• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“ESKİYE GÖRE TÜRKİYE ÇOK İYİ DURUMDA”

“ESKİYE GÖRE TÜRKİYE ÇOK İYİ DURUMDA”

Hemşehrimiz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir takım ziyaretler ve seçim çalışmalarında destek olmak amacıyla Bilecik’e geldi.
Bozüyük İlçesini ziyaret eden Bakan Dönmez, düzenlenen yemekte STK temsilcileri ve sanayicilerle bir araya geldi.


Enerjinin artık vazgeçilmez bir unsur haline geldiğini belirten Bakan Dönmez; “İnsanın nasıl havaya ihtiyacı varsa artık enerjiye de ihtiyacı var. İnsan enerjisiz hiç bir şey yapamaz. Hele ki iş dünyası enerjisiz işçisini, tezgahını çalıştıramaz. 10 sene önce ciddi bir enerji açığımız vardı. Günün belirli saatlerinde bu açığı dengeleyebilmek için günün belirli saatlerinde kesintiler yapılırdı. Doğalgaz da bundan farklı değildi. 2000’li yıllarda sadece 5 büyük şehrin belirli kısımlarında doğalgaz vardı. Şimdi tüm illerde ve 540 ilçede doğalgaz var. İş dünyası bu durumları daha iyi anlar. Bir saatlik elektrik kesintisi onlara neye mal olduğunu iyi bilirler. 1 Megavatlık enerjinin kesilmesi halinde ülkeye ekonomik ve sosyal maliyeti var. Sanayi, ticarethane ve konut için ayrı ayrı hesaplanıyor.Megavatlık kesintinin maliyeti 2600 dolar. Bir kesinti tüm üretimi duruyordu. Bunun ekonomik karşılığı bu. Bugün artık kesinti yok, ekonomik kayıp yok.
Bugün artık sadece insanlar yarışmıyor. Şirketler yarışır durumda. Eskiye göre Türkiye çok iyi durumda. şimdi bir tık ileriye götürmemiz lazım. Milli gelirimiz 10 bin dolar. Cumhuriyetimizin 100. yılında bir hedefimiz vardı. 100. yılda gelişmiş on ekonomi arasında olmaktı. Şu an 17. sıradayız hedefimiz gelirimiz en az 14 in dolara çıkarmak.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetin 100. yılında yeni hedeflere doğru yol alındığını belirten Bilecik Milletvekili Selim Yağcı; “Yapılacak olan yerel seçimlerde ülkemizi ve şehirlerimizi yeni hedeflenen noktaya gitmesini arzu ediyoruz. Şehrimiz Marmara bölgesinde önemli konumda olmasına rağmen, büyük şehirlerin arasında kaldığından dolayı, bazı imkanları sergileyemiyor. Ama Büyükşehirlerin dolmasından ötürü şehrimizde yeni imkanlar ortaya çıkardı. Buradaki sanayi ve ticaret mensupları bakanımız ve Cumhurbaşkanımızın katkılarıyla güzide şehrimizin daha güzel yatırımlar alarak hak ettiği yere geleceğine inanıyorum. bu durumda yerel ve genel iş birliği çok önemli.” dedi.

Yerel ve genel yönetimlerin iş birliğine dikkat çeken Bozüyük Belediye Başkanı Fatih Bakıcı, Hükumetten yana bi belediye başkanı olduğum için bir çok proje gerçekleştiğini belirterek Bozüyük’te yapılacak olan eğitim yatırımlarında sanayicilerin destek olması gerektiği belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam