“Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri” başladı

“Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri” başladı

Bilecik'in Söğüt ilçesinde bu yıl 732'incisi düzenlenen ve 3 gün sürecek "Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri", 16 Türk büyüğünün büstleri bulunan alanda gerçekleştirilen törenle başladı.

Törende ilk olarak alandaki Atatürk Anıtı'na, Söğüt Kaymakamı Mitat Gözen tarafından Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri Vakfı çelengi bırakıldı, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Edirne Folklor Eğitim Merkezi halk oyunları ekibince gösteri sunulması, Yörük çadırlarının gezilmesi ve 8 Eylül'deki etkinliklerde geleneksel pilav ikramı için kurban kesilmesiyle sona eren etkinliğin ardından Ertuğrul Gazi Türbesi ziyaret edildi.  

Daha sonra, Çelebi Sultan Mehmet Camisi'nde, Ertuğrul Gazi ve diğer Türk büyükleri için mevlit okundu.

Etkinliklere, Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Söğüt Belediye Başkanı Osman Güneş, Bilecik Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, daire müdürleri, Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Niyazi Çapa, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Şenliklerin birinci günü, Hamidiye Külliyesi'nde düzenlenecek, sanatçılar Serdar Gökhan ile Cüneyt Arkın ve yazar Yavuz Bahadıroğlu'nun katılacağı ''Tarih sohbetleri'' programı ile hat ve fotoğraf sergisinin açılısıyla devam edecek. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam