FERRUH ERDOĞAN: “TÜRKİYE’DE İLK OLACAK BU”

FERRUH ERDOĞAN: “TÜRKİYE’DE İLK OLACAK BU”

Erdoğan bu konuyu Tarım İl Müdürlüğüne anlattıklarını ancak kendilerine iştigal etmediğini belirterek şu sözleri aktardı:

 

“Bu alanların mutlaka planlarının yapılması gerekiyor”

“2015’te devam eden yatırımların ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum, 2015’in ülkemize, ilimize hayırlar getirmesini diliyorum.

Devlet Su İşleri’nin sakarya vadisinde ve sulama alanlarında yaptığı tesisler belli, projeler de devam ediyor. Bizim bir önerimiz var. Gerek Çevre gerek Toprak koruma kanununda bu alanların mutlaka planlarının yapılması gerekiyor. Fakat 7-8 sene geçti, hiç tıs yok. Yine Sakarya vadisi için Adapazarı’nda başlatılan bir işleme projesi var. Biz İl Tarım Müdürlüğüne de bunu anlattık ve bizce uygun görüldü ama daha iştigal etmedi. Diyoruz ki hiç olmazsa Sakarya vadisindeki 1.- 2. sınıf güzel kıymetli yerlerin, proje alanlarının arazi kullanım planlarının çizgilerini çizelim. Buralarda artık tarımsal yatırımların herhangi bir yere verilmemesi, bir de bakıyoruz o arazi verilmek zorunda kalınıyor. Bu çok önemli bence. Biz ne yapacağız? Türkiye’de ilk olacak bu. Yapılmıyor ki. Hiç olmazsa kalın çizgilerle en azından projelerin çizgileri belli olur. Mesela Akçay barajı gidecek, o alan belli. Bu alanın alanı belli işte, bu alanı alın getirin toprak koruma kurulundan şimdilik bu alanın içinden herhangi bir şey yapılmasın, zaten verilmeyecek ama verilebiliyor, kaçıyor arazi.

 

“HES santrali yapmak doğru değil bunu ben demiyorum…”

Aynı şekilde Sakarya vadisinde binlerce dönüm arazi serası var, kıymetli araziler var. Biz yapalım diyoruz ama bizi aşıyor, genel müdürlük işi. Sakarya vadisinden etek tipi HES santrali yapmak doğru değil bunu ben demiyorum, bilim kurumları söylüyor. Belirleme tarım’da başlayacak onayı siz vereceksiniz, ondan sonra işleri kurumlar önüne alacak. Ondan sonra diğerleri teferruat. Siz en azından müdahale olmasanız bile görüş bildirin. Bu tesislere sahip çıkmak lazım.”

 

Nayir: “Toprak Koruma Kurulunda da bunu değerlendiririz”

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Ferruh Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Vali Nayir; “Talebiniz anlaşıldı, toprak koruma bunu bir incelesin, bana getirsin. Toprak Koruma Kurulunda da bunu değerlendiririz” ifadelerini kullandı. 

 

Baysal: “Bir HES yapmak kolay değil”

Daha sonra söz alan DSİ 3. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal;  “Toprak koruma kurumuyla ilgili arazi kullanım planlarının yapılmasıyla, DSİ ile ilgili ben pek ilişkisini görmedim o birincisi. İkincisi bir ibare kullandı. HES’lerin yapılması. Bir HES yapmak kolay değil. Tüm kurumlardan uygun görüş alınarak yapılıyor ve bu yine aynı şekilde baraj hidrolik santrallerin, HES’ lerin de ekonomimize muazzam bir katkısı var. Tüm kurumlardan görüş alınarak çeltisiz mümkün değil HES yapmak ve tüm kurumlarımızın uygun görüşü alınmadan da bir baraj yapmak mümkün değil. Bilindiği gibi de gereği yapılıyor.” diyerek HES yapmanın kolay olmadığı belirtti.   

ERHAN TOKA

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam