GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

GAZİLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

Gaziler Günü için Bilecik’te yapılan törenler Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.  Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, 2. Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Belediye Başkan Vekili Nihat Can, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Bilecik Şehit Ailelerin ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayati Durak, İlGenel Meclis Başkanı Serkan Yıldırım, siyasi parti temsilcileri, Daire Müdürleri,  gaziler ve şehit aileleri Derneği Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkân ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk anıtına Bilecik Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Bilecik Şehit Ailelerin ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşu yapıldı ve istiklal marşı okundu. Sonrasında konuşma yapan Bilecik Şehit Ailelerin ve Gazileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayati Durak şu ifadeleri kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından gazi unvanının verildiği 19 Eylül “Gaziler Günü” bütün Türkiye’de milletimiz tarafından kutlanmaktadır. İki devlet arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı çıkan savaşlara katılan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subay ve askerlerden savaşta hayatını kaybedenlere şehit, yaralananlara malül gazi, sağ olarak dönenlere muharip gazi denmektedir. Bu unvanlar devlet adına TBMM tarafından verilmektedir. Yüce Türk milletinde şehitleri nurlu, gazileri onurlu kişiler olarak kabul görmektedir. Gazilik alınıp satılabilen ya da bir başkasına devredilebilen bir unvan olmayıp ömür boyu taşınacak olan çok kıymetli bir manevi değerdi muharip gaziler. Biz gaziler bu unvanı almak için süngünün ucunda, mermilerin vızıltısında, mayın tarlalarının içinde, bombaların dehşetinde kaldık. Çok zorlu sıkıntılı saatler, günler, aylar geçirdik. Çok acılar çektik. Yüce ulusumuz gözlerimizin önüne geldi, acılarımızı unuttuk. Vatan ama hep vatan dedik. Helal olsun akan ve akacak kanlarımız vatana dedik. Kollarımız arasında şehit olan arkadaşlarımızı, erlerimizi, komutanlarımızı kucakladık. Acık giden gözlerini ellerimizle kapattık. Niye ben şehit olamadım diye gözyaşı döktük. Sonunda gazamız mübarek oldu. Uğrunda savaştığımız devlet ve ulusumuz bizi unvanların en asili, en şereflisi olan gazilik unvanıyla onurlandırdı. Ulusal değer olmanın onuru ve gururu içerisindeyiz. Türk milleti ve vatanı düşmanlarına karşı şerefiyle canını esirgemeden vatanını korumuş, mücadele vermiş aziz şehitlerimizin, hayatta olmayan gazilerimizin ve halen yaşamını sürdürmekte olan bütün gazilerimizin gaziler gününü kutlar, selam ve saygılarımı sunarım.”

2. Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanlığında görev yapan Jandarma üsteğmen Doğukan Ergüzel gaziler gününün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasının ardından Bilecik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Dilan Budak ile Mustafa Yıldırım gaziler ile ilgili şiirleri okumasının ardından tören sonlandırıldı.

MEHMET SELİM SAÇTI

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam