“EVİN İÇİ KİŞİYE, DIŞI TOPLUMA AİTTİR”

“EVİN İÇİ KİŞİYE, DIŞI TOPLUMA AİTTİR”

 

Bilecik Belediyesi Kent Ormanı Sosyal Tesislerinde gerçekleşen sabah kahvaltısında Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, ilimizde görev yapan mimar ve mühendisler ile kahvaltıda bir araya geldi.

Düzenlenen kahvaltıda bir konuşma yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı şunları söyledi: “Bilecik Belediye Başkanlığına seçildiğimizden itibaren Bilecik adına üç aşamalı bir plan yaptık. Bu plan içerisinde Bilecik’in ihtiyaçları ve geleceğine ilişkin olarak bir takvim hazırladık. İlk olarak şehirciliğin olmazsa olmazları vardı. Bilecik’te bu olmazsa olmazların yerine getirilemiyordu. Bu konudan alt yapı, kanalizasyon ve temizlik gibi çalışmaları 5 yıl içerisinde gerçekleştirdik. Bilecik’in coğrafisi ve ekonomik şartları içerisinde en sağlıklı alt yapı sistemini gerçekleştirdik. Önümüze baktığımızda 20 yılı rahatlıkla aşabilecek alt yapı sorunumuzun olmayacağını düşünüyoruz. 2009 – 2014 yılı içerisinde şehrin sosyal hayatını ve kültürel hayatını güçlendirecek ve şehirde yaşayan insanlara rahatlık kazandıracak olan spor tesisleri, AVM’ler gibi tesisler yapma kararı aldık. 11 plakalı Bilecik’e 11 proje dedik ve bunların büyük bir çoğunluğunu gerçekleştiriyoruz. Bu süreç içerisinde Hamsu Vadisi, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi, Kayı Plaza Alış Veriş Merkezi ve Katı Atık Tesisi gibi projeleri hayata geçirdik veya geçiriyoruz. Katı Atık Tesisinde çöplerden elektrik enerjisi üretilecek. Belediyeler ihale sonucunda üretilen enerjiden yüzde 8 kazanacak. 50 Milyonluk bir projeyi para harcamadan yapma fırsatı bulduk. Muhsin Yazıcıoğlu Spor ve Yaşam Alanı’nın hayata geçirdik. Bilecik’in ilk Bat-Çık’ını, ve Mahalle Konaklarını yaptık. Şimdi gündemimizde Şehirler Arası Otogar Projemiz var. Otogarın yerini kamulaştırdık. 2014 yılının Mart ayına kadar bitirmek istiyoruz. Yakın bir zaman içerisinde ihaleye çıkacağız”

 

OSMANLI TARİH ŞERİDİ

 

Tanıtıma büyük önem vereceklerini anlatan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı şöyle devam etti: “Şehrin bundan sonraki süreç içerisinde tanıtım alanında büyük önem verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bilecik’in tarihi ve coğrafi güzelliklerin dış dünya ile paylaşılması gerekir diye düşünüyoruz. Önümüzdeki zaman dilimi içerisinde tanıtıma çok büyük önem vermeyi planlıyoruz. Bunun da ilk adımlarına başladık. Şeyh Edebali Türbesinin olduğu bölgede Bu amaçla “Osmanlı Padişahları Dedeleri Şeyh Edebali Huzurunda Buluştu” mantığını içeren 36 Osmanlı Padişahının hayat çizgisini anlatan bir tarih şeridi projesini hazırlıyoruz. Sanatsal eserlerin bulunduğu eserleri teslim aldık. Şeyh Edebali Bölgesinde yapı yapılır izinleri alındı. Ekim ayı içerisinde 165 metre uzunluğunda bir tarih şeridi BEBKA aracılığı ile Bilecik’in ilk baş şehir olmasına ilişkin olarak 3 boyutlu bir film hazırlatıyoruz. Bu proje Bilecik’in tanıtımı açısında artı bir değer olacağına inanıyoruz. Şeyh Edebali Türbesine gelen vatandaşlar 10 – 12 dakikalık Osmanlı Devletinin kuruluşunu izleyecekler ardından 36 padişahın arkasında minyatür çalışmaları ile padişahların sesinden kendi dönemlerine ait yaptıkları çalışmalarını kendi seslerinden dinleyecekler”

 

GELECEĞE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

 

Başkan Selim Yağcı, gelecek nesillere güzel bir şehir bırakmak istediklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Şehircilik hem geçmişi hem de geleceği olan bir alandır. Geçmişte yapmış olduğumuz bir eksiklik ya da hatayı bu gün telafi etmek çok zordur. Geleceğe de güzel mesajlar göndereceğimiz bir alandır. Geçmişte olumlu ya da olumsuz olarak bu şehre hizmet eden herkesi hayırla yad ediyoruz. Gelecek zamanda güzel şekilde anılmak için belirgin adımları atmaya çalışıyoruz. En önemli çalışmalardan bir tanesi imar ve revizyon çalışmasıdır. Bu çalışmayı gerçekleştirilmesinde destek veren herkese teşekkür ediyorum”

 

MÜLK DEĞERLERİ ARTTI

 

Mülk değerlerinin arttığını belirten Başkan Selim Yağcı, “Şu anda inşaat sektörümüz hızlı bir şekilde devam ediyor. Yapmış olduğumuz çalışmaların inşaat sektörümüzün hızlanmasına neden olduğu da bir gerçektir. Göreve geldiğimizde şehrimizin yüzde 45’i boştu. Yeni bir imar alanı açmayı düşünmedik. Şehir içerisindeki alanların dolmasını istedik. Yeni alanlar yeni yerleşim yerleri oluşturmak istemedik. Yapmış olduğumuz uygulama ile şehir merkezindeki mülkleri değeri artmış oldu. 2004 yılında arsa payı oranları şehir merkezinde birçok noktada yüzde 50 noktasına geldi. Bu şehrin mülk değerinin artması açısında da son derece önemlidir” dedi.

 

30 YILA İPOTEK KOYMAYALIM

 

Başkan Selim Yağcı konuşmasının son bölümünde ise şunları aktardı:

“Tek bir düşüncemiz var. Şehrimizde yaşayan insanlar hak ettiği değeri alsınlar ve gelecek nesillerde yaşayacakların hakkını da almayalım. Bu gün birkaç kişi yaptığı inşaattan para kazanacak diye bu şehrin 30 yılına ipotek koymayalım. Bu şehirde yaşayan ve gelecek nesillere hesap verecek insanlar olarak, gelecekte oluşacak sorunları bu gün konuşmak ve çözmek zorundayız. Eğer bir yer ticaret alanı olacaksa bu gün yapalım. Bu gün yeşil alan olarak alınan bir yeri ileride ticaret alanı yapmayalım. Bu konuda taviz vermiyoruz. Bu gün yürürlükte olan imar planı herkese eşit haklar sunan bir imkan veriyor. İdeali yakalama içerisinde çaba ve gayret içerisinde olduk” dedi. Estetik açıya önem vermemiz gerekiyor. Şehircilikte zarureti geride bıraktığımızı estetiğe başlamamız gerekiyor. Bu zamana kadar sadece ihtiyacı karşılamaya yönelik bir anlayış yani İnsanları konut edindirmeye yönelik bir anlayış vardı. İnsanların gözünü rahatlatan bir mimari anlayışı ortaya koyalım. Evin içi mülkiyeti kişilere aittir ama dışı topluma aittir. Kimse bir diğerinin gözünü rahatsız edecek derecede binanın dış mekanını yapma durumunda olmamalıdır. Topluma saygı ve değerler gereği konusunda dikkat edilmelidir” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam