynı hızla daha ileri gitmesini bekliyordu. Belki bu hızda bir kesintimiz oldu. Bu hızdaki yavaşlama vatandaşımızda belki de olumsuz bir tesir yaptı.

“Son yıllarda yapılan iyileştirmeleri vatandaşımıza çok iyi anlatamamış olabiliriz”

Şuanda  Avrupa yanıyor, Çin kavruluyor,Amerika faiz artırımlarıyla ekonomisini ayakta tutmaya çalışıyor.7 Hazirandan beri ne doların dalgalanması, ne de borsadaki oynamalara baktığınız zaman hiçbir şekilde siyasi istikrarsızlık tablosu çıkmıyor. Bunun anlamı şu Türkiye artık ekonomik olarak dimdik ayakları üzerinde duruyor. Dışarıya borçlu değil o yüzden kimse Türkiye’nin ipini çekemiyor. Bunun anlamı budur. Biz bunları yaparken de vatandaşımızın belki kişisel olarak düşüncelerinde veya kişisel yaşamında onun huzur ve refahı için bugüne kadar yaptığımız iyileştirmeleri belki son yıllarda iyi izah edemedik veya eksik bıraktık. Sebebi budur.

 Bu eksiği kapatmak adına çalışmalarınızda değişiklikler yapmayı düşünüyor musunuz?

Milletin verdiğini biz talimat olarak görüyoruz. Yani yüzde 41 lik oy oranımızla bir önceki seçime göre 8-9 puan geriye düşmemizi milletimizin; “Bakın bu konuları eksik bırakıyorsunuz. Biz sizin yine iktidar görmek istiyoruz. Ama buradaki eksikleri tamamlayın.” Talimatı olarak gördük.Bu konuyu da bu Pazar günü Genel başkanımız , Başbakanımızın açıklayacağı seçim beyannamemiz ve seçimden sonra hükümet programını ilgilendirecek başlıkları hep birlikte göreceğiz.Ondan sonrada bu konularda tedbir alınıp alınmadığını hep birlikte göreceğiz.Biz çok güzel tedbirler aldığımızı düşünüyoruz.

Bilecik’in kangren olan yaralarına bir atakta bulunduğunuzu söylediniz. Bunlar hangi konularda?

Bu konuda ciddi olan talihsizliklerimiz vardı. Bunların en başında Bursa bağlantı yolumuz olan Yenişehir Bilecik Yolumuz vardı. Bununla alakalı 2007 Yılında ihale edilmişti.D1 standardı dediğimiz gidiş gelişli bir yol duble yola çevrilmişti. Bu projelendirmenin neticesinde o zaman yapılan ihale belli bir noktaya gelince ayrılan ödeneği ve ihalesi tamamlanmış oldu. Bundan sonraki süreçle alakalı da ödeneği ayrılmıştı ihale yapımı esnasında talihsizlikler yaşanmaya başladı. Müteahhitlerin birbiriyle olan çekişmeleri ve ihale neticesini dava etmeleri neticesinde de gitgeller yaşanmaya başlandı. Bizim bu yolla alakalı geçen senenin onuncu ayında yapılan ihalemiz Temmuz ayının ilk haftası itibariyle neticelendi ve tamamen mahkeme itiraz edenleri reddedip ihaleyi tümünden fes etti.

“Yenişehir Yolu yatırım programında. Bizim hükümet olarak yapacağımız bir şey kalmadı”

 Yeni ihalenin önü açılmış oldu. Bu süre içerisinde de bizler müsteşarımızla, belediye başkanımızla, il genel meclisi başkanımızla, il başkanımız aynı şekilde bu yolunda bir başka tarafı olan Bursa Milletvekilimiz, Yenişehir belediye başkanınız hep beraber müsteşarımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Bu yolun artık herhangi bir yargıya gitmeden, gitmeyi gerektirmeyecek şekliyle bir an önce yapılmasının zaruri olduğunu ilettik. Onlar da bize bu konuda gerekli şeyleri söylediler. İnşallah Yenişehir yolunu bu süreçte tekrar ihalesi sonuçlanıp inşaatına başlanacak. Yatırım programında var. Parası ayrılmış durumda hem devlet olarak, hükümet olarak yapacağımız şey yok. Biliyorsunuz devlette önce projesi yapılır sonra yatırım programına alınır. Sonra ödeneği aktarılır. Bunun bütün aşamalarının hepsi geçilmiş durumda. İnşallah hayırlısıyla bu süreç tamamlanır.     Hem ekonomik anlamda Bilecik’in ürettiği değerleri Bilecik’in ekonomiye katkısı olan ürünlerini limanlara, uluslararası pazarlara ve yurtiçi pazarlara ulaştırabiliyoruz bu açıdan ekonomik getirisi var.Ticari olarak önemli bir yol

“Vatandaşımız 19 bin kilometre duble yol yapıldı. 19 kilometre yol yapılmadı şeklinde şikayet geliyor”

.Diğer yandan iki ili birbirine bağlayan insanımızın hemşerilerimizin can ve mal güvenliği açısından önemli bir yol.İnşallah bu süreçte tamamlanır.Çünkü gittiğimiz yerlerde şöyle bir eleştiriyi sürekli aldık. Hemşehrilerimiz de haklı. Ak Parti iktidarı 19 bin kilometre duble yol yaptı. 19 bin kilometre duble yol yaptık şuradaki 19 kilometrelik yolu neden tamamlamıyorsunuz diyerek bize sitemlerini  ilettiler. Bizde bu konuda elimizden geldiğini yaptığımızı düşünüyoruz.

7 Haziran seçimlerinden farklı olacağını düşünüyor musunuz? Tüzün’ün 1. Parti olma iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siyaset bir iddia işidir. Her zaman 1. Parti çıkacağımızı iddia ediyoruz. Biz hatta bu sefer 2.’yi de çıkartacağımızı iddia ediyoruz. Bizim bundan önce aldığımız oylar ve bundan sonra bizim ülkeyle ilgili projelerimizden sonra biz 2’ye daha yakın olduğumuzu düşünüyoruz. Seçim sürecinde de hem Yaşar Bey’e hem de diğer parti adaylarına demokratik haklarını kullanarak vatandaşımızın karşısına aday olarak çıktıkları için biz de siyasi bir nezaket içerisinde kendilerine bu seçim sürecinin hayırlı olmasını diliyoruz.

“Bilecik’te siyaset seviyeli”

Bilecik’te siyaset seviyeli. Bilecik’te diğer partilerle birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Hem seçmenimizin hem partilere gönül veren hemşehrilerimiz hakkında başımızı öne eğecek şeyler söylemeyiz. Biz diğer partilerin de buna dikkat ettiğini düşünüyoruz. En azından biz bu konuda hat safhada dikkat etmeye çalışıyoruz. Ama ben Cumhuriyet Halk Partisi’ne de, Milliyetçi Hareket Partisi’ne de gönül vermiş hemşehrilerimin hepsine bu seçimde memleketin bir taraftan terörle uğraştığı, bir tarafta Ortadoğu’da istikrarsızlıkların olduğu, başka Türkiye olmadığı belki dünyanın dört bir tarafındaki mazlumların başı sıkıştığı zaman gelecekleri bir Türkiye oldu.

“Diğer partili vatandaşlarımızdan emanet oy istiyoruz”

Ben Cumhuriyet Halk Partisine de, Milliyetçi Hareket Partisine de gönül vermiş hemşehrilerimin hepsine bu  seçimlerde memleketin bir taraftan terörle uğraştığı, bir tarafta Orta doğu da istikrarsızlıkların oldukları ülkeler olduğu, Türkiye’nin başka Türkiye olmadığı, belki dünyanın dört bir tarafındaki mazlumların başı sıkıştığı zmaan başvuracakları, gelecekleri bir Türkiye olduğu, Balkanlarda problem çıktığı zaman hemen Türkiye’ye sığınırlar gelirler, Kafkaslar’da bir problem olur Türkiye’ye gelirler, Ortadoğu’da bir problem gelirler, biz ev sahipliği yapmaktan, misafirperver olmaktan memnunuz ama Türkiye’nin  yarın, öbür gün bir yere gidecek  hiçbir yeri yok. Onun için MHP’ye, CHP’ye gönül vermiş hemşehrilerimden bu seçimlerde Ak Parti kervanına katılmalarını, onlardan emanet oy istediğimi özellikle belirtmek isterim. Ben zaten ülkemizin içinde bulunduğu konjonktürden hemşehrilerimin bu konuda biz bir şey demesek dahi duyarlı davranacaklarından da eminim.

 

Bursa’lı olmanız bazı mercihler tarafından olumsuz karşılanıyor. Bursa bağlantılarınız Bilecik için bir yarar sağlayacak mı?

Halil Eldemir:7 Haziran seçimlerinde bilhassa Cumhuriyet Halk Partisi adayları tarafından birkaç sefer değişik şekilde dile getirildi. Ben bir Bilecikli, Bilecik’in yetiştirdiği ama Türkiye’ye hizmet etmek, Bilecik’e hizmet etmek ve insanlığa hizmet etmek adına biz Milletvekili olmuş. Çünkü gidenlerimiz bunu gerektiriyor. Bakan hemşehrilerimiz de oldu o süreçte. Bize öyle bir hemşehrimiz aday oldu ki Bursa İl Başkanı dahi gündeminde tutabiliyor şeklinde bize verilen öneme atfen bize böyle birşey söyledi. Siyaset bir ekip işidir. Siz tek başınıza hiçbir şey yapamazsınız. Civarınızdaki Milletvekilleriyle uyum içerisinde çalışmazsanız o illerle ilgili olan ortak konularınızı çözemezsiniz. Bugün biz Bursa ile hem Yenişehir konusunu hem hızlı tren Bursa bağlantısını hem Bursa-Bilecik arasıyla limanlara bağlantımızı ve sonuçta Türkiye’nin sanayideki en büyük şehirlerinden birinin Bilecik’teki sanayiye destek anlamındaki ilişlilerini iyi tutmak zorundayız. Bu bir aday olarak veya benim oradaki hem sivil toplum kuruluşlarıyla hem bürokrasiyle hem siyasetle olan diyaloglarımızda bir mesafe kat edecektir veya en azından tanışma gibi bir süremiz geçmeyecektir. Sonuçta bizim oradaki arkadaşlarımızla daha önce hem sivil toplum hayatımızda hem bürokraside beraber çalıştığımız arkadaşlarımız. 

“2002 yılından beri Bilecik’ten tayinle giden doktor yok”

Bursa’nın 2 tane de bakanı olunca bazı konularda onlarla çok daha rahat ve güzel işler yapacağımızı düşünüyorum. Biz sağ olsun sağlık bakanımızdan bugüne kadar yaklaşık 4 aydır sağlıkla ilgili konularda yardım alıyoruz. Şu anda Bilecik’te uzman doktor olarak 2002 yılından bugüne kadar en fazla tayin yapıldı ve bir tane de giden doktor yok. Bu tayin de ilk atama tayinleri, ara tayinler değil. Sadece bu dönemde nefroloijde Türkiye’den 4 tane mezunu var. Bir nefroloji uzmanı Bilecik’e geldi. Bu şu demek; biz kendimize güveniyoruz. Kimseyle ilgili de bir kompleksimiz yok.

“Geniş bir çevreye sahip olmamız bir zenginliktir”

Daha önce hem sivil hayatında hem bürokraside beraber çalıştığımız arkadaşlardır. Bir taraftan da sadece bu Bursa ile ilgili değil. Şu anda Gölpazarı’na gittiğimiz zaman biz Taraklı Yolu mevzuunu şu anda Adapazarı milletvekillerimizle ortak yapmaya çalışıyoruz. Şu anda kamulaştırmalarımız bitti. Hem onların sorunu, hem de bizim sorunumuz. Yarın öbür gün bir Tunçbilek dediğimi zaman Kütahya’daki vekil arkadaşlarımızla bir araya geleceğiz. Şu anda bizim Eskişehir’de birçok bağlantımız var. Sakarya boyunda bazı sorunlarımız     Eskişehir ile ortak sorunlarımız. Bazı ilçelerimizin Eskişehir bağlantıları bizim ortak sorunlarımız. Hatta ben Bozüyük’te Sivrihisarlılar Derneği’ne gittiğim zaman Sivrihisar’a doğalgaz bağlantısıyla ilgili destek verecek misiniz sorusuyla bile karşılaşıyoruz. Sonuçta biz AK kadrolar bir ekibiz. Burada şehir olarak bir ayrımcılık olarak değil, bir zenginlik olarak görürüz. Kollektif çalışma bizim için bir zenginliktir. Geniş bir çevreye sahip olmamız, bürokraside bu konuda daha önce çalıştığımız arkadaşlarla bir arada proje üretmemiz bir kazançtır. “

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam